Skocz do zawartości

POLSKIE BUNKRY w Woli Goryńskiej


thomson

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mylisz się w dwóch sprawach:
- bunkry nie są produkcji polskiej.
Wybudowane przez Żydów z pobliskiego obozu pracy
po ich wymordowaniu - ok 2000 ofiar, prace kontunuowali
jeńcy radzieccy - 700 z nich zostało pochowanych na
cmentarzu w Goryniu.
Okoliczna ludność również została zapędzona przez Niemców do pomocy.Między innymi mój ś.p. dziadek.
- bunkrów jest co najmniej 11 - tyle znalazłem i sfotografowałem.Jak się naumiem wklejać zdjęcia to wrzucę.
Bunkry są częścią Niemieckiego poligonu artyleryjskiego który został wybudowany i użytkowany w latach 1940 - 1944.
Jest to mój pierwszy post i nie chcę wrzucać linków do zdjęć i stron gdzie jest na ten temat więcej,bo ponoć za to bana mozna dostać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy schron tego kompleksu.9 sztuk na razie namierzyłem.
Wymiary :5,3 X 8,6 metra.Wysokość do 4 metrów.
Poszczególne różnią się między sobą detalami i stopniem zagłębienia w terenie.Wewnątrz przedsionek i komora.
W komorze głównej mocowano do ścian 4 szt noszy na
których spano.We wcześniej pokazanym schronie naliczyłem
24 miejsca do spania.Tam są trzy pomieszczenia.
To tyle tak na szybko.Pozdrawiam GzesioB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potwierdzam niemieckie pochodzenie bunkrów i ich przeznaczenie (poligon) - takie informacje uzyskałem od okolicznych mieszkańców.

Polskie łuski mogą pochodzić z dwóch źródeł:
- z potyczek odwrotowych we wrześniu - wszak przez te lasy wycofywało sie kupę wojsk z Północnego zgrupowania armii prusy po bitwie pod tomaszowem mazowieckim;
- z walk w styczniu 1945 - niemcy uzywali już wszelkiej zdobycznej amunicji - w okolicach wspomnianej przez Ciebie woli goryńskiej znajdowałem łuski do mausera niemieckie, polskie, czeskie, belgijskie, jugiosłowiańskie i greckie;

Pozdrawiam
MILBAS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Co do polskiej amunicji - trzecia możliwość - testowano tam i uczono sie strzelać z wszystkiego co wpadło Niemcom w ręce.
Łącznie z francuskim działem kolejowym 280 mm Leopold i 800 mm
moździerzem Karl.W 1944 roku z tego poligonu i z linii kolejowej Radom - Warszawa ostrzeliwano przyczółek warecko - magnuszewski.Wcześniej w ramach testów ostrzeliwano wysiedlony Głowaczów i jego rejony.Jakieś 20 lat temu wydobyto jeden taki pocisk w okolicy cmentarza w Głowaczowie.
Odnośnie zdjęcia - schron 3 typu sztuk 1.Jedyny schron z wejściem od wschodu.Pozostałe schrony mają wejście od pólnocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i wcześniejsze zdjęcie - najlepiej zachowany bunkier.
Po wojnie była w nim obora, a na dachu schronu coś w rodzaju stodoły.W pobliżu widać fundamenty domu mieszkalnego.
Thomson - to twój wątek - jak chcesz więcej fotek to pisz.
Ten teren fotografuję już 3 rok i zawsze chętnie tam jeżdżę...
Chętnie też dowiem się może czegoś nowego...
Może ktoś wie gdzie jest 12 bunkier.....
Jedenastego szukałem pół roku,ale bestia jest nieźle ukryta....
Pozdrawiam GzesioB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Dyskusja w tym temacie wydała mi sie bardzo interesująca. Szukam informacji o tych terenach w czasie wojny w okolicach Woli Goryńskiej (przy okazji i bunkrach.) Jestem po rozmowie z babcią, która mieszkała w czasie wojny w okolicach obozu a konkretnie w Wolskiej Dąbrowie powiedziała mi o obozie dla żydów i jeńców i powyższe opisy potwierdza. Oprócz obozu dla jeńców istniał też garnizon niemiecki schowany w lesie podobno z kantyna i kinem. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

pozdrawiam Richy024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,kolejny bunkier na zdjęciu.
Poprawka do wcześniej podanych informacji :
bunkier wysadzili polscy saperzy zaraz po wojnie.
Rozminowywali ten teren,a pracy mieli sporo..
Potwierdzam stacjonowanie w tym rejonie wojsk radzieckich.
Na razie nie mogę okreslić daty,ale temat będę drążył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja słyszalem ze nawet niemcy porozbierali okoliczne stodoły i wybudowali w okolicach poligonu burdel. Dzięki za nowe foty i prosze o kolejne. Temat tego poligonu zaciekawił mnie. Wiem ze w jednym z bunkrów który jest wysadzony tkwi do tej pory w scianie niemiecki pocisk 88mm. Niestety nie mam fot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nikt nic nie doda ?
Schronów jest 13 - liczba potwierdzona z kolejnego źródła.
Póki co zdjęcie kolejnego.
Wrzucać następne ?
W kolejce czekają zdjęcia jeszcze dwóch schronów,
ich wnętrz i detali konstrukcji.Czekają też fotki innych
obiektów tego poligonu bo nie tylko schrony tam się znajdują...
Ale to na razie tajemnica ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie