Skocz do zawartości

Oświęcim


Kubaz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam wszystkich!!

Mam pytanie czy badał ktoś Oświęcim i okolice?? W sumie nie było tam żadnej bitwy, ale teren jest bardzo ciekawy.. Polecam bunkry i schrony przeciwlotnicze w okolicach fabryki BunaWerke jak i w samym mieście.. Za niedługo wrzucę jakieś fotki.. A tymczasem jeżeli badaliście te tereny - dajcie znać!!

Pozdrawiam!!
J.Ż.
Napisano
Witaj,
a masz może wiedze czego pozostałości mija sie przy wjezdzie do Oświecimia od strony Zatora?
Mam na myśli te udowle" po lewej stronie drogi. Ciągnie sie to przez ładnych kilkaset metrów.
Miłe dla oka są też dwa ( więcej nie dojrzałem) bunkry wartownicze przed wjazdem do miasta z tego samego kierunku.
Pozdrawiam,
Marcin
Napisano
Część budowli przy drodze Zator-Oświęcim to pozostałości po obozie koncentracyjnym Auschwitz III - Monowitz.. Sam znalazłem pozostałości baraku sanitarnego.. Wzdłuż drogi znajduje się też kilkanaście schronów przeciwlotniczych, między jezdnią a drogą dla rowerów.. Na podwórkach okolicznych mieszkańców widać fundamenty i różnie inne części niewykończonych schronów.. Na polach są duże schrony przeciwlotnicze, jeden długi na 30m, szeroki na 10m i wysoki na ok. 4m + wspomagające go dwa betonowe stanowiska strzeleckie dla k.m. Poza tym masa innych budowli mających związek z funkcjonowaniem zakładów chemicznych Buna.. Schrony wartownicze znajdują się w różnych częściach Oświęcimia, postaram się w ciągu tygodnia wrzucić na forum trochę fotek.. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.. Jeżeli znajdę czas to sfotografuję część rzeczy które opisałem, wtedy będzie można je dokładniej zweryfikować..

Pozdrawiam!!
J.Ż.
  • 1 month later...
Napisano
Czołem, jest w Grojcu pod Oświęcimiem stanowisko po działach plot ale w stanie agonalnym,(pare kubików śmieci z okolicy)natomiast wielu starszych mieszkańców ma części z dział wkomponowane w sprzęt gospodarsczy.Widziałem np. korbę wmontowaną w tokarkę lub felgę służącą za podstawę pod jakieś ustrojstwo.. Pytanie czy śą w okolicy Oświęcimia jakieś miejsca gdzie warto pochodzić z wykrywką? Bo Grojec i Osiek to łuski,pociski,monety,łuski,łuski... No prawie ;)
Napisano
hmm a ciekawe jak by okoliczna ludnosc zareagowala na poszukiwacza? osobiscie nie odwazylbym sie kopac w Oswiecimiu..
A w okolicach Oswiecimia byly walki w 39r i 45r.
Napisano
Do suchy ss no przecież nie szukam na terenie Muzeum, ani w pobliżu, ani w miejscach zwiazanych z Obozem. Ludzie zapominają, że Oświecim to nie tylko KL Auschwitz. Np. stanowiska 88-mek były w Grojcu a ten nie miał nic wspólnego z Obozem. Generalnie ludzie się nie czepiają, a właściwie to są zaciekawieni.
Napisano
Kol Jaco71 święta racja Oświęcim to nie tylko obóz zagłady . Zaś obóz to nie tylko Oświęcim ( obóz główny czyli przedwojenne koszary) i Brzezinka .Przykładowo poobozowe baraki znajdują się w parku w Brzeszczach- Jawiszowicach. Filioa obsługująca kopalnię Brzeszcze.
Napisano
W okolicach Oświęcimia między 3 a 4 września koncentrowały się jednostki chyba (nie pamiętam dokładnie) 55 DP wycofujące się ze Śląska. Pod Rajskiem 3/4 września miała miejsce ostatnia bitwa zaliczana do granicznych" Armii Kraków. Tam też Niemcy walili z 20mm działek do przeprawiających się przez rzekę polskich żołnierzy. Z 4/5 września resztki 16pp zaatakowały stacjonujący w pałacu w Rajsku sztab WH. Nie wiem, czy coś się działo później, mogę to sprawdzić, ale będę potrzebował trochę czasu. Za to w 1945 r. miasto zostało oddane bez strzału, więc z tego okresu fantów raczej nie będzie. Jest za to w okolicy dużo schronów plot, nota bene kiedyś zamieściłem posta z ich zdjeciami.
Pozdrawiam,
Kuba
Napisano

SS-T. Stuba. K. L. Auschwitz

SS-Totenkopf Sturmbann Koncentration Lager Auschwitz


Niesmiertelnik czlonka oddzialu wartowniczego obozu koncentracyjnego w Oswiecimiu, niekwestionowany oryginal.

