Skocz do zawartości
  • 0

przyrząd do mierzenia (prawdopodobnie podziałka transwersalna)


dziedzio

Pytanie

Witam
Jakiś czas temu znalazłem coś takiego. Według mojego rozeznania wygląda to na podziałkę transwersalną. Tylko jest jedno ale. Ale dotyczy mianowicie skali map 1:42000. I teraz pytanie do szerokiego grona. Czy Rosyjskie lub Radzieckie mapy sztabowe były w takiej skali tj. 1:42000. Proszę o id podziałki czy to jest na pewno podziałka transwersalna i z jakich lat może pochodzić. Może ktoś wypowie sie na temat sztabówek zza wschodniej miedzy. Z jednej strony na pewno jest to podziałka transwersalna, posiada dwie skale 1:5000 i 1:42000. Z drugiej strony jest coś czego nie potrafię rozszyfrować. A mianowicie wygląda jak ta nieszczęsna podziałka transwersalna, ale nie posiada żadnej przypisanej skali, za pomocą której możnaby wiedzieć na jakich mapach mierzyć odległości. Po drugie posiada sygnatury. Jeśli obrócimy do pionu tą linijkę", to na górze jest napisane cyrylicą CHORDOUGLOMER" a na samym dole 3-D (zmniejszone D w stos. do 3) AWIA (znaczek) PRIBOR", na samym dole jest napisane MOSKWA.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jakiś czas temu znalazłem coś takiego. Według mojego rozeznania wygląda to na podziałkę transwersalną. Tylko jest jedno ale. Ale dotyczy mianowicie skali map 1:42000. I teraz pytanie do szerokiego grona. Czy Rosyjskie lub Radzieckie mapy sztabowe były w takiej skali tj. 1:42000. Proszę o id podziałki czy to jest na pewno podziałka transwersalna i z jakich lat może pochodzić. Może ktoś wypowie sie na temat sztabówek zza wschodniej miedzy. Z jednej strony na pewno jest to podziałka transwersalna, posiada dwie skale 1:5000 i 1:42000. Z drugiej strony jest coś czego nie potrafię rozszyfrować. A mianowicie wygląda jak ta nieszczęsna podziałka transwersalna, ale nie posiada żadnej przypisanej skali, za pomocą której możnaby wiedzieć na jakich mapach mierzyć odległości. Po drugie posiada sygnatury. Jeśli obrócimy do pionu tą linijkę", to na górze jest napisane cyrylicą CHORDOUGLOMER" a na samym dole 3-D (zmniejszone D w stos. do 3) AWIA (znaczek) PRIBOR", na samym dole jest napisane MOSKWA.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach osiemdziesiątych używaliśmy takiego sprzetu w artyleri. Nazywaliśmy to cięciwokątomierz. Widziałem ostatnio podobny na allegro. http://www.allegro.pl/item337504277_cieciwokatomierz_wz_39_pzo_tanio_okazja_wyprz_.html. Zobacz może czegoś się dowiesz na temat twojego przyrządu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Хордоугломер,
инструмент для измерения и построения углов. Применяется в артиллерии при полной подготовке данных для стрельбы графическими методами и при выполнении топографических работ с помощью стереотрубы. X. связывает величину угла с хордой на окружности определяемого радиуса и заменяет таблицы хорд. Шкала хорд на X. неравномерная. Точность измерительных работ с X. составляет одно деление угломера (0—01), т. е. 1/1000 длины радиуса окружности. Построение (измерение) углов с помощью X. и циркуля-измерителя точнее, чем транспортиром или артиллерийским целлулоидным кругом.

Wygląda, że radziecki. Tak wyglądał w oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie