Jump to content

Wrzesień 1939 na zdjęciach niemieckich i sowieckich propagandzistów


Recommended Posts

Ponad 80 fotografii działań wojennych we wrześniu 1939 r. w Polsce, wykonanych przez niemieckich i sowieckich propagandzistów, znalazło się na wystawie Oczami wroga. Wrzesień '39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej". Ekspozycję tę otwarto w Rzeszowie.
Wystawę przygotował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Chcemy pokazać obraz wojny widziany oczami niemieckiego i sowieckiego obywatela, do którego kierowane były znajdujące się w oficjalnym obiegu fotografie. Na wystawie nie ma obrazów triumfu polskiego oręża, ale najczęściej wykrzywiony przez propagandę agresorów obraz ich zwycięstw i swoiście pojmowanej poetyki walki, charakterystycznej dla propagandy ukazującej działania wojenne w pozytywnym aspekcie - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z IPN w Rzeszowie. Autor wystawy Marcin Krzanicki zwraca uwagę na nieco inne spojrzenie obu agresorów.

- W przypadku Niemców jest to w dużej mierze kronika walk ich wojsk. Podkreślają waleczność i skuteczność niemieckiego żołnierza. Natomiast sowieccy propagandziści wejście do Polski pokazują jako entuzjastycznie witany pochód, którego celem jest wyzwolenie ludności zachodniej Białorusi i Ukrainy spod polskiego jarzma - podkreśla Krzanicki.

Na ekspozycji znalazły się także zdjęcia dokumentujące spotkania żołnierzy obu armii.

Wystawa prezentowana jest w centrum Rzeszowa. Ponad 80 fotografii umieszczono na 41 panelach. Zdjęcia pochodzą m.in. z niemieckich i sowieckich publikacji z lat 1939-41, zbiorów IPN oraz muzeów w Krakowie, Przemyślu, Sanoku i Tomaszowie Lubelskim.

Towarzyszy jej ekspozycja kartonowych modeli sprzętu wojskowego biorącego udział w działaniach wojennych w 1939 r. Zwiedzający mogą zobaczyć modele czołgów i samolotów polskich, niemieckich i sowieckich. Pezentowane modele wykonane zostały przez najlepszych modelarzy kartonowych w Polsce, część z nich zdobyła nagrody podczas wystaw modelarskich.

za onet.pl
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information