Skocz do zawartości
  • 0

Manierka wz.38 - przedwojenna??


bjar_1

Pytanie

Manierka kupiona na ostatniej giełdzie staroci w Kielcach za 8 zł. Ale jaka to jest ,przedwojenna ,czy powojennej produkcji?
Na zakrętce karby ukośne ,w prawą stronę ,tak jak przy przedwojennych ze Światowidu" ,ale na manierce brak jakichkolwiek bić fabryki ,czy daty produkcji. Na zakrętce natomiast numer patentu (w ramce) tak jak na manierkach przedwojennych.
Co to za wynalazek? Zakrętka raczej przedwojenna ,a dół?
Brak na nim jakichkolwiek bić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Bjar już wiem co to masz za manierke ;)
W sumie mała ciekawostka.
Polskie manierki miały dwa rodzaje nacięć prawoskrętne (Światowit) i lewoskrętne (dwie pozostałe)
Światowid produkował w czasie II wś nadal takie manierki, tylko bez bić na manierce - dla niemieckich odbiorców.
I ty masz właśnie taką. Fajny fant jak na manierki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manierka kupiona na ostatniej giełdzie staroci w Kielcach za 8 zł. Ale jaka to jest ,przedwojenna ,czy powojennej produkcji?
Na zakrętce karby ukośne ,w prawą stronę ,tak jak przy przedwojennych ze Światowidu" ,ale na manierce brak jakichkolwiek bić fabryki ,czy daty produkcji. Na zakrętce natomiast numer patentu (w ramce) tak jak na manierkach przedwojennych.
Co to za wynalazek? Zakrętka raczej przedwojenna ,a dół?
Brak na nim jakichkolwiek bić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuszek nie jest kombinowany.
Zresztą manierkę kupiłem od dziadka i była ona cała brudna ,nie wydaje mi się ,żeby dziadek coś przy niej kombinował. A może po wojnie manierki składali z w tym czasie robionych dołów" a zakrętek mieli jakieś zapasy przedwojenne?

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie