Skocz do zawartości

FOSOL kolejne pytania


Molke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie wiem ze temat FOSOLU jest walkowany na tym forum zapewne poraz enty ale poszperalem troszeczke tutaj po forum i niestety nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi na moje pytania:

1) Nakladam fosol na np.helm szczoteczka czy tez w inny sposob odczekuje około 3-5 min nastepnie wkladam czyszczony przedmiot pod bierzaca wode albo np. do pojemnika z woda + detergentem i wzglednie go obmywam/szoruje/przecieram aby pozbyc sie wystepujacych pozniej bialych plam i tu moje pytanie:

- po obmyciu go woda z detergentem wycieram go do sucha czy poprostu na wyciagniety przedmiot nakladam kolejna porcje fosolu?

Zgodnie z prosta regula chemi + to co pisze na opakowaniu wychodzi ze fosol ma do 35% kwasu fosforowego a przy obmywaniu przedmiotu woda z detergentem tworzymy chyba zasade" ktora w pewnym stopniu ogranicza dzialanie kwasu i stad moje pytanie czy ma to wiekszy wplyw aby owy przemiot suszyc/ wycierac ? Czy nakladanie na mokry od wody przedmiot nie jest robota glupiego?

Z jednym helmem juz tak wojowalem i z wlasnych obserwacji zauwazylem ze na suchych przedmiotach albo dziala lepiej albo poprostu widac efekt jego dzialania.

Nie chce siedziec godzinami i wykonywac niepotrzebnych czynnosci ktore moga sie okazac syzyfowa praca czyli nakladaniem kwasu na zasade a wszystko przyniesie mizerne skutki i strate czasu dlatego pytam :)

Prosze o porady jak wy to robicie i prosze o wyrozumialosc bo zdaje sobie sprawe ze temat wałkowany nie jeden raz ale naprawde nigdzie nie moge znalezc sensownej porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak pomyslalem dlatego wzialem ze soba kawalek suchej szmaty ktora kazdorazowo po przemyciu woda wycierałem halerek do sucha :) efekt w sumie troszke lepszy ale nie powalajacy :) Generalnie ciezko mi stwierdzic czy faktycznie fosokl jest tak degradacyjnym preparatem jak o nim czytam na roznych forach :) wiadomo ze wszystko zalezy od tego co czyscimy i w jakim stopniu :) mi zalezalo na tym zeby wykopek wyczyscic z rdzy bo na kalke farbe itp nie mialem co liczyc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fosol + lekkie ostukiwanie i odłupywanie dało efekt o który mi chodziło :) dramatu nie ma ale fant na tyle zardzewiały że po wiertarce miałem wrażenie że rdza zamiast być zrywana była zacierana ale to zapewne wina zbyt malo agresywnej" szczotki :) to co udało mi się skuwać" smarowałem fosolem i faktycznie zmiękczało rdze :) Problem z głowy dziękuje za pomoc :) na butelce też coś wspomniano o podgrzaniu ale własnie bałem się efektu smrodu :)

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety taka wiertaraka :) brak regulacji obrotow a z guzikiem jak nie nacisniesz to i tak kreci jak oszalala :) mimo wszystko zabieg polerowania rdzy + odlupywanie + smarowanie fosolem wypadl pomyslnie przy czym najmniejszy udzial przyznalbym wiertarce :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Wydaje mi sie ze fosol jest unikany z tego powodu ze ma dosc duze stezenie = 35% . Kwas fosforowy jest słabszy od szczawiowego , wiec dlaczego jednak wybiera sie szczawiowy. mysle ze dlatego ze w przypadku roztworow z kwasem szczaw stosowane sa nizsze stezenia = 5 , 20% . Natomiast gdyby zastosowac 35 % roztwor kwasu szczawiowego był by bardziej destrukcyjnyod fosolu . kupiłem poł litra fosolu , doleje do niego poł litra wody demineralizowanej. powstanie roztwor 17,5% , wtedy porownam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie