Jump to content

czy polska okupowala litwe?


longwood

Recommended Posts

Jak w temacie: pare faktow mnie zastanawia:
-w kampani napoleonskiej litwini walczyli po stronie rosyjskiej
-w latach 1918-20 jakos niechetnie sie chcieli z polska integrowac i trzeba im bylo te chec karabinami uswiadomic

i w ogole jakos niebardzo widuje litwinow opiewajacych przeszlo 4 wieki 'wspolnoty'

Czy ta cala unia lubelska to - z perspektywy litewskiej - nie byla taka ichnia targowica???
Link to comment
Share on other sites

Co do historii dawnej, to rzecz jest długa i zawiła... Generalnie Unii chcieli nie tylko Polacy, ale również Litwini, a dokładniej szlachta litewska, która tą drogą pragnęła uzyskać dla siebie takie same przywileje jak szlachta polska.
A potem to już tak niekoniecznie Litwinom było po drodze z Polakami.

Natomiast co do historii najnowszej to istnieje pewien niezbyt chwalebny fakt w naszych stosunkach z Litwą, który wstydliwie się przemilcza.
Otóż, po I wojnie Litwini zaczęli budować własne, niezależne państwo. Tym czasem w Polsce wielu ciągle marzyło o Unii. Wobec niechęci Litwy do kontynuowania związków z Polską zorganizowany został w 1920 tzw. „bunt generała Żeligowskiego” – całkowicie dęta i sterowana rewolta z udziałem przysłanych z Polski oddziałów, której zadaniem było opanowanie Litwy. Na części opanowanego terytoriom Litwy utworzono nie uznawane przez nikogo (poza Polską) państewko nazwane Litwą Środkową. Już w marcu 1921 „władze” Litwy Środkowej postanowiły przyłączyć się do Państwa Polskiego, co też się stało.
Cała ta sprawa zaważyła na relacjach Litwy z Polską, do tego stopnia, że niemal przez całe 20-lecie międzywojenne oba kraje nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych, a na granicy miały miejsce różne incydenty – z przypadkami śmiertelnymi włącznie.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information