Jump to content

polska pozycja umocniona Strońsko-Beleń 1939-2007


Recommended Posts

Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy" zaprasza miłośników historii na zwiedzanie polskiej pozycji umocnionej z Września 1939 roku w Strońsku-Beleniu k. Zduńskiej Woli. W dniach 1-2 września 2007 roku, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej na odcinku pozycji będzie można obejrzeć polskich żołnierzy z 1939 roku oraz zapoznać się z fortyfikacjami polowymi z okresu.

Odcinek Strońsko- Beleń to siedem schronów żelbetonowych, tradytorów jednostronnych pod ciężkie karabiny maszynowe. Pięć z nich zachowało się doskonale do naszych czasów. Oczyszczone i uprzątnięte stanowią atrakcję dla miłośników tematu. Odcinek ten w 1939 roku obsadzał 30 pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy, tocząc tam w dniach 3-5 września zacięte walki z Niemcami - wydarzenia te, dziejące się w tych dniach na całej głównej pozycji obronnej Armii Łódź historia zapamiętała pod nazwą bitwy nad Wartą.

Organizowane przez nas wydarzenie będzie miało charakter wystawowo-prezentacyjny, a nie inscenizacyjny.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia rejonu w najbliższy weekend. Warto poznać ten nieco zapomniany kawałek historii, zobaczyć na żywo polskich żołnierzy z Września 1939, zapoznać się z pozycją umocnioną i historią walk w rejonie.


pozdrawiam
Bolek Rosiński
Strzelcy Kaniowscy", Łódź
http://www.strzelcykaniowscy.pl

Link to comment
Share on other sites

Członkowie stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy" od popołudnia czwartku 30 sierpnia (godz.17) do popołudnia niedzieli 2 września 2007 roku (godz.16) gościli w Strońsku - Beleniu koło Zduńskiej Woli na odcinku polskich schronów bojowych z 1939 roku. W pamiętnych dniach września 1939 roku odcinek ten obsadzał 30 pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy, a konkretniej kompanie strzeleckie 4 i 6 wzmocnione kompanią ciężkich karabinów maszynowych z II batalionu.

Pozycję stanowi siedem obiektów żelbetonowych, są to lekkie schrony tradytorowe pod ciężki karabin maszynowy. Obiekty rozciągnięte są na odcinku ok. 2,5-3 km wzdłuż rzeki Warty na jej zachodnim brzegu. W okresie od lata 2005 roku do dziś prowadzone były prace i działania mające na celu zwrócenie uwagi na te ciekawe obiekty historyczne i zapewnienie im należnego szacunku. Członkowie stowarzyszenia w ramach własnego czasu i środków przeprowadzili w miarę możliwości oczyszczenie samych schronów i ich najbliższej okolicy. Uwieńczeniem tych prac było wystawienie tablic informacyjnym przy każdym z obiektów, co może stanowić solidną podwalinę pod dalsze rewitalizację rejonu. Przy każdym z obiektów wystawiono tablicę informacyjną, z której można poznać historię obiektu. Trasę uzupełniają trzy duże tablice informacyjne zarysowujące historię walk w rejonie, 30 pułk Strzelców Kaniowskich, oraz uzbrojenie i budowę obiektów. Opisy na tablicach uzupełniają szkice sytuacyjne oraz fotografie współczesne zrekonstruowanych postaci żołnierzy z tamtego okresu. Prace oczywiście nadal będą koontynuowane.

W dniach 30.VIII-2.IX 2007 postaci żołnierzy z 1939 roku ponownie pojawiły się na pozycji. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z detalami umundurowania i ekwipunku, zwiedzić uporządkowane schrony oraz porozmawiać z członkami naszego stowarzyszenia. Zdecydowanie najciekawszym i unikalnym jak do tej pory zjawiskiem był powrót ckm wz.30 Browning". Ten doskonały polski ciężki karabin maszynowy był podstawową bronią piechoty Wojska Polskiego w tamtym okresie. W Strońsku, dokładnie po 68 latach ten unikat pojawił się ponownie. Obecnie ckm wz.30 to już prawdziwa rzadkość - ciężka do spotkania nawet w największych polskich muzeach. W Strońsku był eksponowany wewnątrz schronu nr.2 wraz z kilkoma innymi odtworzonymi elementami oryginalnego wystroju jego wnętrza. Z ciekawostek można było również zobaczyć ręczny karabin maszynowy wz.28.

Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy" serdecznie dziękuje wszystkim osobom wspierającym nasze wysiłki w Strońsku oraz Gminie Zapolice za pomoc. Serdecznie dziękujemy też widzom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas aby przyjechać i poznać historię tego regionu. Było naprawdę miło, do zobaczenia za rok !


Więcej zdjęć na:
http://www.28pp.fora.pl/pozycja-umocniona-stronsko-belen-1-2-ix-2007-t1081.htmlPost został zmieniony ostatnio przez moderatora Bocian 14:07 03-09-2007

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information