maras2 Napisano 26 Marzec 2009 Autor Napisano 26 Marzec 2009 witammogłem pomyśleć wcześniej ale zawsze to późno, niż wcale - mam pytanko: jak wygląda sprawa z pogodą w okolicach Złotoryi - czy jest dużo śniegu, czy jest zmrożona gleba, czy są po prostu warunko do połażenia. Jutro chcę się wybrać w te okolice, ale nie wiem czego się spodziewać. Dolny śląsk od strony Głogowa jest OK - jest ciepło i jedynie pola trochę mokre. Mam nadzieję, że tam też będzie podobnie...
marmotor Napisano 4 Kwiecień 2009 Napisano 4 Kwiecień 2009 http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/34-51.jpg
zbyniek Napisano 5 Kwiecień 2009 Napisano 5 Kwiecień 2009 www.pogodynka.pl tu masz wszystkie potrzebne info.pozdr
maras2 Napisano 7 Kwiecień 2009 Autor Napisano 7 Kwiecień 2009 dzięki za tę pogodynkę, nie wiedziałem o tej stronce - przyda się za tydzień...pozdro
longwood Napisano 9 Kwiecień 2009 Napisano 9 Kwiecień 2009 kolego maras czy Ty aby nie podążasz śladami Olczaka?Jeśli tak, to przy rozdziale 'Bitwa pod Złotoryją jest mapka'Bardzo dokładna i - sprawdziłem - prawdziwa:-)
maras2 Napisano 13 Kwiecień 2009 Autor Napisano 13 Kwiecień 2009 Tak, kol.Longwood, podążam...Tyle jest tego, że żałuję, że nie mieszkam w okolicach Lwówka - Złotoryi. Czytam, namierzam, sprawdzam...wiadomo. Ja jakoś mam szczęście do obozów napoleońskich, dwa namierzone na 100%, dwa jeszcze szukam, to wszystko w poblizu mojego zamieszkania - tzn. tak do 50km :) A w okolicach Złotoryi były dwa co najmniej obozy, ale to pola, więc pewnie zasiane i nici z chodzenia, ale chociaż zobaczyć ten teren, jaki jest, a jesienią...Wiem, że najlepsze tematy to bitwy, ale obozy wcale nie najgorsze. Ale będąc na miejscu chciałbym sprawdzić i miejsce bitwy, i miejsca obozowania i jeszcze może podjechać w okolice Soboty - kurde, za malo czasu...Ciekaw tylko jestem, jak bardzo te tematy są przerobione...Co do bitwy pod Złotoryją i tej mapki - pewnie sprawdzałeś to jesienią, bo to pola i teraz pewnie coś tam rośnie.
longwood Napisano 13 Kwiecień 2009 Napisano 13 Kwiecień 2009 maras2,jak chcesz to Ci pokażę te obozy.Jeden to pole i aktualnie nie do kopania, bo raz że zasiane, dwa że na widoku.Drugi, to w znacznej części nieużytek, ale eks-dzikie wysypisko śmieci.Ale ten jest ciekawy bo tu była bitwa i po okolicznych polach co nieco się kopie.Ryłem tam idąc dosłownie za kombajnem.Właściciel pola okazywał życzliwą obojętność:-)Teraz nie ma mnie w Polsce, będę od początku maja, moje gg 1338769
OloOcki Napisano 16 Kwiecień 2009 Napisano 16 Kwiecień 2009 ja jestem ze Lwówka Śl. :) Wiecie może coś więcej o obozach pod Lwówkiem? Mam 2 książki na temat wojen napoleońskich na tych terenach : Pamiątki z bitew napoleońskich pod Lwówkiem Śląskim"-Tomasz Szota i Napoleon we Lwówku Śląskim"- Józef Andrzej Bossowski i Eugeniusz Braniewski.Znacie jakieś ciekawe pozycje na ten temat???Ostatnio nie mam czasu na wybranie się w teren, ale mam już pewne upatrzone miejsce ;)A Longwood skąd jesteś?Pozdro!
longwood Napisano 16 Kwiecień 2009 Napisano 16 Kwiecień 2009 M.Olczak 'Kampania 1813'P.Malicki 'Wielka Armia Napoleona na Śląsku 1806-1808'Jestem z niedaleka, masz na górze gg jak coś.
Hardy50 Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 Jelenia Góra się kłania.Mirsk, Krzewie i Pławna - duże obozy wojs napoleońskich. W sumie z kolegą mamy 15 wypadów do tych miejscowości i oprócz kulek (mirsk, krzewie) nie znaleźliśmy nic ciekawego. Ale kolega znalazł miejsce obozowiska w okolicach Pasiecznika i to był strzał w dziesiątkę. W książce Olczaka są tak nie precyzyjne informacje, że jak pójdziesz w teren to się okazuje, iż obóz mógłby być wszedzie. Bo cóż to znaczy między Mojeszem, Płuczkami a Pławną albo Radoniowem, Oleszną a Krzewiem. Niemniej niestrudzeni, jesteśmy atualnie na etapie namierznaia obozu w Krzewiu i Pławnej. Mirsk odpuszczany, gdyż mimo precyzyjnych namiarów, nic tam już nie ma, a szkoda.
longwood Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 Namiary Olczaka bywają różne - po niektórych opisach widać, że sam lokalizował miejscówki, z kolei inne powstały na podstawie opisów sprzed 200 lat i nawet nie zadał sobie trudu by na mapie zobaczyć jak to się ma do rzeczywistości.Pisząc o bitwie pod Złotoryją co rusz odnosi się do wzniesień, a teren tam akurat płaski jak stół.Olczak to Bolesławianin i odnoszę wrażenie, że im bliżej Bolesławca, tym bliżej faktów.
Hardy50 Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 longwood a namierzyłeś z odrobiną szczęścia, tak jak mój kolega (ale tam stacjonował akurat mały oddział), jakiś obóz? Co do Mirska to góra herzberg jest oznaczona na mapach niemieckich i nie było problemu z jej idnetfikacją. Tyle że poza kilkoma kulkami i jedną klamrą nic więcej nie znaleźliśmy. Pradopodobnie teren przechodzony.
OloOcki Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 Hardy a Ty jak namierzyłeś Swoje miejscówki?pozdro
longwood Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 Hardy, namierzyłem, ale zamiast szczęścia używałem wykrywacza i źródeł pisanych.Obóz w Mirsku nie był duży to i nie dziwota, że cudów tam nie ma.
Hardy50 Napisano 17 Kwiecień 2009 Napisano 17 Kwiecień 2009 Obóz w Mirsku, jeżeli opierać się na żródłach - olczak, internet, bossowski, turysta dolnośląski - był duży, bo za takowy uznać można kilakset baraków. Co do namierzania to jak już ustaliliśmy, wymaga to dużo czasu, bo źródła są mało precyzyjne i wtedy szczęście się przydaje. Idziesz - jednak kulka, zaraz dwie, trzy i coraz więcej. Już wiesz że masz obóz. Tak to się namierza. W skócie:).
OloOcki Napisano 18 Kwiecień 2009 Napisano 18 Kwiecień 2009 Ja mam teraz szkołę i przez to mało czasu na szukanie :/ Ale mam pewne upatrzone miejsce związane z obozem, tylko że masa terenu do przebycia, dzięki za rade :) Na razie i tak będę szukał na miejscach bitew, później obozy i jeszcze na tych terenach są pozostałości po II Wojnie. Ja początkujący jeszcze jestem :)PS - nazwalongwood" to z miejsca pobytu Napoleona, tak? :)
OloOcki Napisano 18 Kwiecień 2009 Napisano 18 Kwiecień 2009 odkrylem dzisiaj taka o to stronke: (sory za bledy ale cos mi szwankuje klawiatura)http://www.goldcentrum.pl/zlotoryja/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=62&limit=1&limitstart=1
Hardy50 Napisano 19 Kwiecień 2009 Napisano 19 Kwiecień 2009 olocki, o który obóz chodzi? co do miejscówek, w kontekście wojen napoleońskich w okolicach lwówka, to wszystko ładnie przechodzone. Co do stronki, którą podałeś, to lepiej kup w oppidium książkę Mariusza Olczaka. Tylki nie kupuj na allegro, bo przepłacisz.
OloOcki Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 Chodzi o obóz między Górą Szpitalną, a Okręgiem. Przechodzony? :( to mnie zmartwiłeś, ale nie zamierzam się poddać :)Ze stronką też tak myślę, ale znalazłem ją przypadkiem więc myślałem, że może podam. A wiecie coś więcej na temat Bandy Czarnego Janka? Podobno wielkie skarby na Ostrzycy są :D
rabat Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 ja mam pytanie z trochę innej beczki. Kto kopał na górce za stodołą pana Sabadacha z Uniejowic jakiś czas temu ?? wyszło coś??
Parowóz Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 u Sabadacha w Uniejowicach to IPN niedługo zacznie kopać
longwood Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 pewnie Sabadach kopał...Ostrzyca- kicha zupełna.Są zarysy okopów, ale nawet łuska nie wyskoczy.Ze skarbami czarnego Janka też ciężka sprawa.Skoro napadał na kasy GS-ów to raczej za wiele złota nie miał.
OloOcki Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 Longwood nie powiedziałbym, że to zarysy ;) dość dobrze widoczne są, byłem z wykrywką i jedyne co znalazłem to nakrętkę od słoika. Jak szedłem to spotkałem pewnego pana, wyprzedziłem go, a on zapytał się jaki ma zasięg wykrywacz odpowiedziałem ze nawet nie wiem dokładnie (wykrywacz znajomego mojego taty mam) i poszedłem dalej zaraz skręciłem i szukałem w okopach szczęścia i jak wyszedłem na ścieżkę to znowu tego pana spotkałem jak mnie zobaczył to się uśmiechnął i mówi ic nie znalazłeś?" a ja no niestety nie i zapytałem czy coś tu się działo bo wyglądał na miejscowego, a on, że nie wie, tylko tyle, że są okopy.pozdro!
longwood Napisano 20 Kwiecień 2009 Napisano 20 Kwiecień 2009 ja wyrwałem kilka siekier, lopatę i grabie.Miejscowa plota głosi, że się działo i to dużo, czy na samej Ostrzycy to nie wiem, ale fakt że front stał w okolicy długo.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.