Skocz do zawartości
  • 0

klamra do identyfikacji


tasiek

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Pozwolę sobie odświeżyć stary wątek. Przedmiot pochodzi z XIX wieku. Z tego samego miejsca jest również ta zawieszka. Prosze o pomoc w identyfikacji.

Napisano
Klamerka jest dość duża. Jej średnica wynosi 4,5 cm. Może ktoś w epoce przekręcił głowę o 90 stopni. Choć jest to mało prawdopodobne, bo jest solidnie przymocowana.
Napisano

Wracając do tego zaczepu do łańcucha to spotkałem się kiedys z opinią że może to być zawieszka na oficerski gwizdek. Wstawiam zdjęcie profilu. Haczyk jes prosty. Zaczep do łańcucha miał odgietą końcówkę co ułatwiało umieszczenie łańcucha na swoim miejscu. W moim zaczepie przestrzeń między końcówką haczyka a głową lwa jest zbyt mała by zmieścił sie tam łańcuch. Po dziurka widać że przyszywany był do tkaniny. Tylko gdzie? Wysokość całkowita zaczepu wynosi 6 cm. Co ciekawe wygląda na wykonany ze srebra lub grubo srebrzony.

Napisano

Ten lew z haczykiem to nie zawieszka tylko zaczep do łańcucha - paska przytrzymującego czako na głowie żołnierza. Spójrz na foto tej czapki obok na jej lewą stronę na dole to zobaczysz ten element. Oczywiście nie twierdzę, że pochodzi on akurat od tej czapki bo takie elementy były stosowane przez cały XIX w. a także na początku XX w.

Napisano

Tak wyglądała w całości Twoja klamerka. Ta ze zdjęcia ma na tarczkach głowę meduzy a Twoja jest chyba z głową Merkurego. Symbole i elementy klasyczne były używane we wszystkich armiach europejskich od pocz. XIX w.

Napisano
Dzieki za identyfikację. Przedmioty pochodzą z półocno- wschodniej Polski. Nie było tam pola bitwy a raczej stara wioska. Przedmoty te musiały być wykorzystywane przez ludność cywilną. Zastanawia mnie orientacja twarzy na mojej klamrze. Twarz ukierunkowana jest poziomo a nie pionowo jak w innych klamrach. Być moż nie była noszona na pasie. Składa się ona z dwóch elementów połączonych nitem. Pozostałe są odlewane z jednego kawałka.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie