Skocz do zawartości

Gebirgsjager


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam serdecznie!!

Bardzo dziękuje za podanie linków do w/w stron - cieszę się, że ktoś pamięta jeszcze nasz adres www;)

Jeżeli miałbyś jakieś szczegółowe pytania - zapraszam serdecznie na Forum, czy wymianę maili. Zawsze miło poznać nową osobę zainteresowaną tematem;)

Pozdrawiam
Yuri
Napisano
„…broń to jak wermacht mieli?...”

Jedna generalna uwaga – myślę, że ważna - Gebirgsjager’zy byli częścią Wehrmachtu (jako rodzaj broni)!

Pozdrawiam
Hindus
Napisano
Ogólnie byli uzbrojeni tak samo jak reszta Heer, ale mieli także broń, któa była skonstruowana z myślą o nich np. Mauser G33/44, czy też działa np. 7.5cm GebK 228(b).

http://www.shortopedia.com/M/O/Mountain_guns
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:World_War_II_German_guns

Specjalistyczne uzbrojenie" wynikało z warunków w jakich strzelcy górscy miali walczyć - wąskie górskie drogi uniemożliwiały przemieszczanie ciężkiego sprzętu, wiec często zdarzało się, że główną siłą pociągową były muły (mało, kto wie, że główną siłą pociągową Wehrmachtu były konie) i siła własnych mięśni. Dlatego działa miały możliwość rozłorzenia, aby dało się je transportować na mułach.
Napisano
Czy mieli jakieś mundury kamuflażowe?..."

Rozumiem, że nie pytasz o standardowe umundurowanie kamuflażowe WH, które także było używane przez jednostki GJ i je pozwolę sobie pominąć.
Tak więc najbardziej charakterystycznymi elementami umundurowania, które niemniej zaprojektowane były głównie dla ochrony przez wiatrem i warunkami pogodowymi panującymi w górach, były:

Gebirgsjager Windjacke, wprowadzona w 1940 roku:

http://www.germanmilitaria.com/Heer/photos/H054759.html

Gebirgsjager Schneewindbluse, wprowadzony w 1942 roku, dwustronny anorak" (termin nadany przez anglosasów):

http://www.germanmilitaria.com/Heer/photos/H049257.html

Gebirgsjager Windhose, wprowadzone w 1942 charakterystyczne obszerne spodnie, tworzące komplet z anorakiem":

Na ponizszym zdjęciu z przyczółku Mirowicz, Oberleutnant du Bois nosi Gebirgsjäger Windbluse i Windhose , do kompletu z hełmem FJ . Na pierwszym planie STG44 - oddział ten podobno miał spory ich przydział:

http://i19.tinypic.com/3025jyb.jpg

W ramach ciekawostki anorak cywilny będący w kolekcji znajomego z USA, używany przez podoficera/oficera GJ:

http://img253.imageshack.us/img253/1504/tanwindblusehs5.jpg

Do tego dochodzą jeszcze min. dwa rodzaje tzw. wczesnego anoraka", który posiadał tylko białą stronę maskującą, którego do dziś udało mi się rozróżnić dwa rodzaje. Co ciekawe - noszono na nich adlery na piersi.

Poniżej przykłady:
http://www.gaissmair.net/Originals/kuva_53-.jpg
http://www.gaissmair.net/Originals/kuva_120.jpg

Wersja z adlerem:
http://img360.imageshack.us/img360/8730/2pocketwindbluse06tj4.jpg
http://img169.imageshack.us/img169/286/2pocketwindbluse04io4.jpg

Oryginał wczesnego anoraka z kolekcji znajomego:

http://img239.imageshack.us/img239/392/2pocketwindbluse11nr2.jpg
Metka":
http://img363.imageshack.us/img363/2518/2pocketwindbluse12ib9.jpg


...A broń to jak wermacht mieli?..."
W głównej mierze tak. Na standardowym wyposażeniu były karabiny mauser 98k. MP 40 u dowódców pododdziałów, niemniej spotkałem się z opiniami, iż w teren górski lubili zabierać mausery ze wzgl. na większa kontrolę nad poziomem zużycia" amunicji. Do tego broń maszynowa cięższa MG34 i MG 42 - preferowali jednak 34-kę ze wzgl. na mniejszą wagę i przede wszystkim szybkostrzelność.

Jedyne ovum" nie spotykane w wojskach WH, a obecne w GJ to G33/40. Tutaj troszkę informacji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vz._33

Podobno używali go sporadycznie także spadochroniarze - ale tutaj niech wypowiedzą się więksi fachowcy ;)


Mam nadzieję, że coś te moje wypociny pomogły ;)

Pozdrawiam - Yuri
Napisano
Yuri czy te wczesne wiatrówki to szyte na prywatne zamówienie umundurowanie nieregulaminowe? Spotkałem się z informacjami, że wiatrówkę Windjacke wprowadzono jeszcze w Reichheer.
W kwestii windbluse czy często pojawiała się wersja z jednej strony biała a z drugiej w deseń maskujący, lub w sam deseń?
Napisano
Yuri czy te wczesne wiatrówki to szyte na prywatne zamówienie umundurowanie nieregulaminowe? Spotkałem się z informacjami, że wiatrówkę Windjacke wprowadzono jeszcze w Reichheer."

Ja obstawiałbym" wersję o regulaminowym pochodzeniu wczesnych, dwu kieszeniowych anoraków - tych z wiązaniem od frontu. Czy sięgają czasów Reichswehry - niestety nie wiem. Niektórzy nazywają je Windjacke M35 - ale skąd to nazewnictwo? - też biała plama. Nie znam żadnej pozycji datującej je na 1935 rok - ale może ktoś inny się spotkał ??

W kwestii windbluse czy często pojawiała się wersja z jednej strony biała a z drugiej w deseń maskujący, lub w sam deseń?"

Nie widziałem REGULAMINOWYCH anoraków" WH w wersji biały/splitter. Inna sprawa nieregulaminowe cuda i dziwy", ale to temat rzeka.

Choćby te zdjęcia, które ostatnio upolował" Hindus:
http://images37.fotosik.pl/34/5e5865f3be99f4bc.jpg
http://images40.fotosik.pl/34/617ea7cfd3492ff3.jpg

Właściciel służył w oddziałach artylerii GJ.

Jestem natomiast zwolennikiem opinii przez niektórych negowanej o występowaniu anoraków w kamuflażu sumpftarnmuster. Oto chyba najbardziej przekonujący dowód, który przekonał mnie do zmiany opinii o ich istnieniu:
http://www.thuringenmilitaria.com/pictures/sumpfparka2.jpg

Oczywiście nie były tak popularne jak biały/tan, ale sadzę, że istniały.

Co do częstotliwości występowania - nie znam procentowego ich stosunku np. na Kompanię czy Batalion i sam byłbym wdzięczny za podzielenie się taką wiedzą.
Wydaje się oczywistym, że dostawali je częściej służący w górskich terenach, niż np. na bagnach Wołchowa ;)

Pozdrawiam serdecznie
Yuri
Napisano
cytat
...A broń to jak wermacht mieli?..."
W głównej mierze tak. Na standardowym wyposażeniu były karabiny mauser 98k. MP 40 u dowódców pododdziałów, niemniej spotkałem się z opiniami, iż w teren górski lubili zabierać mausery ze wzgl. na większa kontrolę nad poziomem zużycia" amunicji.
koniec cytatu

Mysle ze oprocz kontroli zuzycia amunicji, bardzo waznym jesli nie głownym aspektem dla ktorego MP zamieniano na mausera 98 jest takze specyfika walk w gorach, gdzie prowadzi sie ogien na znacznych dystansach, bedacych poza skutecznym zasiegiem MP38 ew.40, a na ktorych mauser 98 spokojnie daje sobie rade, nawet bez optyki.


cytat
Jedyne "novum nie spotykane w wojskach WH, a obecne w GJ to G33/40. ......... Podobno używali go sporadycznie także spadochroniarze "
koniec cytatu
Mauser 33/40 w wersji dla oddziałow spadochronowych posiadał składana kolbe, mechanizm do składania tejze był umocowany mniej wiecej w okolicy chwytu pistoletowego kolby, niestety nie dysponuje ani fotkami tego ustrojstwa, ani informacja o skali użycia tej broni.
P.S. Ponoc ze wzgledu na bardzo krotka lufe ( około 45~47 cm) wz 33/40 mial dosc znaczny odrzut, byc moze to było przyczyna malej kariery tej broni, ale tej informacji ( o odrzucie) nie mialem okazji empirycznie zweryfikowac ;-)
Napisano
Jeśli idzie o kb wz.33/40 to w wersji łamanej wyprodukowano niewiele egzemplarzy, dlatego spadochroniarze używali też zwykłego. Lufa miała 490 mm. Zawias znajdował się w szyjce kolby tuż za kabłąkiem spustowym. Kolba składała się na lewą stronę.
Napisano
Mysle ze oprocz kontroli zuzycia amunicji, bardzo waznym jesli nie głownym aspektem dla ktorego MP zamieniano na mausera 98 jest takze specyfika walk w gorach, gdzie prowadzi sie ogien na znacznych dystansach, bedacych poza skutecznym zasiegiem MP38 ew.40, a na ktorych mauser 98 spokojnie daje sobie rade, nawet bez optyki."

Zgadza się.

Mauser 33/40 w wersji dla oddziałow spadochronowych posiadał składana kolbe, mechanizm do składania tejze był umocowany mniej wiecej w okolicy chwytu pistoletowego kolby, niestety nie dysponuje ani fotkami tego ustrojstwa, ani informacja o skali użycia tej broni.
P.S. Ponoc ze wzgledu na bardzo krotka lufe ( około 45~47 cm) wz 33/40 mial dosc znaczny odrzut, byc moze to było przyczyna malej kariery tej broni, ale tej informacji ( o odrzucie) nie mialem okazji empirycznie zweryfikowac ;-)"

Jeśli idzie o kb wz.33/40 to w wersji łamanej wyprodukowano niewiele egzemplarzy, dlatego spadochroniarze używali też zwykłego. Lufa miała 490 mm. Zawias znajdował się w szyjce kolby tuż za kabłąkiem spustowym. Kolba składała się na lewą stronę."

Także byłbym za kwestią, iż FJ używali częściej wersji ze statyczna kolbą.

Co zaś tyczy się odrzutu - zgadza się broń ta posiada iezłe kopyto" jak to się teraz mawia;) Ponadto przy strzelaniu z lufy wydobywał się spory płomień, który dosyć konkretnie precyzował miejsce pobytu strzelającego, co jak można się domyślić, nie było zbyt pożądanym efektem ;]

Pozdrawiam - Yuri
Napisano
Skoro do tematu dotyczącego GJ wkradła się już dygresja na temat użycia przez FJ karabinka G33/40 (nieważne z jakiego rodzaju kolbą) – to może przedstawiający tę opinię zechcieli by przedstawić jakieś przekonujące dowody na używanie wymienionego wyżej karabinka przez spadochroniarzy. Oczywiście mówiąc dowody mam na myśli zdjęcia z epoki (nie rysunki).
Będę wdzięczny za wszelkie rzeczowe informacje na ten temat.
Napisano
A ci strzelcy górscy Waffen SS jakie miały umundurowanie i gdzie walczyły?albo jeszcze lepiej się wyrażę:gdzie stacjonowały?
Napisano
Polecam na poczatek pozycje z serii Militaria nr 4 -Strzelcy Gorscy" Leszka Pawlikowskiego - Warszawa 1993, , broszurka nie poraza iloscia informacji, ale daje podstawowe informacje o strukturze organizacyjnej, dyslokacji oraz szlaku bojowym jednostek gorskich wermachtu i ss, pozycja pokazuje sie do czasu do czasu na serwisach aukcyjnych.
Wracajac do mausera 33/40 troche sie dziwie ze Niemcy nie wpadli na pomysl zastosowany przez Anglikow w dzunglowym" karabinku lee-enfield, (posiadajacym zblizona długosc lufy) czyli lejkowy tłumik ognia.
Napisano
Górscy SS-mani walczyli głownie na Bałkanach.
6 DG SS Nord" [6. SS-Gebirgs Division Nord"]
7 Ochotnicza DG SS Prinz Eugen" [7. SS-Freiwiligen-Gebirgs Division Prinz Eugen"]
13 DG SS (1 chorwacka) Handschar" [13.Wafen-Gebirgs Division der SS (kroatische Nr 1) Handschar"]
21 DG SS (1 albańska) Skanderbeg" [21.Wafen-Gebirgs Division der SS (albanische Nr 1) Skanderbeg"]
23 DG SS (2 chorwacka) Kama" [23.Wafen-Gebirgs Division der SS (kroatische Nr 2) Kama"]
24 DG SS Karstjäger" [24.Wafen-Gebirgs Division der SS Karstjäger"]
Tylko pierwsza nie walczyła na Bałkanach. Dywizje chorwackie i albańska po jakimś czasie zostały rozwiązane z racji dezercji.7 zkładała się z Niemców z Banatu, Baczki Siedmiogrodu Sławoni. Zasłynęla z okrucieństwa. 24 zaś z Karyntczyków. Powstała pod koniec wojny i nie osiągnęła pełnych stanów.
Stosowano umundurowanie SS i pewne elementy górskie. Głownie trzewiki. Wiatrówki, plecaki czy sprzęt wspinaczkowy rzadziej niż w Wehrmachcie.
Napisano
Zapomniałem wspomnieć o dwu kwestiach.
W dywizjach chorwackich służyli głownie Bośniacy. BiH wchodziła wówczas w skład teoretycznego królestwa Chorwacji.
W Prinz Eugenie" używano dużo broni czechosłowackiej: kb wz.24, rkm wz.26 i wz. 30, ckm wz.37. Miała także francuskie czołgi. Nie wiem do końca jak było z działami.
Napisano
Przepraszam za post pod postem, ale chciałbym zwrócić uwagę na jedno ważne wg. mnie zdanie w powyższym linku:

Sériová výroba nebyla nikdy zahájena."

Wydaje mi się, że każdy rozumie o co chodzi ;)
Napisano
Jednostki SS GJ uzywały także świetnych lekkich dział górskich Skoda.

Dla podsumowania dyskusji, jeszcze literatura:

W jezyku ojczystym specjalistyczna literatura ogranicza się do dwóch pozycji, z których jedna jest poszerzoną wersją tej drugiej ;) Z tego powodu wystarczy ta jedna pozycja:
Nowakowski Tomasz, Skotnicki Mariusz Strzelcy górscy III Rzeszy".

Najszersza, najciekawsza lista pozycji jest dostępna w języku niemieckim, głównie za sprawą najlepszego chyba znawcy tego tematu, czyli Rolanda Kalteneggera. Lista jego publikacji jest niesamowicie obszerna i każda z nich jest warta zapoznania się z nią. Do tego dochodzą historie poszczególnych jednostek, często pisane przez bylych ich żołnierzy. Np dla 5 Dywizji Gorskiej WH jest to: Hurra die Gams, Ein Gedenkbuch für die Soldaten der 5. Gebirgsdivision", napisana przez jej dowódcę Generała Ringel'a.

Jako, że język niemiecki nie jest mimo wszystko w tak szerokim użyciu, warto sięgnąć po pozycje wydane w języku angielskim, najczęściej tłumaczone z niemieckiego, w tym szczególnie na pozycje autorstwa wspomnianego już Kalteneggera:
- German Mountain Troops in World War II, A Photographic Chronicle of the Elite Gebirgsjäger" - wspaniały album ze zdjęciami; od tego bym zaczął;
- Mountain Troops of the Waffen-SS 1941-1945" - to dla zainteresowanych właśnie oddziałami górskimi Waffen SS.

Oczywiście jest tez niezły Osprey: Gebirgsjäger, German Mountain Trooper 1939-45".

Kilka książek na ten temat wydał także znany szerzej James Lucas, skupione nie na 'historii w obrazkach' a na opisie działań w których brali udział GJ. Z nich najbardziej polecam: Alpine Elite, German Mountain Troops of World War II" oraz Hitler's Mountain Troops".

I jeszcze wspomnienie co do bardziej specjalizowanych pozycji. Brytyjskie wydawnictwo MLRS wydało przedruki (a właściwie fotokopie) przetłumaczonych przez Amerykanów instrukcji słuzbowych WH, dotyczących zagadnień walki w górach oraz walki w warunkach zimowych.

Jak ktoś jest zainteresowany - więcej szczegółów o (wybranej) bibliografii można znaleźc na: http://diegams.nazwa.pl/main.php?target=ksiazki

Lub proszę o kontakt z nami - powyżej już podane zostały odpowiednie linki.
Napisano
Czy zwykły żołnierz mógł mieć MP 40?nie chodzi mi o Gebirgsjager tylko o piechotę.Na jakiej zasadzie dostawali taką bron jak MG,Panzershrek itp.?
Napisano
Strzelcy górscy to też piechota tyle, że teoretycznie przeznaczona do użycia w specyficznych warunkach. W wojski broń dostaje się z przydziału wg etatu. Początkowo pm-y przewidywano dla dowódców drużyn, plutonów i kompanii. Gdy było ich więcej, czyli w późniejszych latach wojny to przydzielano też innym. Km dostawał osobnik wyszkolony do jego obsługi czyli celowniczy. Podobnie pancerzownicę.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie