Skocz do zawartości

Umundurowanie niższych funkcjonariuszy


dzava

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam,
czy ktoś zna opis umundurowania niższych funkcjonariuszy państwowych II RP, zatrudnionych przez instytucje wojskowe np. woźnych.
Doczytałem się w jakimś opracowaniu, że był to mundur granatowy z żółtymi wypustkami i z żółtym otokiem na czapce.
Ale nie wiem jakiego kroju mundur i jaki kształt czapki?
Pozdrawiam
Napisano
Mundury dla woźnych i starszych gońców w oddziałach i instytucjach wojskowych były istotnie granatowe, choć wprowadzający je rozkaz (Dz. Rozk. 40/3 XI 1920 poz. 877) wspominał tylko o jednolitym umundurowaniu", składającym się z bluzy, spodni, płaszcza i czapki. Trwałość płaszcza ustalono tym rozkazem na 3 lata, reszty - na rok, podano też ekwiwalenty pieniężne za zużycie własnej odzieży. Zamówienia na mundury należało składać do Departamentu Intendentury.

Ten sam mundur przyznano później również (Dz. Rozk. 3/28 I 1927, poz. 21) wałmistrzom, dozorcom fortecznym, gajowym, magazynierom, klucznikom i oddźwiernym - z dodatkiem długich butów, o ile wymagają tego warunki służby. Ten sam rozkaz wprowadzał też dla nich skórzane opaski na lewy rękaw - z napisem wałmistrz", magazynier", itp. Rok później (Dz. Rozk. 16/16 VI 1928, poz. 192) zezwolono także w okresie zimowym nosić kożuchy i specjalne buty wartownicze.

Oryginalny kolor munduru można natomiast zobaczyć na własne oczy w rozkazie o wprowadzeniu żółtych otoków na czapki i takichż równoległobocznych patek na kołnierz kurtki i płaszcza dla niższych funkcjonariuszy - ale tylko wartowników, a nie dozorców (Dz. Rozk. 14/22 VII 1932, poz. 184). Wydrukowany tam kolorowy rysunek pokazuje fragment granatowego właśnie kołnierza ze zwymiarowaną żółtą patką.

W katalogach CAW znalazłem warunki techniczne opaski skórzanej, samego munduru - niestety nie.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie