Skocz do zawartości

bitwa pod Bukowcem 16 pułk ułanów wlkp.z Bydgoszczy


Wolf 25

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi tobie o Garwolin woj. mazowieckie ?
To troszeczke sie zagalopowałem heheh jestem z Bydgoszczy kawał drogi a szkoda może kiedyś...na pierwszy rzut uderze G.Grupe Bukowiec i okolice teren napewno skopany ale zawsze można coś trafić.Jeżeli chodzi o te inicjały naramienne 16p.uł.wlkp.dałoby rade namówić kolege na wrzucenie paru na forum ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Uzupełniając potyczkę pod Bukowcem w dniu 3 września 1939 roku należy wspomnieć, że 8 wrogich pojazdów (w tym wykazie nie były tylko same czołgi ale i transportery) zostały zniszczone przez 2 baterię kapitana Janusza Pasturczaka z 11 Dywizjonu Artylerii Konnej, który zaproponował dowódcy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pułkownikowi Arnold-Russockiemu pomoc w postaci tej właśnie baterii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Wolfa 25 - W Bukowcu poszperaj w lasku, gdzie lotnictwo niemieckie zbombardowało koniowodnych. Zawsze coś tam wyciągam: a to orzełka, a to łuskę od UR-a. Przed wyprawą porównaj przedwojenną WIG-ówkę z współczesną mapą topograficzną tego terenu, bo trochę się zmienił układ lasu. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Fotka po prawej przestawia obecny wygląd miejsca w którym zrobiono zdjęcie w 39r. Są to Polskie Łąki przy niemieckim cmentarzu. Wrak czołgu z kolejnych zdjęć znajdował się mniej-więcej w miejscu gdzie teraz stoi sklep. Mam pytanie? Czy ktoś wie co stało się z pamiątkami" które znajdowały się kilka lat temu w szkole w Bukowcu ( szable, hełmy, elementy broni)? Teraz tych rzeczy w szkole nie ma, a szkoda żeby zdobiły ścianę jakiegoś kolekcjonera, gdyż są to rzeczy które dzieci przynosiły do szkoły znajdując je na polach wokół Bukowca i są świadkami walk na tych terenach. Można by z tych militariów zrobić fajną ekspozycje w szkole która nosi imię 16 Pułku Ułanów.. Pułk miał swoje pozycje w Bukowcu wzdłuż nasypu kolejowego. Największe stary poniósł nie w walce z czołgami, ale na skutek ataków lotnictwa niemieckiego.. Mieszkam niedaleko Bukowca, ale rodzinnie jestem z nim związany :) Jeżeli ktoś byłby chętny na wspólne wykopki na tym terenie, to chętnie sobie pokopie i porozmawiam na temat walk na tych terenach :) moje gg:5309795

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecnego zdjęcia domniemam, że teren dawnego cmentarza ewangielickiego został doprowadzony do gruntownego porządku. Jeszcze wiosną ubiegłego roku panował ogólny nieład - walały się powywracane nagrobki i płyty, wokół porastały wysokie trawy, kolczaste krzewy i pnącza bluszczu. Teraz widać, że jest naprawdę porządek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu latem,przeprowadzono prace interwencyjne dzięki czemu cmentarz wygląda o wiele lepiej. Kilka lat temu do tej wsi przyjechali sędziwi Niemcy którzy mieszkali tutaj do 45r. Tylko kręcili głowami na widok zdewastowanej nekropolii. Wg relacji mieszkanki Polskich Łąk, załoga która zginęła zginęła w czołgu prezentowanym na wcześniejszych zdjęciach została pochowana właśnie na tym cmentarzu.

przemope - wysłałbyś mi zdjęcia rzeczy które wykopałeś w tym rejonie? mój adres: rudy870@interia.pl
Pozdr :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć! Jestem z Bukowca i razem ze znajomymi trochę interesujemy się Bitwą. Byliśmy oczywiście na inscenizacji, ale to za mało.. ;) Kuba sklei? film: http://www.youtube.com/watch?v=LZgSkRlvuDg , ale to również mało ;p Mój dziadek dość powiedzmy się interesuje BPB, ale prawdopodobnie nie ma nic z tego wydarzenia, po prostu tu nie mieszkał w tym czasie..

Prosiłbym o przesłanie fotek typowo z Bukowca ;) Mogą to też być pamiątki po żołnierzach! Z góry dziękuję!

Wolf 25 ciekawie opisujesz:D Można te informacje gdzieś wykorzystać??

Pozdrawiam i zostawiam maila:
siatkowka_pawel@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem z Bukowca. Po przeczytaniu forum zaciekawiło mnie kilka informacji a w szczególności o ciekawych znaleziskach w lesie niedaleko Bukowca oraz o tamtejszych bombardowaniach. Chciałbym się trochę więcej wiedzieć o tym i był bym wdzięczny jeżeli ktoś odpowiedział by na mój post.
Mój e-mail:
legendpwf92@gmail.com
Pozdrawiam
Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Rooler i LegendKuba: nic prostszego - pobiegać po Bukowcu, popukać od drzwi do drzwi. Wasi mieszkańcy to ludzie niezwykle życzliwi i opowiedzą co nie co na temat tamtych czasów. Ja tak kiedyś robiłem i staram się nadal tak postępować. Po prostu mieszkańcy Bukowca to istna skarbnica wiedzy :) pozdro
a propos warto również odwiedzić izbę pamięci w szkole podstawowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po małej przerwie urlopowej :) Co prawda tylko tydzień posiedziałem w Polsce ale napewno nie siedząc w domu :)Na pierwszy rzut udałem się w kilka miejsc a dokładnie przebijania się Kotła Toruńskiego w kierunku Świecia i właśnie tam spędziłem większość czasu na kopaniu.Bukowiec jak i Grupe pozostawiam na czerwiec czyli kolejny wypad do ojczyzny. Mimo dużych nadziei związanych z Kotłem Tor. to na miejscu zastałem mase dołów (niektóre po jakieś 1.5 m!!!)wiadomo w tych bardziej znanych miejscach trafiło się pozostawione sygnały ale głównie były to łuski guziki łudki do mausa itp.konkretne sygnały raczej zostały wykopane. Jednakże jest to olbrzymi teren więc mam nadzieje że KIEDYŚ COŚ WYJDZIE . Dopiero po przeniesieniu się w inne rejony Województwa KUJ.-Pom trafił się koledze orzełek wrześniowy klamerka pruska i kilka monetek . Tyle jeżeli chodzi o pierwsze kopanie w tym roku kolejne wkrótce oby ciekawsze heheh Pozdrawiam Wolf 25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie