wiciu_r Napisano 7 Luty 2004 Autor Napisano 7 Luty 2004 Witam !Na stronie http://hela.com.pl/adolfy.htmjest opis baterii helskiej 406 mm natomiast nie zgadza się ilość wyprodukowanych dział z ilością stanowisk na których były użyte. Czy ktoś to zgłębiał ?
Forteca Napisano 7 Luty 2004 Napisano 7 Luty 2004 W literaturze brak najlepszych do tej pory opracowań, M. Dudka i R. Rolfa, poza tym prawie nic się nie zgadza...tak w skrócie:16-calówka to nie największy kaliber dziła nadbrzeżnego...Dora" to nie największe działo jakie zbudowano...to wcale nie pierwsza stała bateria najcięższego kalibru na świecie" 16-calówki duzo wcześnie stosowali w obronie wybrzeża w USA. Poza tym 15-calówki to też najcieższa, a stosowana od początków I wojny masowo...Stanowiko było uniwersalne (regelbau), dla armat 38/40,6 cm, zreszta rozwinięcie stanowisk niemieckich z okresu I wojny światowej. No i jest kilka tego typu bliźniaczych baterii tego typu na świecie...itd., itp...
wiciu_r Napisano 8 Luty 2004 Autor Napisano 8 Luty 2004 Szkoda że jest tak namieszane, w tym roku na pewno zwiedzę te stanowiska. A tak po tym temacie zdaje się że Polska miała zamówione we Włoszech działa 305mm dla baterii helskiej ale nie zdążyły dojechać. Nie wiem nawet czy stanowiska pod te działa zaczęto budować.
Metort Napisano 8 Luty 2004 Napisano 8 Luty 2004 Do FortecyMam pytanie - gdzie jeszcze są zachowane stanowiska artylerii 406 mm - bliźniacze do baterii Schleswig-Holstein" ? Czy coś może też wiadomo na temat projektowania i realizacji tych budowli?PozdrawiamMetort
Forteca Napisano 8 Luty 2004 Napisano 8 Luty 2004 Taka sama bateria to np. Hanstholm - poza tym jednak lepiej używać określenia 380/406, bo to było uniwersalne stanowisko.Więcej materiałow w archiwach, rozpoznane w trakcie sprowadzania.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.