Skocz do zawartości

Medalik, moneta?


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Ta strona ma trochę wrednego osadu, a patynka delikatna:((

Pewnie jakaś wisiorek, tylko te wzorki, jakieś takie... mało pruskie:)
Pozdro.

Napisano
Nasamprzód zakładam, że moneta wklejona przez mego zacnego przedmówcę Kopijnika to ta sama moneta, o której identyfikację prosi Karpik, równie zacny zresztą. Co prawda stan monety Karpika jest fatalny i nie można z niej nic odczytać, wszelako sądząc po zachowanych, charakterystycznych detalach, można domniemywać, że jest to ta sama monetka, co Kopijnika. A monetka Kopijnika posiada następujące napisy: DARAB FI KUNSTANTINIYYA, 1222. Ponieważ rok 1222 Hidżry jest to rok chrześcijański 1807, tak więc monetkę tę można z całą pewnością zidentyfikować jako 1 mangir Mustafy IV, wybity w Konstantynopolu w roku 1807. Pozdrowiszcze :)
Napisano
Napisałem już kilka dni temu, ale mój post się nie ukazał, może teraz się uda. Moneta wklejona przez Kopijnika to 1 mangir Mustafy IV z 1222 roku Hidżry, czyli z 1807 AD. Jeśli moneta Karpika jest taka sama (a na to wygląda), to jest to tenże mangir, zapewne z lat 1807-9.
  • 2 months later...
Napisano

Dziękuje bandolero. Nawet nie widziałem, że została zidentyfikowana bo GG odkrywcy szwankuje.

Wyszła kolejna, mniejsza- 17,5mm.
Moneta jest całkiem czytelna ale chyba muszę zmienić aparat(cienkie makro).

Te dziurki to standard?? Może niemieccy turyści przywozili sobie takie medaliki" z wakacji??:)

Pozdrawiam.

Napisano
Karpik, bardzo słabo widać datę, postaraj się wkleić lepsze zdjęcie albo przepisz ten rok (jest na dole monety, to znaczy na Twoim pierwszym zdjęciu na górze, bo wkleiłeś do góry nogami, ale jest to te kilka cyferek koło dziurki, przepisz je na kartce i zeskanuj). Gdy będę znał rok, to identyfikacja pójdzie już gładko, bo widzę że wybita w Konstantynopolu, więc wystarczy ustalić władcę i nominał.
Napisano
Karpik, bardzo słabo widać datę, postaraj się wkleić lepsze zdjęcie albo przepisz ten rok (jest na dole monety, to znaczy na Twoim pierwszym zdjęciu na górze, bo wkleiłeś do góry nogami, ale jest to te kilka cyferek koło dziurki, przepisz je na kartce i zeskanuj). Gdy będę znał rok, to identyfikacja pójdzie już gładko, bo widzę że wybita w Konstantynopolu, więc wystarczy ustalić władcę i nominał. A te dziurki biorą się stąd, że różne ludy imperium osmańskiego wykorzystywały te monety jako ozdoby, na przykład cekiny na chustach lub naczółki dziewczęce. Robili to zwłaszcza Cyganie, ale również na Bałkanach takie ozdoby spotykało się często.
Napisano
Karpik, jeśli jest tam data 1222, to jest to moneta Mustafy IV, ale nic więcej nie potrafię o niej powiedzieć. Jaki nominał, trudno powiedzieć, ja się na tym słabo znam,a tych drobnych monetek Turcy mieli mnóstwo (harube, mangir, czifte, akcze, tek, nisfiye, rubiye, cedid, elaliye, burbe, bucu, muzuna etc.). Wiadomo tylko, że wybita w Konstantynopolu. Musiałbyś ją dokładnie zważyć i zmierzyć i odnaleźć w katalogu, ale najpierw upewnij się czy jest ze srebra czy z miedzi. Pozdrav.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie