Jump to content

Sieroczyn, gm. Człuchów. Szczątki Niemców czy Rosjan?


Recommended Posts

Sieroczyn, gm. Człuchów. Szczątki Niemców czy Rosjan?
28.03.2009

Na szczątki żołnierzy natknęli się w poprzedni czwartek robotnicy kopiący dół pod przyłącze energetyczne na działce budowlanej na skraju wsi. Gdy zorientowali się, że w ziemi są kości, a przy nich granat, powiadomili policję.

Dzień później na miejscu pojawili się saperzy z Jednostki Wojskowej nr 1696 w Złocieńcu. Okazało się, że był to granat zaczepny produkcji radzieckiej RG-42. Saperzy zdetonowali go w pobliskim lesie. To jednak nie granat wzbudził największe emocje i wątpliwości.
Po saperach do pracy przy znalezisku zabrali się kolejni specjaliści. W sobotę na miejscu pojawili się przedstawiciele fundacji “Pamięć” i Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Z ziemi wykopali cztery szkielety. Zachowały się głownie kości udowe, ramienne, a także odłamki czaszek. Jedyna zachowana w całości, miała ślad po strzale. Kula wleciała na czubku głowy i przeszła na wylot. Uzębienie, według ekshumujących, wskazywało na to, że szczątki należały do żołnierzy radzieckich. Zęby były bowiem zdrowe i ładne, a dieta niemieckich żołnierzy podczas wojny powodowała, że zęby się psuły i często mieli je plombowane.

Ekshumacja nie wyjaśniła jednak bezspornie jakiej narodowości byli żołnierze pochowani w Sieroczynie.
Znaleziony przy nich granat, kompas, kopiejki (sześć monet) i naboje wskazywały by na to, że byli to Rosjanie.
Z kolei haczyk od plecaka i zachowana para butów były elementami niemieckiego umundurowania. Także jeden z mieszkańców Sieroczyna, który wrócił do wsi w 1946 roku, twierdził, że w miejscu, gdzie znaleziono szczątki, był kiedyś grób niemieckich żołnierzy.
Pomocne w rozstrzygnięciu czy byli to Niemcy czy żołnierze radzieccy mogłyby być skrawki mundurów, guziki od nich, czy nieśmiertelniki. Tych jednak przy szczątkach nie znaleziono. Nie znając zaś narodowości żołnierzy, których szczątki odkopano, trudno zadecydować kto i gdzie powinien ich pochować.
– Tropy są rozbieżne – mówił Piotr Kempiński z fundacji “Pamięć”. – Niedługo do Polski przyjeżdża Wolfgang Dietrich, antropolog Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, który zbada i obejrzy kości. Musimy też sprawdzić w archiwum fundacji w Kassel i archiwum Wermachtu w Berlinie, czy nie ma tam informacji o tym, że w Sieroczynie zginęło czterech żołnierzy. Jeśli takowe będą - pochowany szczątki z Sieroczyna na cmentarzu w Starym Czarnowie. Jeśli nie - będą to prawdopodobnie Rosjanie. Wówczas szczątki trafią do rosyjskiego konsulatu w Szczecinie, który pochowa je w swojej kwaterze na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
Znalezione przy szczątkach przedmioty i ich rozkład jednoznacznie wskazują na to, że w Sieroczynie pogrzebano żołnierzy z czasów Drugiej Wojny Światowej. To z kolei jest równoznaczne z umorzeniem postępowania prowadzonego w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Człuchowie.

Wojciech Piepiorka - POLSKA Dziennik Bałtycki

http://slupsk.naszemiasto.pl/wydarzenia/979827.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 18:27 01-04-2009
Link to comment
Share on other sites

Sieroczyn, gm. Człuchów. Przy szczątkach żołnierzy nie było nieśmiertelników

27.03.2009

Przeprowadzona w miniony weekend ekshumacja znalezionych w Sieroczynie koło Człuchowa szczątków czterech żołnierzy nie wyjaśniła, jakiej byli narodowości.
Przypomnijmy, że na szczątki natknęli się w czwartek po południu robotnicy kopiący dół pod przyłącze energetyczne. Wstępnie mówiło się, że to szkielety niemieckich żołnierzy. Twierdził tak m.in. mieszkaniec Sieroczyna, który wrócił do wsi w 1946 roku i pamięta grób, jak mówi – niemiecki, w miejscu gdzie znaleziono kości.
Ekshumacja przeprowadzona w sobotę przez ludzi z fundacji „Pamięć” i Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi nie rozstrzygnęła jednoznacznie, czy w ziemi spoczywały szczątki Niemców czy Rosjan. Wykopano cztery szkielety – głównie kości udowe, ramienne i odłamki czaszek. Jedna zachowała się w całości. Co ciekawe, miała ślad po strzale z wlotem na kości ciemieniowej. Kula, która prawdopodobnie zabiła żołnierza, przeszła na wylot.

Przy szkieletach nie zachowały się skrawki mundurów, guzików ani nieśmiertelników. Znaleziono za to m.in. sześć monet (kopiejek), radzieckiej produkcji kompas i radzieckie naboje. Okazało się też, że granat znaleziony przy szczątkach, który w piątek zdetonowali saperzy wojskowi z jednostki w Złocieńcu, był produkcji radzieckiej. Z kolei zachowana para butów i haczyk od plecaka to elementy typowe dla Wehrmachtu. Tezę o tym, że w Sieroczynie leżeli jednak rosyjscy żołnierze, potwierdza ich... zdrowe uzębienie.
– Niemcy w czasach drugiej wojny światowej mieli bowiem inną dietę, psuły się im zęby, często mieli plomby, a te znalezione w Sieroczynie były zdrowe i ładne – mówi Piotr Kempiński z fundacji „Pamięć”. – Tropy są rozbieżne. Niedługo do Polski przyjeżdża Wolfgang Dietrich, antropolog związku, który zbada i obejrzy kości. Musimy też sprawdzić w archiwum fundacji w Kassel i archiwum Wehrmachtu w Berlinie, czy nie ma tam informacji o tym, że w Sieroczynie zginęło czterech żołnierzy. Jeśli tak, pochowany ich na cmentarzu w Starym Czarnowie. Jeśli nie – będą to prawdopodobnie Rosjanie. Wówczas szczątki trafią do rosyjskiego konsulatu w Szczecinie, który pochowa je w swojej kwaterze na tamtejszym cmentarzu komunalnym.
Inne ekshumacje na Pomorzu
Hel – W Helu jesienią ub.r. na zlecenie Fundacji „Pamięć” ekshumowano szczątki niemieckich żołnierzy, którzy zostali tu pochowani w ostatnich miesiącach wojny. Spodziewano się odnalezienia grobów blisko 300 żołnierzy, tymczasem odkopano szczątki 1018 ofiar II wojny światowej. Prace mają być kontynuowane wiosną.
Gmina Brusy – Latem ubiegłego roku w Zalesiu, gm. Brusy, odkopano mogiły 38 żołnierzy i maleńkiego dziecka. Żołnierze pogrzebani zostali sto metrów od bu-dynku szkoły, w której zimą 1945 r. mieścił się szpital. Przy szczątkach jednego z żołnierzy była butelka po winie, a w niej na kartce pa-pieru dane osobowe, data urodzenia i śmierci oraz naz-wa dywizji, w której służył.
Mierzeja Wiślana – W maju ub.r. w Jantarze eksperci Fundacji „Pamięć” ekshumowali szczątki 135 ludzi. Spoczywały one na cmentarzu polowym, który wiosną 1945 r. założono przy wojskowym lazarecie.
Malbork – W 1996 roku Fundacja „Pamięć” przeprowadziła ekshumację szczątków żołnierzy niemieckich, których w czasie walk o pokrzyżacki zamek pochowano na terenie warowni. Znaleziono wówczas szczątki należące do 99 osób. Kości pochowano w jednej krypcie na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Mławce (woj. warmińsko-mazurskie).

Wojciech Piepiorka - POLSKA Dziennik Bałtycki

http://slupsk.naszemiasto.pl/wydarzenia/977609.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information