Skocz do zawartości

Siodła kawaleryjskie


stridor

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam! Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby mi podać link do strony poświęconej siodłom będącym na wyposażeniu naszej kawalerii przed '39r. Dokładnie interesuje mnie czy były siodła z oporządzeniem do transportu rkm-u lub ckm- u.
Za pomoc z góry dziękuję!)
Napisano
http://www.zurawiejki.horsesport.pl/
poszukaj w sprzęcie instrukcji taborowej, tam są rzędy wierzchowe i juczne.
rkm wożono na plecach na specjalnych noszakach- poszukaj na Odkrywcy wątku o rkm wz 28
ckm wożono na taczankach (przeważnie jeden pluton)wz 28 lub 36 lub improwizowanych
pozostałe plutony transportowały ckm na jukach- patzr instrukcja taborowa i ww wątek.
Napisano
Tylko trzeba pamietac ze ww instrukcja taborowa jest z 1930, ergo mocno przedawniona jesli chodzi o siodla i juki w 1939. Np juk wz 36 (? pisze z zawodnej poamieci) (podstawowy typ juka w kawalerii do ckm i amunicje rkm) jest do dzis dnia misterium nieznane chocby z jednej fotki chyba ze ktos cos gdzies chylkiem przemycil lub ukrywa dla siebie :).

Rkm MOZNA bylo przewozic na juku amuhnicyjnym, byly do tego uchwyty na ramie. Jest przynajmniej jedna poszlaka ze w zwaizku z tym noszaki skasowno na krotko przed wojna.

Wg wszelkich danych, norma w szwadronach ckm kawalerii byly dwa plutony na biedkach, jeden na jukach chociaz zdarzaly sie wyjatki gdzie bylo odwrotnie.
Napisano
Wita! Dziękuję za pomooc. Postaram się załatwić kilka fotek tego siodła. Obecny właściciel, który ma swoje lata usilnie twierdzi, że owo sidło było przystosowane do transportu rkm lub ckm.
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
Napisano
pozwalam sobie zreanimowac ten temat:)

Czy ktos z kolegów może mnie poratowac zdjęciami tego rzedu??

Interesuja mnie głównie rzedy uniwersalne wz.94 ale skoro istniał rząd juczny wz.36 to bardzo chętnie zobaczę owo cudo:)

POzdrawiam
  • 2 months later...
Napisano
Witam! Znalazłem u siebie na strychu resztki siodła i mam pytanie czy jest ono, raczej było wojskowe czy raczej cywilne. Pytam ponieważ podobno to siodło dziadka, który przed wojną posiadał konia tylko do celów reprezentacyjnych.
Dzięki za wszelkie sugestie.
Napisano
To niemiecka terlica. Nie pokuszę się na szybko o dokładne jej wydatowanie, nie mniej, z polska kawaleria ma tyle wspólnego, ze potencjalnie mogła być w niej uzywana, jako, ze po odzyskaniu niepodległości używano sprzęt po zaborcach.
Napisano
Dziękuję Lookas za szybką odpowiedź.
Szukałem jakiś oznaczeń czy sygnatur na terlicy ale niestety nie znalazłem nic oprócz cyfry 2" na metalowej części. Z opowieści teściowej wynika również, że u dziadka kwaterował niemiecki oficer. Może to było jego siodło. Na strychu odnalzałem jeszcze jego kalendarz, nieco w szczątkowy stanie bo żona jako dziecko trochę go powycinała.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie