Skocz do zawartości

pociąg pancerny nr 54 (Groźny") i wszysko o nim


Luskownik

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
No to musisz powalczyć z forumową" wyszukiwarką. Dużo jest gdzieś" w starych wątkach :)))
To tyle jeśli chodzi o sprecyzowane źródła :))))))))))))
Napisano
Groźny" dał Niemcom nieźle w kość podczas walk na Śląsku (zwłaszcza 2 IX 1939) - o czym można się przekonać czytając relacje i opracowania wydane po wojnie w Niemczech. Polecam:

- Bernhard Kranz, Geschichte der Hirschberger Jäger 1920 bis 1945, Bad Salzuflen 1975 [monografia 83 Pułku Piechoty z 28 DP, który walczył w rejonie Gostynia]
- Geschichte Inf.-Regiment 49. Ab 1942 Jäger-Regiument 49, hrsg.: Traditionsverband Jäg.-Regiment 49, Hannover [1970], Teil 1: 1935-1945 [tym to pociąg tak dał popalić, że nawet w/w monografii zamieścili zdjęcie toru kolejowego linii Mikołów-Pszczyna :D]

Po polsku Eugeniusz Tomiczek opublikował w 1975 r. w miesięczniku Odra" (nr 9) fragmenty dziennika nieznanego z nazwiska żołnierza Wehrmachtu pod tytułem: Ich war dabei. Dziennik żołnierza Wehrmachtu, wrzesień 1939" (s. 8-24). We wstępie Tomiczek błędnie napisał, że autor był żołnierzem 48 pułku piechoty", co nie odpowiada prawdzie, bo pułk 48 walczył w składzie GA Północ", a 8 DP walczyła bardziej na północ od Gostynia-Żwakowa, w rejonie Mikołowa. Ja ustaliłem, że musiał należeć do 12. kompanii (MG) III batalionu 83 Pułku Piechoty (wzmiankowani Hirschberger Jäger czyli Strzelcy Jeleniogórscy) 28 DP, który opisał, jakie piorunujące wrażenie na niemieckich żołnierzach (w tym na nim samym) wywarł ostrzał prowadzony przez Groźnego".

Dobitnym świadectwem tego, jakiego łupnia dostali żołnierze niemieccy podczas walk 2 IX '39 na Śląsku na odcinku, na którym operował Groźny", był cmentarz żołnierzy 83 pp w Gostyniu, na którym pochowano 22 poległych (rannych było znacznie więcej). Oczywiście część z nich poległa podczas przełamywania polskiej obrony na skraju lasu na wschód od Gostynia oraz podczas kontrataku części sił polskiej 23 Dywizji Piechoty.

PS Jedna z ulic w Gostyniu nosi imię kapitana Jana Rybczyńskiego, bohaterskiego dowódcy pociągu pancernego Groźny", poległego 2 IX 1939 r. podczas walk na Śląsku (udał się tankietką TK na rozpoznanie pierwszej linii i zginął w ostatniej fazie boju).
Napisano
Leuthen
dzieki za informacje
masz moze ktores z tych pozycjii o ktorych pisales??
jezeli tak to bylbym wdzieczny za przeslanie mi ich na @
Z gory dzieki
Pozdrawiam
Napisano
Luskownik, mam wszystkie 3 w/w pozycje u siebie w domu (ksero fragmentu Kranza dotyczące IX '39, ksero fragmentu historii 49 PP z opisem IX '39 też i ksero Ich war dabei"), ale w wersji papierowej, a mój skaner kaputt, więc skanowanie raczej odpada. Odezwij się na priv (leuthen@o2.pl), to ustalimy szczegóły.
Napisano
W sumie Leuthen napisał już wszystko co trzeba.

Ja dodam tylko od siebie, że kpt. Rybczyński prawdopodobnie przyjechał na motocyklu Sokół.
Dał porządnego łupnia szkopom, niestety 3 września otrzymał rozkaz odwrotu i skierował się na Kraków.

Na temat pociągu Groźny" i jego udziały w walkach na Śląsku pisze Jan Przemsza Zieliński w Księdze Wrześniowej Chwały Pułków Ślaskich" tom I.

Pozdrawiam
d007

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie