Skocz do zawartości

 Hasło/zawołanie poszukiwaczy


Gość Artur Boratczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Bardzo spodobał mi się pomysł z naszywką/naklejką dla poszukiwaczy. Przypomina chęć odróżnienia się od innych za pomocą herbu, gmerku lub znaków cechowych - świetna myśl. Przyszło mi jednak do głowy, że w towarzystwie z herbem istniało też zawołanie. Dlatego podsuwam pomysł na ukucie takiego zawołania, szlagwortu. Mógłby np. widnieć także na naklejce/naszywce. W proponowanych projektach i tak pojawiają się takie hasła, z reguły już znane: np. veni, vidi, vici. Ze swojej strony daję pod rozwagę taki tekst:

Chcesz być szczęśliwy przez godzinę? - Upij się!!!
Chcesz być szczęśliwy przez tydzień? - Ożeń się!!
Chcesz być szczęśliwy całe życie? - Zostań poszukiwaczem skarbów!!!

Na naszywkę to się nie nadaje, bo za długie, ale od czegoś trzeba zacząć - no i wypada tworzyć jakieś eksloracyjne porzekadła:)) Ten tekst to niestety nie mój własny - to parafraza zdania z powieści pewnego serbskiego pisarza (nazwiska niestety nie pamiętam).
Pozdrawiam
Artur Boratczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie chce nikomu dokuczyc ani nikogo obrazic ale wedlug mnie to zaczyna sie robic smieszne i gupie. Wedlug mnie naszywka spoko i starczy bo niedlugo dojdzie do totalnego oszolomstwa na tym punkcie.
Pozdrawiam wszystkich i zycze ciekawych poszukiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jednych śmieszne, dla innych ważne. Moim zdaniem warto tworzyć jakaś dodatkową jakość w poszukiwaniach - to rodzaj subkultury, która nie sprowadza się tylko do kopania w ziemi, ale musi tworzyć osobny język, własne mity i inne smaczki, które nadają temu zajęciu dodatkowego uroku.
,,Darz dół!!'' to rzeczywiście dobre zawołanie. Zresztą już się szeroko przyjęło. Ale na hasło lepsze chyba byłoby: ,,Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje'' - jako miłośnikowi templariuszy bardzo mi się to widzi:))) Zdaje się, że po łacienie lepiej by to brzmiało, ale nie mogę jakoś znaleźc biblijnego oryginału. W każdym razie poruszyłem temat, bo ,,veni, vidi, vicie'' na naszywce, gdyby akurat ten projekt został zaakceptowany, byłoby trochę nie całkiem na miejscu - lepiej chyba pomyślec o czyms bardziej stosownym.
Pozdrawiam
Artur Boratczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po naszywce i haśle zapropounujecie jeszcze stworzenie flagi i hymnu poszukiwaczy a potem konnstytucji? Wiadomo, że chodzi o dobra zabawę, ale nie przesadzajcie. Zdrowy rozsądek jest wskazany. Pozdrawiam
ps. Ale darz dół naprawde jest fajne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello! Ponieważ uważam, że mam talent do rymowania zrymowałem dla szynownych forumowiczów kawałek piosenki na melodię szczotka, pasta, kubek, zimna woda". Oto ten tekst:

Saperka, wykrywacz, czasu ci nie szkoda - tak się zaczyna wielka przygoda
Szukam skarbów, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie szuka ten jest idiotą!
Żeby w domu skarby mieć, trzeba tylko chcieć!
ref: Piszczy, piszczy piszczałeczka! O! O! O!
Macham, macham nią w kółeczko O! O! O!
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo O! O! O!
Potem w ziemi kopię żwawo O! O! O!


Dalej musicie sami się dopisać, bo ja nie pamiętam jak było w oryginale i nie wiem na czym się oprzeć. Pozdrawiam. Dopiszcie się!

Ps. jeden z wersów może mieć walor edukacyjny i mógłby brzmieć:
Kopię w ziemi lecz wiem dobrze o tym: wykopię niewypał, będą kłopoty!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że serce Twoje" to po łacinie cor tuum". Ale całego cycatu nie znam.

A pewnie, że będzie flaga i hymn. W jedności siła! A Polski Związek Wędkarski to co? Pikuś? A Polski Związek Łowiecki? Będzie i Polski Związek Eksploratorów. Niech tylko wyjaśni się nasza sytuacja prawna.

Ave detector! Gambit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibi Thesaurus tuus ubi cor tuum - to brzmi świetnie!!! I na naszywkę pasuje jak ulał. Te hasło jest dobre, bo kryje mnóstwo tajemnic - tę skarbu templariuszy i jeszcze większą... Trzeba tylko to dokładnie sprawdzić, bo w Kazaniu na Górze w Ewangelii św. Mateusza 6, 21 napisane jest: ,,Albowiem gdzie jest skarb twój - tam będzie i serce twoje''. Trochę to więc inaczej brzmi niż znane z Pana Samochodzika ,,Tam skarb twój, gdzie serce twoje''. Może to jednak różnica w tłumaczeniu - ja mam przekład Bibli wydany w 1988 r. przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne. W innych wydaniach może być inaczej.
Bądź co bądź uważam, że skoro ma powstać naszywka, warto ją zaopatrzyć w jakieś motto, a to powyżej jest moim zdaniem dobrane najlepiej.
A hymn i flaga? No, może jeszcze za wcześnie. Choć mni-konstytucja w postaci 10-punktowego Kodeksu Poszukiwacza już istnieje. Ale fakt, że wędkarze i myśliwi, choć to przecież też ,,zabawa'', mają mnóstwo swoich własnych przysłów, symboli, rytuałów, własny slang - a to wiąże ludzi, którzy uprawiają to hobby. Nie możemy być gorsi!!!
Pozdrawiam
Artur Boratczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję tak po staropolsku. Przychodzący niech zakrzyknie: Czołem odkrywcy!!", a zaskoczeni poszukiwacze niech odpowiedzą: Bywaj tu ! Bywaj!!"
Co wy na to??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jak dzieci, w końcu to zabawa:)))
Chciałbym tylko sprecyzować, o co mi chodziło na początku. Zawołanie, takie na powitanie czy pożegnanie, to chyba jednak ,,Darz dół'' jest najlepsze. Ale jeśli chodzi o motto na naszywkę, to te biblijne pasowałoby najlepiej - ma bardzo głębokie korzenie, wiele możliwości interpretacyjnych itd. - a głównie o motto na naszywkę mi chodziło, bo to ,,veni, vidi, vici'' na jednym z projektów było trochę chybione, w sumie z poszukiwaniami i skarbami niewiele miało wspólnego.
Pozdrawiam
Artur Boratczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Sławek, że jestem zainteresowany. Napiszę do Ciebie.

A na marginesie: jeśli każdy będzie do tego podchodził jak do dziecinady to marnie nas widzę. Rozumiem, że każdy najlepiej by się widział w roli poważnego odkrywcy z dużym dorobkiem światowej sławy skarbów ale potrzeba trochę rezerwy do samego siebie. A hasło, flaga itp. to czynniki, które mają konsolidować naszą społeczność.

Zresztą, jak ktoś będzie chciał to i tak będzie się wywyższał i robił z siebie lepszego - jak w naszej polityce...

Ave detector! Gambit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Skoro rozmawiamy o nazwie to proponuję następującą: Towarzystwo Rozbrojonych Upierdliwym Pieprzeniem Odmieńców Że Eksploratorzy Rozpieprzają Całą Archeologię. W skrócie TRUPOŻERCA :)))))))))))))))
Qaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gambit napisal(a): Będzie i Polski Związek Eksploratorów " ......... proponuje inna nazwe... Stowarzyszenie Eksploratorow...w skrocie SEKS :)
SEX przeciez zawsze kojarzyl sie z dziurami, hehe ...zdrawim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chyba były radia na kryształki, detektorowe. Być może nasłuchiwaczy nazywali detektorystami. Nie jestem pewien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 16 years later...
Będzie i Polski Związek Eksploratorów. Niech tylko wyjaśni się nasza sytuacja prawna."

Skąd w 2002 roku Gambit to wiedział? I pewnie nie przypuszczał jak bardzo idea PZE będzie rozbieżna z oczekiwaniami większości poszukiwaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie