Jump to content

O.W.Ś. prośba o pomoc


duszan

Recommended Posts

Witam

Mam prośbe. Chciałbym przedstawić zdjęcia schronu w Gostyni (tego koło pomnika Bitwy Wyrskiej) i zadać kilka pytan związanych z tych schronem (jest to schron na dwa CKMy ze strzelnica obrony wejścia wewnątrz znajduje sie 6 pomieszczeń jego powierzchnia to 30 m2 wysokość izb 200 cm). Może ktoś udzieli mi na nie odpowiedzi.
1. Czy schron ten należy do pozycji Las Wyry" czy do pododcinka Wyry ?
2. W jakiej klasie odporności jest zbudowany ten schron w przypadku gdy grubość ściany w której znajduje się strzelnica CKMu wynosi 115 cm.
3. Czy ktoś wie kto był dowódcą tego schronu lub/i kto był dowódcą pododcinka lub pozycji do której ten schron należy.
4. Czy ktoś dysponuje infomacjami na temat wyglądu schronu we wrześniu 39 (może jakieś zdjęcia ale raczej na takie ogromne szczęście nie licze :-))
5. Czy schron ten brał udział w walkach (jak na moje oko to nie ale możliwe że się myle)??
6. Wszystkie inne informacje na temat tego schronu równiez mile widziane piszcie wszytko co wiecie będe bardzo wdzięczny.

Za wszystkie Odpowiedzi Serdecznie Dziękuje
Pozdrawiam
Duszan

Link to comment
Share on other sites

W rejonie Mikołowa i Wyr walczył tylko 1 schron .Powyżej przejazdu kolejowego po lewej stronie przed skrętem na Łaziska. Co ciekawe jest to prawdopodobnie jedyny schron OWS-u który wogóle walczył.
Link to comment
Share on other sites

To by się zgadzało co pisze Jack bo ten schron niedaleko przejazdu kolejowego jest nieźle skiereszowany. Powiedziałbym, że był ostrzeliwany przez ckm-y , zachowało się wiele śladów w betonie po pociskach. Schron ten ma miejsce na kapułe pancerną, której nigdy nie założono. Drugim schronem który nosi ślady walki jest schron w lesie na granicy Łazisk i Wyr.
http://www.katowice.uw.gov.pl/opracowania/emp_n/laziska-mik-16.jpg
http://www.katowice.uw.gov.pl/opracowania/emp_n/mik-16.jpg

Znaleźliśmy kilka śladów po pociskach.

Przyłączam sie do prośby Duszana dotyczącej schronu w Gostyni.

pozdrawiam
d007
Link to comment
Share on other sites

Witam

Mathew proszę bardzo oto zdjęcie.
W okolicy strzelnicy dokładnie widoczne ślady po ostrzale.
To jest: Ciężki betonowy schron bojowy, jedna kondygnacja, uzbrojenie 1 ckm „Browning” wz. 30 kal. 7,92 mm w strzelnicy za pionową tarczką grubości 12 cm., kopuła pancerna nie zamontowana, garaż dla armaty ppanc wz. 36 kal 37 mm. Posiada wyjście zapasowe, jedną wyrzutnię rakiet oświetlających, zrzutnie granatów, strzelnicę obrony wejścia oraz mechaniczną wentylację." (Źródło: http://www.katowice.uw.gov.pl/opracowania/emp_n/laziska-wykaz%20bsb.htm)

Jack p mój e-mail to acidoss@o2.pl Proszę prześlij mi info na temat walk tego schronu jeśli możesz.

Czy wiesz coś o schronie o który pytałem na początku tego postu(ten koło pomnika bitwy wyrskiej w Gostyni)?

Za pomoc z góry dziękuje
Pozdrawiam
Duszan

Link to comment
Share on other sites

Duszan nie obraź się bo dalej chce wstąpić do stowarzyszenia , ale skąd dokładnie wiadomo że te śladty po kulach czy jak to woli pociskach są znakami że ten schron brał udział w walkach , może są to ślady już po przejęciu terenu przez niemców którzy ćwiczyli walki tak jak było z francuskimi umocnieniami , z nowymi typami broni lub jak to zwykle bywa z nudów żeby lepiej wypadło na zdjęciu .
Pozdr
Link to comment
Share on other sites

Witam

Do Rastcoma. Małe jest prawdopodobieństwo żeby Niemcy sobie na tym schronie ćwiczyli".
Schron jest postrzelany tylko i wyłącznie od strony strzelnicy CKMu. Wydaje mi się że jeśli Niemcy urządzili by sobie ćwiczenia to schron albo zrównaliby z ziemią albo postrzelali ze wszystkich stron. Poza tym nie możesz zapominać że w tej okolicy na początku września 39 toczyły się naprawde ciężkie walki. I stąd nasz wniosek ze ten schron brał udział w walkach.

P.S. Do jacka p maila dostałem odpowiedzi spodziewaj się dzisiaj wieczorem. Wcześniej nie dałem rady.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Gdzieś juz o tym pisałem... Więc schron przy pomniku we wrześniu był obłożony słomą lub sianem i wyglądał jak duży stóg. Załoga otorzyła ogień do niemców gdy ci zbliżali się do lasu. Chyba ich trochę wytłukli. Ten epizod świadczy o tym że nie tylko jeden schron walczył ? No bo skąd wiadomo że tylko jeden schron brał udział w walkach ?

Niedaleko schronu biegła kolejka linowa. Jest zaznaczona na starej mapie. Do dzisiaj pozostały resztki słupków. W czasie bitwy w wagoniku siedział żołnierz z karabinem maszynowym i ostrzeliwał okolice bunkra. Podobno kolejka chodzila i wagonik można było wysuwać i cofać.

pozdrawiam
Mathew

Link to comment
Share on other sites


Czesio

Mówisz i masz. Znajdę trochę czasu to zamieszczę mapę na forum. Sadzę że ta mapa jest w posiadaniu wielu osób zainteresowanych O.W.Ś. Informacje pochodzą od mieszkańców tej okolicy i pasjonatów, którzy często mają bardzo interesujące wiadomości na temat wydarzeń z 39 roku.

pozdro
Mathew
Link to comment
Share on other sites

Ja również posiadam mapę o której mowa. Jeżeli chodzi o schron to mówiłem o tym samym co Mathew. Schron ten był z tego co wiem w stanie oszalowania i żołnierze się w nim nie bronili.Wynieśli ckm-y przed schron.
Link to comment
Share on other sites

Zaraz zaraz Jacku P, ja opisywałem schron połozony najbliżej pomnika czyli pierwszy zaznaczony na zielono licząc od dołu w/g mapy. Kumasz ? On imitował stóg siana. Nie miał szalunków. A Ty pisałeś o którym walczącym ?
Na mapie widać też zaznaczoną kolejkę linową wychodzącą na ten schron. Zauważyłeś ?

Pozdr
Mathew
Link to comment
Share on other sites

Do Mathewa.Ja mam informacje,że schron na skraju lasu inaczej koło pomnika na zdjęciu nr 1 był we wrześniu oszalowany a żołnierze wynieśli ckm-y na zewnątrz gdyż nie za bardzo ''uśmiechało'' im się walczyć w takim schronie. Nie twierdzę,że mógł on być jeszcze dodaykowo okryty słomą. Słyszałem ronież o kolejce.Jeżeli możesz to podaj mi swój adres internetowy. Interesuję się bardzo tym tematem. Może wiesz coś więcej na ten temat.
Link to comment
Share on other sites

Witam

Trza to będzie na miejscu zweryfikować. Tak będzie najlepiej. Podjechać pod pomnik, rozejrzeć sie po okolicy, pogadać z jakimś dziadkiem. W Wyrach mieszka podobno starszy gość, który interesuje się tematem i dużo wie. Spróbuje go namierzyć.

Pozdro
Mathew

rpa1@op.pl
Tel. 606 26 36 41, (32) 220 3355
gg 2127623
Link to comment
Share on other sites

Mathew: mapa, która zamieszczasz posiadam już od dawna, ale tej kolejki za cholerę tam nie widze. Masz rację trzeba by było się znowu spotkać jak kiedyś pod pomnikiem i w terenie zaciągnąć języka" , Pasuje CI, któryś z dni 20,21,22 lutego ?

pozdrawiam
d007
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information