piterb1 Napisano 7 Styczeń 2004 Autor Napisano 7 Styczeń 2004 w literaturze(niemiecki ekwipunek bojowy 39-45,rottman , volstad) znalazłem text mówiący o tym ze pod koniec wojny robiono klamry do pasa głownego wh z brązowego bakielitu.spotkał sie ktos z czymś takim?pozdrawiam
muslim Napisano 7 Styczeń 2004 Napisano 7 Styczeń 2004 A czemu pod koniec wojny mieli by robić z bakielitu? Mieli go za dużo czy może był taki tani?
bjar_1 Napisano 7 Styczeń 2004 Napisano 7 Styczeń 2004 Hm... Gdyby przez całą wojnę robili klamry aluminiowe to to by było logiczne - bakielit w końcu chyba był tańszy od aluminium. Ale przecież większość produkcji klamer to stalówki. No i metalowe chyba były wytrzymalsze od tych z tworzywa...
piterb1 Napisano 7 Styczeń 2004 Autor Napisano 7 Styczeń 2004 nie ma fotek .wymienione sa stalowe klamry kolor feldgrau, oliwkowozielone,ciemnoszarostalowe,ciemnoniebieskie i pokrywane mosiądzem, z aluminium i innych polerowanych materiałow do ubiorów wyjsciowych i czerwonabrązowa bakelitowa-produkcja w okresie gospodarki niedoborów" tyle ksiązka . bakelit jest odporny na piszczałke -może to jedna z przyczyn niewystępowania:))pozdrawiam
mietek Napisano 7 Styczeń 2004 Napisano 7 Styczeń 2004 tylko słyszałem o takowych, ale nie widziałem.więc czekam tez na fotkę:)))))
beyo Napisano 8 Styczeń 2004 Napisano 8 Styczeń 2004 Bakelit (jak i większość innych tworzyw sztucznych znanych w okresie II wojny) chyba jest zbyt kruchy i za mało wytrzymały aby utrzymać pas z ciężkim ekwipunkiem.Musiałyby te klamry mieć dodatkowe wzmocnienie, np. jakiś stelaż druciany, słupek wykonany z metalu itp. Moim zdaniem zbytnio komplikowałoby to produkcję. Dodatkowo bakelit nie jest taki tani - jest to tworzywo fenolowo-formaldehydowe. W czasie gospodarki oszczędnościowej logiczniej byłoby z fenolu zrobić kwas pikrynowy (materiał wybuchowy) zaś z formaldehydu - heksogen (także mat. wybuch.)Taniej i szybciej chyba klamrę wytłoczyć można blachy stalowej.Może były próby produkcji takich klamer, ale pewnie pomysł zarzucono.
mongo Napisano 8 Styczeń 2004 Napisano 8 Styczeń 2004 Z odświadczenia, bakelitowa klamra nie przeżyła by duzo. Obciązenia są naprawdę duże. Założone ładownice z pełną masą (tego czy czegoś) plus sapera, bagnet, pelna mianierka, wypchany chlebak czasem sześcioma browarami w puszcze, z butelką gorzej bo się nie mieści, do tego Sturm, gaspucha, i jeszcze nie żadnego aluodlewa tylko normalnego Mausa 4kg rzucam między szelki a klatę i to bakeli ma wytrzymać?, nie sądzę. Mi od tego jedna kopia klamry się wygięła. Ta z tych tanioch bo szkoda normalnej. A jeszcze podczas inscenizacji niech cię ściąga ktoś za pas a Ty rżniesz trupa, nie da rady bakelit. Po wielokrotnych imprezach na, których przez kilka dni nosziniłem to wszystko non stop jak i do spania w tym całym oporządzeniu (minus Mauser i hełm), chyba już jestem w tym fachowcem :) nie wytrzyma tego nic oprócz stopu aluminium lub stali. Z resztą tutaj największe siły dzialąją na ścinanie a nie na rozciągaie tak, że klamra z bakelitu odpada bo na starcie straciła by ucho i koniec. Sądzę z praktyki, że 200 kg na ścinanie taka klamra wytrzymuje. Ebonit, nigdy, nie przy tamik przekroju.PozdrawiamFeldwebel Mongo
mietek Napisano 8 Styczeń 2004 Napisano 8 Styczeń 2004 hmm, a może paradne, jak ten mauzer w bakielicie. Tylko pytanie po co takie robić?Trzeba poczekać, może ktoś znajdzie fotkę takowej.
mongo Napisano 8 Styczeń 2004 Napisano 8 Styczeń 2004 No poczekajmy, Mausy miały ale klamry z bakielitu raczej tylko nadawały by się dla służb porządkowych, policji i wartowniczych. Bagnecik, chlebaczek i z cięzkim sercem ładownic. Chyba, zeby miały jakiś wtopiony stalowy drut przenoszący obciążenia, ale bakelit nie był dosyć plastycznym materiałem.
mongo Napisano 8 Styczeń 2004 Napisano 8 Styczeń 2004 Jeszcze co do odpowiedz kolegi piterb1, mniejszy pisk ale może być bo hak w pasie jest ferromagnetykiem, tak, że z pewnym prawdopodobieństwem powinna zareagować i na pas z klamrą ebonitową. Nie wierzę, żeby zaczep został zrobiony z bakielitu, to nie są te naprężenia. To jest coś takiego jak byś zrobił klucz YETI do dzwi z surówki o grubości poniżej 1mm.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.