Napisano
http://www.kasztelania.pl/aktualnosci_p.php?page=0

A jednak czasem coś się trafia.. Fant bardzo nie fajny i znaleziony przypadkiem, ale znaczy, że pozostałości sprzed ponad 60 lat koło Oświęcimia nadal się zdarzają.. Brzeszcze leżą 8km od Oświęcimia..
Kuba
Napisano
kolego Jaco nie mialem na mysli ze kopiesz na terenie obozu itp. po prostu myslalem ze okoliczna ludnosc moze miec mieszane uczucia gdy widza czlowieka z wykrywaczem ale z tego co piszesz wynika ze takowych problemow nie ma:)

powodzenia!
pzdr.
Dawid
Napisano

Bilans. Zdjecia fantow z Niemiec:

http://www.militaria-fundforum.de/showthread.php?t=138709

http://militaria-fundforum.de/showthread.php?t=138708&page=4

Napisano
ps Jezeli interesuje Cie temat oryginalnych blach SS zapraszam do galerii - http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=10575&start=0
Napisano
Ard raczej temat blaszek mnie nie interesuje ale historia tyhc z KL Oświęcim. Czy zostały znalezione niedaleko/na terenie obozu czy gdzieś indziej. Poprostu ciekawi mnie czy kolesie uciekali gdzie pieprz rośnie czy porzucili blachy na terenie obozu.
pozdro
Heruss
PS widziałem blaszki z linka....fajne
  • 2 weeks later...
Napisano
http://www.odkrywca-online.com/schrony-plot-oswiecim,622538.html#622538

Tutaj zamieściłem fotki kilkunastu obiektów z Oświęcimia i okolic.. Tych schronów wartowniczych w formie dzwonu jest w pobliżu Oświęcimia kilkadziesiąt, zarówno w środku miasta jak i na obrzeżach, szczególnie przy urządzeniach strategicznych jak ciepłownia, elektrociepłownia czy wodociągi.. Od lipca (po sesji) zamierzam zamieścić tutaj więcej takich obiektów, więc piszcie jeżeli jakieś znacie, lub macie jakieś uwagi..

Pozdrawiam,
Kuba
Napisano

suchy ss 2008-05-27 22:06:36
hmm a ciekawe jak by okoliczna ludnosc zareagowala na poszukiwacza? osobiscie nie odwazylbym sie kopac w Oswiecimiu..

Jest w okolicach Oświęcimia wiele miejsc, gdzie przy kopaniu wychodzą różne nieciekawe znaleziska.. I nie mówię tutaj o kopaniu w poszukiwaniu militariów tylko o zwykłych pracach ziemnych czy drogowych.. Np. przy laniu asfaltu na drodze do Jawiszowic okazało się, że na sporej długości jest ona utwardzona ludzkimi kośćmi, wiadomej proweniencji.. Długo debatowano co z tym zrobić, w końcu jednak pozostawiono je jak były i przykryto tym asfaltem..
Znam z opowiadań, że część mieszkańców szukała i znajdywała złoto w miejscach, gdzie wysypywano ludzkie prochy, część wybudowała potem za to domy. Zdjęcie ruskich sołdatów chyba przekonuje.. (chociaż to przecież ruscy sołdaci - czego się można spodziewać)..
Niech Wam to jednak nie wypaczy wizerunku ludności okolicznych wiosek (samo miasto zostało wysiedlone) którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom, czy zostawiając im pożywienie, gdy Ci szli do prac, czy też współpracując z Obozowym Ruchem Oporu.
Ostatnio Muzeum Auschwitz wydało książkę na ten temat, jak znajdę tytuł to wrzucę na forum..
Pozdrawiam,
Kuba

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie