Skocz do zawartości

Oświęcim


Kubaz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Odświeżam wątek :)

Ostatnio w lokalnym portalu internetowym ukazał się następujący, krótki artykuł:

nalezisko na Osiedlu Pileckiego




[03.12.2008] Na strychach i w piwnicach starych domów w Oświęcimiu jeszcze dzisiaj znajdowane są różne pamiątki, związane z pobytem w naszym mieście SS-manów i ich rodzin podczas drugiej wojny światowej.

Ostatnio w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych na Osiedlu rtm. Witolda Pileckiego młodzi ludzie odkryli makatkę z napisem niemieckim: „Zum Andenken an unsern lieben Sohn gestorben für's Vaterland”.

Dodatkowo na tej makatce zawieszona jest głowa Chrystusa w koronie, wykonana z plastiku oraz umieszczona są trzy przyozdobione zdjęcia.

Pierwsze z nich przedstawia najprawdopodobniej ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus, Wilhelma II, który panował w latach 1888-1918. Drugie fotografia jest zupełnie zniszczona, natomiast na środkowej z nich znajduje się zdjęcie niemieckiego żołnierza, który pod panowaniem wspomnianego Wilhelma II, zginął podczas pierwszej wojny światowej.

Pamiętający o nim rodzice, spowodowali zapewne wykonanie znalezionej obecnie makatki, na której przytoczony powyżej napis w języku niemieckim można przetłumaczyć: „Ku pamięci o naszym kochanym Synu, który zginął za Ojczyznę”.

Niemożliwością jest cokolwiek więcej ustalić na temat tego poległego żołnierza niemieckiego i jego rodziców oraz okoliczności przywiezienia tej makatki do Oświęcimia."

Zamieszczono także zdjęcie tego znaleziska, które wklejam dla koleżanek/kolegów na forum :)

Ciekawe ile jeszcze różnych fantów wyjdzie podczas remontów, porządków czy innych prac w poniemieckich budynkach.... A takich budynków jest sporo, przykładem jest częściowo zrealizowane Musterstadt", ale o tym kiedy indziej :)

Pozdrawiam,
Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 4 years later...
Witam

Dzisiaj dowiedziałem się o schronach betonowych w Polance Wielkiej k. Oświęcimia. Czy ktoś coś wie na ten temat ?. Ponoć są tam 2 obiekty,jeden na pewno znajduje się na terenie prywatnej posesji.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam w Brzeszczach niedaleko Oświęcimia jest parę starych schronów jeden niedaleko starej gminy a drugi przy kopalni w Jawiszowicach ale ten ostatni jest zdaje się zamknięty.Słyszałem że jest ich więcej ale ja byłem tylko w tych dwóch trochę starych butelek po lekach i pochłaniacz od maski p-gaz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie