Skocz do zawartości

Hełm: oryginalna farba pod rdzą.


Bagneciarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Wszystkiego dobrego dla Wszystkich z okazji Świąt, Nowego Roku, mocno zakrapianego Sylwka, no i jeszcze więcej odkryć niż w roku 2003 oraz życzę sobie i Wam aby prawo się zmieniło na Naszą korzyść...no ale mam pytanie...

Mam hełm M-35 rdza, miejscami gruba, ale pod nią ładne feldgrau, nawet od środka jakaś pieczątka słabo widoczna.

Szkoda mi to załatwić elektrolizą, czas dla mnie nie gra roli, mogę czekać nawet 2-3 miesiące, aby tylko efekt był zadowalający.
Jak pozbyć się rdzy i uwidocznić oryginalną farbę ???

FOSOL?
COCA COLA ?
Może coś innego ?

Pozdrawiam i proszę o porady.
Bagneciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro możesz czekać, to pozostaw go w suchym miejscu na miesiąc lub dwa. Rdza sama zacznie odpadać. Sposób ten odkryłem przez przypadek... Kiedyś zastawiłem sobie kilka fantów do czyszczenia na później i po miesiącu w suchej piwnicy wystarczyło lekko opukać i grubo narośnięta warstwa rdzy odpadała płatami. Pozostawał tylko cienki nalot. To nie żart. Np. z przedmiotów wyczyszczonych mechanicznie, wydawać by się mogło do zera, po jakimś czasie coś jednak odpada... Myślę, że jest to wynik usunięcia wilgoci z rdzy. Zmieniają się wówczas jej własności fizyczne i już tak mocno nie przylega do metalu.
Wesołych Świąt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantowany sposób - pewna sprawa - farba wychodzi prześlicznie nawet na fantach co do których wydawało się, że nic nie ma:
- kupujesz fosol i pędzel
- myjesz przedmiot wodą (głownie z piachu)
- moczysz pędzel w fosolu i dokładnie nanosisz fosol na przedmiot odrdzewiany
- czekasz 5-10 minut (możesz w miedzyczasie jeszcze troszkę fosolu nanieść, tak żeby przedmiot nie wysechł)
- opłukujesz wodą (bieżącą)
- nanosisz fosol
- czekasz 5 minut
- opłukujesz wodą
itd. co najmniej kilkanaście razy
- na koniec opłukujesz wodą bardzo dokładnie
Tylko uważaj przedmiot nie może wyschnąć jak jest w fosolu bo wyjda białe plamy, nie można też za bardzo przetrzymać w fosolu (trzeba spłukiwać) bo farba ściemnieje.

Oczywiście nie trzeba całego odrdzewiania załatwiać jednego wieczoru, możesz spokojnie po dokładnym wypłukaniu odstawić go i wrócić po jakimś czasie do dalszego czyszczenia rdzy. Ważne jest żeby wypłukać naprawdę dokładnie.

Po ostatecznym wypłukaniu przedmiot należy delikatnie natłuścić np. olejem silnikowym (ale raz natłuściłem jadalnym i też zadziałało). Tylko, że po natłuszczeniu nie będzie można już dalej odrdzewiać, trzeba to zrobić już na koniec.

Sposób jest pierwsza klasa. Spróbuj, będziesz zaskoczony efektem.

Pozdrawiam
Krzsyeik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam all
POtwierdzam , to co mówił krzysiek fosol i prawie cała farbka wychodzi :D
Niestety najpierw , za nim doszedłem do tego sposobu uszkodziłem nieodwracalnie kilka hałerów i teraz tego żałuję , ale od tego jest forum , żeby uczyć sie na czyjiś błedach,

pozdro pol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie