Skocz do zawartości

O.W.Ś. prośba o pomoc


duszan

Rekomendowane odpowiedzi

Schron widoczny na zdjęciu został przez Niemców po zaprzestaniu działań ostrzelany z armat p-panc i dział polowych w celu oceny wytrzymałości mokrego" niezwiązanego betonu. W Denkschrift uber die polnische landesbefestigung" jest zdjecie tego schronu i dwóch innych w okolicach Mławy. W Panów okolicy działa stowarzyszenie Pro Fortalicjum" i być może ktoś z członków posiada w/w publikację.Z pewnością nie brał udziału w walkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rupert: jestem akurat członkiem w/w stowarzyszenia i mamy troche materiałow na temat tego schronu a także jestem w posiadaniu przedruku pamiętnika niemieckiego żołnierza walczącego w 1939 roku w składzie 8 DP wehrmachtu, której pułki przebijały się pod Wyrami i pisze on, że w miejscowości Wyry nieopodal kolejki linowej dostali ogień z zamaskowanego na stóg siana polskiego schronu bojowego. Schron ucichł dopiero po ostrzelaniu z granatnika (osobiście śladów po owym ostrzale nie widać a co dopiero po ostrzale z dział polowych czy też armatki ppanc) jednak można dostrzec pewne ubytki w betonie które mogłyby być pozostałościami po ewentualnym ostrzale ale jakoś sceptycznie do tego podchodze. Wynikało by z tego, że schron jednak walczył.

pozdrawiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój komentarz odnosił się do zdjęcia zamieszczonego w dn. 11.01 przez Duszana. Przepraszam za nieporozumienie. Komentarz zamieszczony w denkschriftcie" wydaje sie być wiarygodny, bowiem opracowanie miało charakter tajny, wyłącznie do użytku wewnętrznego. Udało mi się jednak znależć w nim parę błędów co naturalnie stawia pod znakiem zapytania staranność autorów.Zaskakujące są natomiast komentarze niemieckie na temat ogólnej oceny walk we wrześniu 1939, podkreślające niską (w niesłuszny sposób) samoocenę strony polskiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie