Skocz do zawartości

ppłk Mieczysław Podlewski dowódca 1PAL 1 DPLegionów


Rekomendowane odpowiedzi

Co do tarnawatki na cmentarzu parafialnym są obok siebie dwie mogiły, pochowanych jest 9 żołnierzy (sami strzelcy) znanych z imienia i nazwiska z 5 pułku piechoty, poza tym nie wiadomo ilu jeszcze tam pochowano -tak przynajmniej głosi tabliczka na tym cmentarzu. W Tarnawatce Tartak to już wogole jest ciekawa sprawa bo tam jest cmentarz z pierwszej wojny światowej ale pochowano tam równiez jak pisze na tabliczce 12 w tym 3 nieznanych żołnierzy poległych w Dąbrowie Tomaszowskiej zapewne 23 PAL i 73 pp jednak czy pochowano tam jescze jakichś żołnierzy? sprawa ciekawa bo mogił jest dużo zrobionych i krzyży też dużo ale one nie oddają liczby pochowanych żołnierzy, ciekawi mnie czy przypadkiem mogiły betonowe z krzyżqami nie są postawione też na żołnieżach z pierwszej wojny... na północ od Tarnawatki jest cmentarz w Antoniówce w spisie znajduje sie ok. 100 nazwisk poza tym 343 żołnierzy nieznanych (polegli 23.IX. nie wiem czy Ci to pomoże w poszukiwaniach ale chciałem nakreślic jak to wygląda.. chcesz podeśle fotki tych cmentarzy, podaj maila. Ale zakończyć musze smutnym akcentem że na cmentarzach wojennych po bitwach tomaszowskich większość pochowanych żołnierzy także oficerów, jest nieznana z imienia i nazwiska. podrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

W samej Tarnawatce (według kilku żródeł, to tam mój krewny zginął)"

Niekoniecznie został ranny w samej Tarnawatce - ale z pewnością został ranny w bitwie pod Tarnawatką.

Z okolicznych miejscowości / miejsc, w których pobliżu również toczyły się ciężkie walki, można by wymienić chociażby:

- oczywiście Tarnawatka
- Antoniówka
- Sumin
- klinkiernia Budy Dzierążyńskie
- Niemirówek
- Krynice
- lasy Pauczne (na zachód od Werechań)

Sądzę, że równie prawdopodobne jak to, że został ranny w pobliżu Tarnawatki, jest to, że został ranny w pobliżu Antoniówki (tam były nawet cięższe walki).

Ale myślę że może w publikacjach znajdzie się więcej szczegółów na ten temat - np. gdzie dokładnie walczył tego dnia, jakie zadania wykonywał, 1 PAL, gdzie było mp jego dowódcy ??

Jeżeli chodzi o śmierć Twojego krewnego, to w Armii Modlin 1939" na stronach 398 - 401 (gdzie jest opis walk pod Tarnawatką), nie ma o tym absolutnie nic (dopiero na końcu książki w obsadzie personalnej jest informacja, że został ranny właśnie 23 IX i później zmarł z tych ran).

Ale w opisie bitwy pod Tarnawatką Jurga i Karbowski podają odnośniki do kilku innych publikacji - może tam jest coś więcej o 1 pal i jego d-cy ??

Jurga i Karbowski wymieniają w przypisach np. takie publikacje:

- H. Żelewski, Ostatnie strzały"
- Pohoski, Kronika 1 DP Leg."
- Truszkowski, Do ostatniego żołnierza"
- relacja porucznika Siwińskiego w książce Wańkowicza (str 170)
- W. Wisłocki, Ostatnie dni"

i jeszcze parę innych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zakończyć musze smutnym akcentem że na cmentarzach wojennych po bitwach tomaszowskich większość pochowanych żołnierzy także oficerów, jest nieznana z imienia i nazwiska. podrawiam"

Większość - owszem.

Ale - dla odmiany optymistyczny akcent - nie sądzę, żeby tak ważny oficer jak dowódca pułku, był pochowany ezimiennie" - zwłaszcza że wyższych oficerów jest łatwiej zidentyfikować, a poza tym zwykle giną w innych okolicznościach niż szeregowcy.

Poza tym d-ca 1 pal zmarł z ran - a więc z pewnością nie był - przykładowo - uznany za zaginionego.

Skoro zmarł z ran to jest w 100% pewne, że ktoś kto go pochował, wiedział kogo chowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze napisać tak naprawde niewiem nawet gdzie w chwili obecnej ręce włożyć aby go odnaleść czeka mnie jeszcze umówiona wizyta z pilotem wycieczek ze Lwowa , być może wie coś o pochówkach polskiech żołnierzy we podczas WO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się kolego Domen, ppłk to wysoki stopień,i napewno nie był by pochowany bezimiennie. Ja polecam zajrzeć też do książki Leszka Siemiona Na wzgózach Roztocza", dotyczącej drugiej bitwy pod Tomaszowem, co ciekawe jest tam troche faktów i szczegółów nie ujętych przez Głowackiego oraz w Armii Prusy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przekonuje się do opcji że mój krewny jednak jakimś cudem przedostał się przez oblężenie i dostał sie do Lwowa , mój znajomy przewodnik wycieczek obiecał przejść się po cmetarzach wojskowych we Lwowie tych znanych i mniej znanych ale pewnie to troche potrfa więc naprawde chciałem podziękować wszytkim którzy dotychczas mi wiele pomogli . Dziękuje i mam nadzieje że uda się zlokalizować mogiłe ppłk Mieczysława Podlewskiego nietylko z powodów osobistych ale myśle w choć w tak małej części wypełni sie kolejna biała plama na tle historii kampani wrześniowej i bohaterów w niej walczących
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Wg Waclawa Chocianowicza (Dzieje 1 pulku artylerii lekkiej legionow im Jozefa Pilsudzkiego; Londyn, 1967) pplk Podlewski zostal ranny na stanowisku 5ej baterii i 'zmarl pozniej w szpitalu'. Stanowisko 5ej baterii bylo na wylocie (owczesnym) wsi Nowosiolek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie