Skocz do zawartości

Sensacyjne odkrycie naukowców w Jordanii


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Sensacyjne odkrycie naukowców w Jordanii

Archeolodzy są przekonani, że jedno z pustynnych wykopalisk w Jordanii może zawierać ruiny mitycznych kopalni króla Salomona.
Naukowcy pracujący w Khirbat en-Nahas w południowej części Jordanii, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, odkryli, że wydobywano w tym miejscu miedź już w czasach, kiedy zgodnie z wierzeniami, Izraelczykami rządził król Salomon.

Wyniki badań naukowców opublikowano w tym tygodniu w wydaniu czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS), które ukazało się wczoraj.
Król Salomon znany był ze swej mądrości, o której głosił między innymi Stary Testament, a na lata jego panowania przypadła największa świetność monarchii hebrajskiej. Zasłynął też jako budowniczy. W ciągu siedmiu lat wybudował w Jerozolimie świątynię, zwaną później Pierwszą Świątynią Jerozolimską.

Mityczne kopalnie królewskie stały się częścią pop kultury w roku 1885, kiedy w Wielkiej Brytanii opublikowano bestseller Kopalnie króla Salomona". Autorem książki był Sir Henry Rider Haggard, autor powieści przygodowych, a jego bohaterowie poszukiwali złota, diamentów i kości słoniowej. Od tego czasu kopalnie króla Salomona stały się tematem przewodnim kilku filmów, choć ich możliwe położenie – a nawet sam fakt ich istnienia – wciąż okryty jest tajemnicą.

Thomas Levy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, pod którego bacznym okiem prowadzono badania w Jordanii, powiedział, że potwierdziły one, że produkcja miedzi w Khirbat en-Nahas (z j. arabskiego Ruiny miedzi") odbywała się w wieku X przed naszą erą, co zgadza się z opowieściami biblijnymi o rządach Salomona.

- Nie możemy wierzyć we wszystko, co opowiadali nam starożytni pisarze – napisał Levy w uniwersyteckim oświadczeniu. - Te badania jednak pokazują zbieżność danych archeologicznych i naukowych z tym, co mówi Biblia.

Khirbat en-Nahas (Ruiny miedzi) to jałowy rejon położony na południe od Morza Martwego, znajdujący się na terenie okręgu Faynan w Jordanii. Stary Testament nazywa te okolice Królestwem Edomu.

Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku archeolodzy powiązali to miejsce z Królestwem Edomu, ale w kolejnych latach obalano takie twierdzenia. - Teraz… mamy dowód na to, że zaawansowane społeczeństwa rzeczywiście działały w X i IX wieku przed naszą erą, a to z kolei prowadzi nas znowu do debaty związanej z Biblią i historiami odnoszącymi się do tego okresu – powiedział Levy.

http://wiadomosci.onet.pl/1852254,441,item.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 12:32 28-10-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ino dodam, że Khurbat an Nahas (prawidłowo powinno być Nuhas, ale może w miejscowym dialekcie miedź to nahas, nie wiem tego), czyli Ruiny Miedzi, to nazwa nawiązująca do prastarej arabskiej legendy o zaginionym Miedzianym Mieście, którą znamy choćby z aśni 1001 nocy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie