Skocz do zawartości

POLSKIE BUNKRY w Woli Goryńskiej


thomson

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,mapka w opracowaniu.Prześlę wszystkim chętnym.Warto ten teren obejrzeć na www.geoportal.gov.pl.Podaję bliższe dane:województwo mazowieckie,powiat radomski,
gmina Jastrzębia i Jedlińsk.
Od zachodu teren poligonu ogranicza linia kolejowa Warka - Radom.Stacje kolejowe Bartodzieje i Kruszyna.Od wschodu rejon poligonu do rzeki Radomki.Od północy droga wzdłuż wsi Łukawa.
Od południa rozjazd dróg do Gorynia i Jedlińska.Najwięcej
obiektów jest w lesie zwanym Sowie Góry na południowy zachód od wsi Brody.Na zdjęciach z geoportalu widać wyraźnie kilka schronów.Warto zwrócić uwagę na dwa jasne pasy blisko największego schronu.Są to trasy holowania tarcz strzelniczych.Teren tak przeorany wybuchami, że do dnia dzisiejszego nic tam nie chce rosnąć.Na dołączonej fotce kolejny 10 - ty schron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.Prace nad mapką trwają.Mam nadzieję,że inni też się podzielą wiadomościami na temat tego poligonu.Zamieszczam zdjęcie 11 bunkra.Długo go szukałem.Rośnie koło niego polna
grusza i bardzo skutecznie go maskuje.Pomoże ktoś znaleźć pozostałe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam
Dawno sie nie udzielalem, ale doskonale znam ten teren, Potwierdzam liczbe 13 schronow, tylu sie doliczylem jakies 1,5 roku temu, poza tym sa inne zelbetonowe konstrukcje, blizej linii kolejowej. Wszystkie schrony mam sfotografowane, zdjec musze poszukac w plikach. Co do schronu kompletnie zniszczonego slyszalem od miejscowego taka oto historie, iz zostal zniszczony przez polskich saperow po wojnie przy uzyciu butli z tlenem i oleju napedowego (cos w stylu bomby paliwowo-powietrznej), bardziej traktuje to jako bajke niz prawde. Teren ciekawy, choc malo znany.
Poza tym dwa identyczne obiekty znajduja sie w lesie pod Kozlowem oraz, ajk slyszalem, ruina trzeciego, niestety tej nie zdolalem odnalezc.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam
Zapodaje zdjecie poszukiwanego przez GrzesiaB dwunastego schronu, zeby nie bylo, ze sie gdzies schowal. Dotarcie do gadziny kosztowalo mnie zeszlej zimy (rym czestochowski...) przemoczenie butow i spodni, ale warto bylo. ArtVee, zapodaj na mojego maila swoj numer GG. bo gdzies posialem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Chciałbym wprowadzić poprawkę związaną z nazwą. Prawidłowa nazwa brzmi Wolska Dąbrowa Sowie Góry Bunkry. Ponieważ pochodzę z tego terenu, na dowód przedstawiam zdjęcie bunkru X którego nie posiadacie w swoich galeriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Co do tego obiektu, nie jest to schron, raczej wyglada na podpiwniczenie budynku (podobno taki tam sie znajdowal w czasie funkcjonowania poligonu). Wystarczy zajrzec do srodka, wewnatrz znajduja sie slupy podtrzymujace strop, sciany maja niewielka grubosc, zdecydowanie mniejsza niz pozostale schrony znajdujace sie na poligonie. Przeznaczenie budynku moze byc interesujace, gdyz przed nim, na tym zdjeciu nie widac, znajduje sie betonowa podstawa pod cos", zdjecie musze wygrzebac, bo gdzies mam.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bunkru X były w tym bunkrze łóżka i spiżarnia na żywność jest to schron wysokiego postawionego oficera Niemieckiego który zarządzał tym rejonem aż do Głowaczewa podobniesz był ranny miał urwaną rękę miał on zostać w tym miejscu na stałe na fotografii przy bunkrze X są schody które prowadziły do jego domu był to budynek jedno piętrowy który był zrobiony z budynku szkoły z Jastrzębi teren ten był cały ogrodzony na zdjęciu na którym jest posiane zboże płotem betonowym z płyt na środku pola był wysoki maszt radiowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Co do mapki prace trwają.Nie chcę wrzucać wszystkich odkrywców do jednego worka, ale jaka jest gwarancja że teren
wkrótce nie zmieni się w krajobraz księżycowy ? Już teraz
jego zwiedzanie staje się coraz mniej bezpieczne.Nie tylko z
powodu niezasypanych dołków czy niewypałów.Ktoś może wie jak
nazywał się ten poligon i jakie jednostki tam stacjonowały na stałe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam
Nareszczie wygrzebalem literature, w ktorej podana byla nazwa poligonu. W jezyku germanskim poligon ten nosil nazwe:Heeresgutsbezirk Truppenubungsplatz. Natomiast poligon lotniczy znajdujacy sie na zachod od Radomia w okolicach Wolanowa nazywal sie: Luftwaffenubungsplatz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie