Skocz do zawartości

Amfiteatr na Górze Św.Anny


wojtekA

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys w sieci trafiłem na taki poniższy historyczno-turystyczny opis tego poniemieckiego amfiteatru .
Czy ktos może zweryfikować te info o podziemnych korytarzach i zamachu na Adolfa?

26,5 km, 1:55 Amfiteatr, cel naszej wycieczki. - Amfiteatr wybudowano w nieczynnym kamieniołomie w latach 1934-38, jest jednym z największych amfiteatrów w Europie. Na szczycie amfiteatru w 1955 r. odsłonięto Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego). Otwarcia amfiteatru na świętej polskiej górze miał dokonać osobiście Adolf Hitler. W przededniu manifestacji nad Górą św. Anny nastąpiło oberwanie chmury. Następnego dnia na uroczystości nie pojawił się Hitler, tylko jego partyjny zastępca i dokonał otwarcia obiektu. Wśród zdziwionej gawiedzi rozeszła się wieść, że na Hitlera planowano zamach, a w rurach odwadniających amfiteatr umieszczone były ładunki wybuchowe, które wypchnęła woda podczas ulewy. Fakt ten spowodował nieobecność Hitlera na imprezie, natomiast 50 winnych i podejrzanych osób zrzucono ze skały na scenę amfiteatru. Mało kto wie, że w skarpie pod pomnikiem, a także pod amfiteatrem znajduje się cały zespół podziemnych korytarzy. Lepiej tam nie wchodźmy, gdyż nie są one zabezpieczone, nie są również przeznaczone do zwiedzania."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak ze starymi zamkami... po prostu muszą" tam być potężne zasypane lochy, tak samo jak coś wybudowali Niemcy to muszą tam być ukryte tajemnicze tunele. A sam amfiteatr wybudowano w kamieniołomie który powstał w kraterze wygasłego wulkanu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno istnieją kanały odwadniające, czy jakieś tunele?.. no chyba żeby hamburgi prowadziły pod amfiteatr. Wyskoczę w weekend na mały rekonesans, jak coś ciekawego zobaczę, to zdam relację
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
że niby co? czytaj uważnie: JAK COŚ CIEKAWEGO ZOBACZĘ, TO ZDAM REALCJE.
Wieczka była.
veni!..
vidi!..
Vici?... chybe nie


są tunele odwadnające, da się po nich połazić, ale bez rewelacji.

natomiast warto by przeprowadzić zmasowany atak na hamburgi, kilku kopiących w jedny czasie, bo tam widać że co jakiś czas ktoś ryje, ale coś końca nie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W ramach tego tematu polecam garść historii o budowie
amfiteatru.
J.L.Dobesz,Wrocławska architektura spod znaku swastyki
na tle budownictwa III Rzeszy, Wrocław 1999, strony 114-116.
Poniżej link do filmu (w kolorze!) pokazujący amfiteatr i jego otoczenie. Film pochodzi z 1938.

http://pl.youtube.com/watch?v=Pp8avT6MyKg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowla nad amfiteatrem to pomnik - mauzoleum (Ehrenmal) (lata budowy 1937-1938) poświęcony pamięci 51 Niemców z Korpusu Ochotniczego poległych 21.05.1921 podczas szturmowania góry, zajętej przez Polaków podczas trzeciego powstania śląskiego.Budowla została wysadzona w powietrze w 1945, a w 1955 stanął w tym miejscu pomnik Czynu Powstańczego projektu Xawerego Dunikowskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie