Jump to content

niszczymymy swoja wlasna historie


Recommended Posts

pracuje na budowie w warszawie, jest to moje mjasto moje i moich dziadkow i dlatego boli mnie jak jest traktowane. na brudnie na ulicy bartniczej zostaly otkryte i zniszczone swiadomie przy apropacie przedstawiciela z gminy, slady budynkow przemyslowych z poczatkow xx wieku. takich przykladow swiadomego niszczenia historii naszej jest wiele, szkoda ze wladzy nie zalezy na zachowaniu kawalkow naszej przeszlosci nie zalezy
Link to comment
Share on other sites

ALe może da się je uratować:

Piwnice Pałacu Saskiego wpisane do rejestru zabytków
2007-05-22 09:16:28

Wojewódzka Konserwator Zabytków na Mazowszu Barbara Jezierska wpisała fragmenty piwnic Pałacu Saskiego w Warszawie w rejestr zabytków. Decyzja uprawomocni się za dwa tygodnie. Decyzja dotyczy fragmentów reliktów zabudowy zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego w Warszawie, pochodzących z okresu od drugiej połowy XVII w. do pierwszej połowy XIX w.

W uzasadnieniu decyzji konserwator przypomina, że postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków rozpoczęło się 23 lutego 2007 r. w związku z uzasadnionym żądaniem organizacji społecznych" - Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK.

Pałac Saski, wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy pałacu Morsztynów i przebudowywany w XIX i XX w., został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zachował się jedynie fragment kolumnady pałacowej z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Stołeczny Ratusz zdecydował, że odbuduje pałac na Pl. Piłsudskiego w kształcie z 1939 r. Prace w tym kierunku rozpoczęto w 2006 r., a od 27 sierpnia do 22 grudnia 2006 r. trwały prace archeologiczne poprzedzające odbudowę. W efekcie odsłonięto pozostałości historycznej zabudowy zachodniej pierzei tego placu.

Archeolodzy przebadali teren pod niezachowanym budynkiem pałacu (z wyłączeniem gruntu pod ocalałą kolumnadą Pomnika Nieznanego Żołnierza) o powierzchni blisko 7 tys. m2. Dzięki temu odsłonili m.in. dobrze zachowany kompleks piwnic datowanych na XVII w. Rozpoznano fundamenty ścian i piwnic pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, znanego poety i zamożnego polityka. Archeolodzy natrafili także na starszą konstrukcję, tzw. wał wazowski z pierwszej połowy XVII w. Jest to ziemny nasyp obronny z fosą, który w tym miejscu osłaniał Warszawę od południa.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zakładał wyburzenie dużej części zachowanych piwnic. W miejscu podziemnych korytarzy miałyby się znaleźć dwupoziomowe parkingi.

Obejmując w ubiegły czwartek urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jezierska zapowiadała, że decyzja w sprawie piwnic będzie jedną z jej pierwszych. ZAN
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information