Skocz do zawartości

Elektroliza-Pytania


Jasiek_M

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 173
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
1)czy istotna jest odległość pomiędzy np brzeszczotem a bagnetem?
2)czy brzeszczot musi odpowiadać wielkości (długość,szerokość) bagnetu?
3)jak bardzo jest istotna zawartość 150 gram soli/kreta na litr wody?
4)czy wielkość przedmiotu = większe natężenie? przy 2 amperach ładnie poszło z bagnetem tzw liściem- czy 2 ampery wystarczą na np hełm?
5)sól jest żrąca więc czy ktoś stosuje po elektrolizie np. wygotowanie przedmiotu przed konserwacją olejem?
6)jak elektroliza wpływa na bakielit, drewno, stopy metali, chrom? drewno i bakelit to izolatory ale pozostaje kwestia działania soli/kreta.
Zadałem konkretne pytania i bardzo proszę o konkretne odpowiedzi. Darujcie sobie koledzy uwagi typu ale to już było i nie wróci więcej" ;)
pzdr
BarNaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mniesz odległość większy prąd > szybciej
2. nie musi, ale im większa elektroda a nallepiej do okoła tym lepiej
3. rostwór powinien mieć okło 15 % > jak ma 10 do 20 to jeszcze w normie
4. z doświadczenia > na hełm 2A to mało, psowało by koło 10-15
5. dla tego soda nie sól
6. tylko bakelit nie rusza elektroliza
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat obszerny więc może i ja podzielę się swoimi doświadczeniami.
Elektroda- najlepiej jest stosować kawałek blachy kwasówki" czyli stali o większej wytrzymałości na korozję. Jej wielkość a właściwie powierzchnia powinna być zbliżona do powierzchni czyszczonego przedmiotu. Najlepiej jak go otacza. Tak było z rurą do panca. Jako naczynia użyłem kawałka rury kanalizacyjnej PCV fi 150mm w środku kawałek rynny rozcięty wzdłuż i dopasowany do rury,a w środku wisiała rura. Schody były dopiero jak trzeba było w środku czyścić. Znowu pomysł pręt stalowy fi 6mm z plastykowych zakrętek nasuniętych na pręt zrobiłem dystanse żeby zwarcia nie było i do środka.
Elektrolit- soda kaustyczna w roztworze, dlaczego bo łatwo zneutralizować płucząc w słabym roztworze octu. Soli łatwo się nie pozbędziecie.
Natężenie prądu- do małych rzeczy starczy 1-2 Ampery im wyższe tym szybciej. Czasem wystarczy mały zasilacz ze sklepu z elektroniką.
Regulacja prądu- w szereg można włączyć żarówkę samochodową
15W- około 1,3 A. Jak prostownik ma to dobrze jeśli nie to trzeba kombinować. Stosuję metodę najprostszą zalewam wszystko czystą wodą a potem stopniowo dodaję stężony wodorotlenek. Mieszam i obserwuję amperomierz tak stopniowo aż uzyskam odpowiednie natężenie.
Prostownik- mam samoróbkę ale te zwykłe z marketów też mogą być powinien mieć amperomierz i bez automatyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie się roztworu- czyli wydzielanie się gazów to jest normalne tylko trochę rozwagi bo to jest wodór czyli jakby było dużo a robilibyście to w komórce to trzeba uważać. Jako gaz bardzo lekki sam się ulotni.
Rękawiczki- żeby wyjąć przedmiot z roztworu i trochę go przeczyścić szczotką drucianą. Uczucie śliskich palców jest do zniesienia ale jak po takim czyszczeniu przez trzy dni nie będzie można domyć rąk to każdy będzie używał. Brud wchodzi w uszkodzony naskórek i ręce są szare,szybko też się brudzą. Tak przez kilka dni dopóki naskórek się nie odbuduje.
Okulary albo gogle- żebyśmy po czyszczeniu coś widzieli bo druciki ze szczotek lubią wylatywać dobrze jak się wbiją tylko w rękę.
Czas -lotki od ogórka przy prądzie 4A około 8godzin a były mocno obrośnięte rdzą i piaskiem. Wspomniana rura prądem 8A 16 godzin zewnątrz i 6 godzin wewnątrz.
Może tych kilka rad się komuś przyda odpowiem na pytania.
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dawno nie zaglądałem do wątku.
Kolega wrzucił fotkę prostownika- bardzo dobry. Przecież on ma amperomierz i widać jaki prąd jest pobierany w procesie. Proponuję nie obciążać go więcej jak 10-12 amper, zawsze trzeba mieć zapas mocy nie zawsze wiadomo jak jest zbudowany i jak zachowa się przy obciążeniach maksymalnych. Proponuję dobierać prąd elektrolizy przez stężenie roztworu. Kilka postów wyżej. Nie wspomniałem wcześniej o jednej rzeczy. Przedmiot poddawany elektrolizie dobrze jest podwiesić lub położyć na dnie na jakiejś podstawce. Wówczas wszystko co odpadnie jest na dnie i nie zakłóca procesu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
witam
a więc ten prostownik sprawdził się idealnie - na razie nic mi się nie przepaliło, fanty piknie oczyszczone z rdzy no i w razie rozładowania aku samochodowego nie ma problemu...
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie