Skocz do zawartości

1922 niemieckie 50 feningów


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam Serdecznie
Znalazłem monete z 1922 roku - 50 feningów. Tak wyglądała tuz po wykopaniu - teraz wygląda trochę lepiej. Pomino tego, iż znalazłem w interncie zdjęcia tych monet w idealnym stanie nie potrafię odczytać napisów - czy wiecie Państwo co dokładnie jest naisane natych monetach? I mam jeszcze 2 bardzo dla mnie ważne pytanie. Jaka była wartość tej monety w roku wybicia, czy można było z anią kupić 1/2 chleba czy może 2 chleby. Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

Napisano
Jest to aluminiowa moneta, wydaje mi się że okazjonalna, na wizerunku widnieje kłos zboża i przysłowie niemieckie, mam takie dwie w dość dobrym stanie, ale też troszkę nadżarte.
Wybito w sumie 120 000 000 szt., jak przypomnę sobie to podam tłumaczenie.

Pozdrawiam!
Napisano
Sich Regen/Bringt Segen" praca lub inna aktywnosc zostanie wynagrodzona. 50f wartość w 22 roku zmieniała się jak szalona rok później bili już nominały 200 i 500 marek! W 1922 roku 50f tylko serii A wybili 145 215 291 szt.

Pozdrawiam
Napisano
znalazłem tą monete i chcę umieścić ją w prezentacji multimedialnej, a przy niej napisać coś co zaciekawiło by oglądającego - dlatego chciałem napisać co było można za nią w tamtych czasach kupić. Jesli macie PAństwo jakąć inną informacjie / ciekawostę będzie bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Napisano
krzysiak 84 to powinno wyjaśnić siłę nabywczą pieniądza w tym okresie:
Inflacyjny potwór zaczął bardzo szybko triumfować. Do apogeum absurdy inflacyjnego doszło w Niemczech. W 1914 roku, na początku wojny za funt (pół kilograma) chleba płacono 19 fenigów. Dwa lata później za chleb płacono niewiele więcej - 22 fenigi. Na koniec wojny, w 1919 chleb kosztował 26 fenigów. A potem ceny przyspieszyły - w 1920 chleb kosztuje już markę i 20 fenigów, czyli już niemal sześć razy więcej niż cztery lata wcześniej ! Ale to dopiero skromne preludium. W czerwcu 1922 za funt chleba Niemcy musieli zapłacić 3,50 marki, a już w styczniu 1923 - ...700 ! Ceny mnożyły się w oczach. Portfele wyszły z użycia, zastąpione przez walizki. We wrześniu 1923 cena półkilogramowego bochenka sięgnęła 2 milionów marek, miesiąc później - 630 milionów... "
Napisano
Częsta znajdka-wersja z kłosami, bo aluminiowe 50 tki ze sfaściorem" osiągają wbrew pozorom dosyć wysokie ceny. A ty Duśka nie rób chłopakom wykładów tylko weż się za grzebanie :)
Napisano
dziekuje za informacje. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz czy jest mozliwe aby gazeta w roku 1922 kosztowala 20 pfeningow a chleb 3,5 marki? Rozumiem ze moge to byc informacjie z stycznie oraz grudnia. Jeszcze raz dziekuje nie spodziewalem sie duzej pomocy. pozdrawiam
  • 1 year later...
Napisano
A trafiliście kiedyś kłosiaki" z wybitymi inicjałami" miasta? Ostatnio natknąłem się na foto monetki z Inicjałami FR (Freustadt-Wschowa).

Radosna twórczość czy jakaś mała seria?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie