Skocz do zawartości

Złotoryja i okolice - jest śnieg czy nie


maras2

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem niedawno trafić obóz w okolicach Pławnej.Trafiłem nie obóz, tylko łuski artyleryjskie w okolicy szklarni w Mojeszu,w lasku na skarpie.Teren widac nie szukany, jak kogoś interesuje militarka drugowojenna niech sobie pokopie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
O obozie w Mirsku słyszałem już 5 lat temu, że jest mocno przeszukany, ale ciekawi mnie jak się ma sprawa z obozem w Nowej Wsi Grodziskiej.Obóz jest w książce Olczaka dosyć precyzyjnie umiejscowiony.Czy ktoś tam kopał? Jakie efekty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dam namiar na obóz w Barcinku, ale proszę o informację na forum o znaleziskach. W Barcinku zatrzymujemy samochód w okolicach przystanku, przy moście, gdzie po drugiej stronie rzeki, znajduje się stary folwark w opłakanym stanie. Po prawej stronie od przystanku, patrząc na wprost niego, zauwazymy drogę do góry (droga jest polna z licznymi wyrwami po wodzie). Idziemy tą drogą do góry, między starymi dębami (po prawej stronie jest pole i droga (jelenia góra - zgorzelec). Cały czas do góry, aż w pewnym momencie droga skręca w lekko w lewo. My jednka idziemy dalej do góry (z jednej strony pole z drugiej też, a po prawej stronie widać lasek w zagłębieniem). Nie zważając na niego, dalej do góry (około 1 km). Naszym oczom ukaże się (po prawej) las - młodnik (na wprost) - las (po lewej). Interesuje nas ten po lewej. Wchodzimy do niego (bliżej młodnika) i jest ścieżka. idziemy 50 m scieżką i możemy zacząć szukać - lewa prawa strona. Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha - odnośnie obozu w Pławnej to pytałem się W. Szczerepy ale nic nie chciał zdradzić. Kilka razy go szukaliśmy, lecz bez rezultatu. Namierzyliśmy natomaist obóz fryderyka w okolicach nagórza, ale nic ciekawego oprócz kulek nie znaleźliśmy. Obóz znajduje się po prawej stronie od zabudowań starego, zamieszkałego i remontowanego folwarku. W zumi bez problemu znajdziecie (odosobnione zabudowania między pławną a nagórzem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OloOcki nie mam teraz netu i bywan sporadycznie na kompie.Miejsce gdzie wyskakiwały łuski to skarpa koło szklarni z dużym kominem, koło dużej bazy z napisem 'do wynajęcia'

Z lokalizacją obozu w Nowej Wsi Grodziskiej Olczak się nie popisał.Spróbujcie kierować się jego namiarami patrząc na mapę: w południowej części wsi"- to kwestia problematyczna bo wieś ciągnie się z zachodu na wschód i południe nic nie znaczy.Po wiatraku, będącym punktem odniesienia nie ma śladu nawet na mapach z początków 20 wieku.
A Prawda wygląda tak: na większości terenu stoją już domy, część zajmuje park przydworski- bezlitośnie przeryty z racji tego ze jest parkiem. A jedyny 'polny' obszar obozu to ten na którym był szpital i zbiorowa mogiła.Owocnych poszukiwań:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Longwood dzięki za info o Nowej Wsi.Ja typowałem ten obóz w innym miejscu kierując się właśnie informacją o południowej części wsi, a park dworski jest, jakby już tak patrzeć, po stronie północnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyna sensowna informacja u Olczaka na temat Nowej Wsi, to umiejscowienie części szpitalnej w widłach dróg do Pielgrzymki i do Wojcieszyna.I to jest właśnie teoretycznie dostępne bo zwykłe pole, aczkolwiek na widoku i przy samej drodze, więc średni czas poszukiwań oscyluje wokół 3 minut, bo zaraz ktoś ma problem.Przyjmując to miesjce za punkt orientacyjny ze smutkiem stwierdzimy że na reszcie obozu stoją domy.Zostaje szukanie we mgle i najlepiej w niedzielę rano, wiecie o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Longwood, dotarłem do tego miejsca... Po wielu trudach (są tam 3 wzgórza w okolicy tych budynków) znalazłem przy okazji 2 tajemnicze bunkry, a w okół nich i w okolicy drut kolczasty. Zaś na drugim wzniesieniu znalazłem ową skarpę. Na dole przed skarpą było dziwne miejsce - coś jakby okop albo coś, więc zacząłem szukać i pierwszy sygnał od razu - łuska ( http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=653814 ) reszta sygnałów to śmieci więc poszedłem na skarpę kiedy wszedłem zobaczyłem drut kolczasty wrośnięty w drzewo. (!) Zacząłem szukać i moim oczom ukazał się straszny widok - dołki! Nie pozasypywane i dość świerze - załamkę miałem wszystkie puste. Ktoś mnie wyprzedził. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maras czekam zawzięcie.
I mam książkę z dokładnymi fotami płomieni grenadierskich:-)

Oloocki, masz namiary to nie wydziwiaj z privem tylko ruszaj pośladki bo znowu Cie wyprzedzą-)Okopy tam są takie jakby wczoraj wykopane.

P.S. dołki jak są to nie po mnie - zrywam się z miesjcówy po pierwszej łusce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=651557#832128
wejdź w ten link i zobacz, od czego mógł być ten płomień.
najciekawsze to te dwie dziurki, może to będzie jakaś wskazówka.
a guziory to najwcześniej w sierpniu, początek września - ale to będzie musiało być szybko, bo to już nie tylko moje miejsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaa i jeszcze jedno ważne - jak gościu zrobi porządek z tą trawą, gdzie byliśmy na początku łażenia, może przeora, może skosi - to daj znać - tam coś musi być.
płomień tam sam nie przywędrował...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maras , spoko pilnuję

oloocki, wyjeżdżasz z Bełczyny, masz serpentynę, na górze góry jest łąka na łące kępa drzew, w kępie drzew resztki bunkra, wkoło łączki, w lesie -linia okopów.Widać szkopy spodziewali się, że nie masz orientacji w terenie, więc dla ułatwienia sto metrów niżej wykopali Ci drugą linię okopów.Ja byłem na jagodach i znalazłem, może i Tobie się uda.

P.S.W ogóle II wojna mnie prześladuje ostatnio, wczoraj koło Chocianowa w lesie - niby przerytym na śmierć - szukając grzybków znalazłem groszka wehrmachtu i 4 monetki z hakenkrojcem:-). Zastrzegam że miesjcówa zarezerwowana dla kolegi więc namiarów nie daję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie