Jump to content

Sarkofag Marszałka trafi do Muzeum Wojska Polskiego?


Recommended Posts

Przedwojenny, gipsowy model sarkofagu Józefa Piłsudskiego, który miał trafić na Wawel, przez lata tkwił w zaniedbanej willi w Milanówku. Teraz jest szansa, że będzie go można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego - pisze Życie Warszawy".

Pięć dni przed wybuchem II wojny światowej do wawelskiej katedry zgłosił się ekspert z Komitetu Marszałka Piłsudskiego. - Zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się montaż sarkofagu na grobie marszałka. Zrobił jakieś pomiary. To jedyny dokument, jaki mamy w sprawie sarkofagu Piłsudskiego. A po wojnie nikt u nas do sprawy nie wracał - opowiada gazecie Jacek Urban, archiwista z katedry.

Konkurs na sarkofag ogłoszono w 1936 r. Rok później wyłoniono zwycięzcę. Został nim Jan Szczepkowski, rzeźbiarz, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych. Zasłynął m.in. jako autor pomników Moniuszki i Bogusławskiego na pl. Teatralnym. Na podstawie jego gipsowego modelu miał powstać sarkofag z czerwonego granitu. Rozpoczęto nawet prace. Przerwała je wojna.
Odlew trafił do posiadłości Szczepkowskich w Milanówku. - I przez wiele lat był zapomniany, bo czasy nie sprzyjały wspominaniu o Piłsudskim. A i same poglądy dziadka nie pasowały do czasów - tłumaczy wnuczka Ewa Mickiewicz.

O tym więcej w dzisiejszym Życiu Warszawy".

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6400259,Sarkofag_Marszalka_trafi_do_Muzeum_Wojska_Polskiego_.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information