Skocz do zawartości

Walki na opolszczyżnie w 1945r


Shark14_a1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam hce conieco wtronoicici wsprawie że to niby niebyło walk nanaszym terenie iżekomo nie walczyła unas 20 estoniska tosi jest wbłędzie widocznie hodzi nie potym lesie askoro nie walczyli to ciekawy skont tarcze kymskie isygnety ss robiom wnaszyh lasah oczęściach zespszętu niewspomne apodrugie w opolu adokładnie na malinie mieszka syn czołgisty 20 estoniskiej jak ktosi go dobże poprosi to po opowiada imaże pokaze zdjęcia olasah wkoło niemadlina jawiem dużo ale toitak kropla wmożu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Estonczykow to nie ma watpliwosci ze walczyli na ziemi opolskiej... Nawet w Obliczach Historii byl dosc obszerny artykul o tej jednosce ktora stacionowal i walczyla w opolskich lasach.. krotko ale byla! A drugim dowodem jest rozmowa z pewnych starszym dziadkiem ktory opowiadal ze przebywali w tych rejonach mlodzi estonczycy i sam jednego z nich chowal(zreszta woytas_op moze to potwierdzic)..
Co do drugiej jednostki ss ktora toczyla walki na ziemi opolskiej to 18 ochotnicza dywizja Horst Wessel"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) to spoko ja sie pisze, bo cos ostatnio z wojtasem nie moge sie wybrac... a ja nie moge bo autka nie mam :( A pogoda jak diabli dopisuje! Jak cos to mam woly poniedzialk, wtorek i czwartek...

A co do dziadka to nie wiem czy mowimy o tym samym ;) bo ten moj/nasz" to wiem ze zakopywal jednego ssmana i jednego ruska (zreszta wiesz jakiego ;)

To jak cos pisze na maila..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to po nie udanym obronie Budapesztu Horst Wessel podzielil sie na dwie grupy jedna walczyla pod Karlsbrum, Raciborzem i zapewne zachaczajac tez o Glogowek nim poddala sie armi Czerwonej pod Ostrawa. A druga grupa zostala rozbita w Sudetach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literatura na temat walk o Krapkowice jest dość uboga. Autorzy opisują ten temat pobieżnie skupiając się głównie na opisie likwidacji tzw. kotła Krapkowickiego.
A temat Dobrej porusza Tomczyk w Kwartalniku Opolskim nr 2/1984 rozdział brodnie Wehrmachtu na Śląsku Opolskim".
-------->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi wlaśnie o ta 100 Dywizje Strzelcow. Swietnie przygotowali tam kociol na Sowietow ! Najpierw przepuscili 25 stycznia, czesc oddzialow sowieckich przez podminowany most na Odrze (ten od NSZ...),a nastepnie go wysadzili i wybili tam wszystkich w pień !To byl dopiero kociol! Rosjanie poniesli tam bardzo dotkliwe straty. A najlepsze, nie zle sie tu wyrazilem, najsmutniejsze z tego wszystkiego bylo to ze w pozniejszym okresie gdy Sowieci zajeli juz na dobre druga strone Odry, to w odwecie za ta porazke dopuscili sie masowych morderstw na cywilnych mieszkancach wiosek tam polozonych i w wiekszosci nie na Niemcach tylko na Ślazakach ! Dziwne jest to, ze nikt jakos o tym nie wspomina i niechce sie o tym pamietac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość o tym szybko się rozeszła wśród Sowietów, skutkiem czego było wymordowanie w dniach 27-30 stycznia 1945 roku kilkuset mieszkańców wsi Boguszyce, Żlinice i Chrzowic. Zginęły kobiety, dzieci i starcy, wszyscy ci, którzy nie uciekli przed nadchodzącym frontem. Miejscowości te zamieszkiwali głównie Polacy, którzy podczas plebiscytu opowiedzieli się za Polską. Sądzili, że Sowieci przyniosą im wyzwolenie spod niemieckiego ucisku.
http://pl.shvoong.com/books/documentary/104508-na-p%C5%82acz-zabrak%C5%82o-%C5%82ez/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bendzi bynajmniej trochę racji w tym co napisałeś jest:)Sam jestem z okolic Niemodlina i często śmigam po okolicznych lasach, choć żadnych śladów Estończyków nie napotkałem to istotnie, kilka ciekawych miejsc jest;) myślę że warto było by dokładniej to sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bendzi bynajmniej trochę racji w tym co napisałeś jest:)Sam jestem z okolic Niemodlina i często śmigam po okolicznych lasach, choć żadnych śladów Estończyków nie napotkałem to istotnie, kilka ciekawych miejsc jest;) myślę że warto było by dokładniej to sprawdzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie