Rumburak Napisano 7 Sierpień 2007 Autor Napisano 7 Sierpień 2007 Czy ktoś już robi morskie" rekonstrukcje w Polsce? Wiem, że był desant z morza i z samolotów, ale rekonstrukcja łodzi podwodnej? To ci dopiero! http://www.tutej.pl/cms.php?i=24883
Thorsten Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 W gwoli wyjaśnienia: podwodny to może być okręt, a łódź to najwyżej wiosłowa.
losiu2 Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 Ależ nazwa łódź podwodna" jest chyba jak najbardziej prawidłowa jesli mówimy o jednostkach cywilnych :-) (a ta zdaje się ma bandery :-)) )
kamilo Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 Podwodny to jest okręt i to jest nazwa prawidłowa.Losiu Bandera to flaga na jednostkach pływajacych może być cywilna i wojskowa co do cywilnych jednostek podwodnych to chyba tylko batyskafy ,lub jednostki podobne.... jeszcze nie widziałem cywilnego okretu podwodnego . A to co było w tym opisie to też rekonstrukcja OKRĘTU Podwodnego tylko że z lat wojny secesyjnej .
kamilo Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 ŁOSIU 2 tak do twojej wiadomości :Okręt podwodny - klasa okrętów przystosowanych do pływania pod wodą (potocznie i błędnie używane określenie łódź podwodna jest rusycyzmem od podwodnaja łodka).Okręty podwodne buduje się na trzy sposoby:Dwukadłubowe - kadłub mocny jest całkowicie obudowany drugim kadłubem tzw. lekkim. (np. ORP Orzeł) Półtorakadłubowe - kadłub mocny jest tylko częściowo osłonięty kadłubem lekkim. (ORP Wilk) Jednokadłubowe. (ORP Dzik) 1620 - Cornelius Jacobszoon van Drebbel zbudował pierwszy działający okręt podwodnyw Polsce II RP były :Typu Wilk ORP Ryś ORP Żbik ORP Wilk Typu Orzeł ORP Orzeł ORP Sęp
kiler p Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 Oj widac komuś Turtle" się pomylił z Hunleyem" :D
Rumburak Napisano 7 Sierpień 2007 Autor Napisano 7 Sierpień 2007 O ile wiem okręt" oznacza wojenny, a statek" to takie coś pływające po morzach. Jeżeli więc pojazd podwodny nie ma uzbrojenia to jest to łódź podwodna", a jeśli ma to już okręt podwodny". Taka terminologia jest dość powszechnie stosowana np. w przypadku batyskafów cywilnych pisze się, że to łodzie podwodne. Turtle" był więc łodzą podwodną chociaż lepiej brzmiałoby jajo podwodne". ;-)
sanitater Napisano 7 Sierpień 2007 Napisano 7 Sierpień 2007 Cóż, ja już niektórym osobom piszącym na tym forum wspominałem, że gdybym miał zbyteczną Nyskę założyłbym GRH Das Boot. W razie potrzeby ekspozycji bok Nyski otwierałby się niczym pawlacz bądź barek, prezentując część zrekonstruowanego przedziału bojowego (oczyiwiście jednej - prawej badz lewej jego strony, dla lepszego widoku ogladajacych) - wystarczyłoby troche rur z likwidowanej wymiennikowni, hamaki itp. Powyzej glow powieszone zmagazynowane banany i plesniejacy chleb. Z glosnika brzmialoby It's a long way to Tipperary" badz saczylaby sie powoli J'attandrai" (w zaleznosci od nastrojow zalogi). Cala rekonstrukcja polegalaby na lezeniu zarosnietych podwodniakow na hamakach w przepoconych i uwalonych smarem podkoszulkach i oczekiwaniu na rozkaz Auf die tauchstationen"... ;)PozdrawiamMaciek
losiu2 Napisano 8 Sierpień 2007 Napisano 8 Sierpień 2007 Kamil, jeśli chcesz się pojedynkować na definicje z wikipedii to: Okręt - jednostka pływająca pod banderą wojenną, należąca do wojska i obsadzona przez załogę pozostającą w stosunku służby wojskowej - żołnierzy, określana także czasem nieprawidłowo jako okręt wojenny, a ten podwodny pojazd nim bynajmniej nie jest. Co najwyżej repliką okrętu wojennego, ale w myśl przepisów jest jak najbardziej cywilny.Hasła łódź podwodna" bym nie demonizował, może i nie jest obecnie terminem poprawnym, ale czuję się usprawiedliwiony użyciem go jako osoby interesującej się IIRP. Przed wojną używano właśnie łódź podwodna", a jak się pare razy przeczyta oryginalną pisownie to może zostac :-) (a zgadnij co to Łódź podwodna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego" ;-) )(a nazwy okrętów podwodnych bywały różne, np urkowiec" ;-) )
kamilo Napisano 8 Sierpień 2007 Napisano 8 Sierpień 2007 czasem mi ciebie żal łosiu widze że znasz sie na wszystkim .Ja chociarz spedziłem troszkę czasu w M.W.RP jako sternik nawigator i definicje okrętu i statku znam na pamięć
mietek Napisano 8 Sierpień 2007 Napisano 8 Sierpień 2007 Cywilne LODZIE podwodne to zaden ewenement, sa i badawcze i turystyczne. Wiec nijak nie moga by okreslone mianem okretu.Np mozna sie wybrac na przejazdzke lodzia podwodna jak:http://www.sadkosub.com/lub tez kupic sobie http://www.sub-find.com/deepstar.htm Dlatego tez szkoda czasu na jalowe dyskusje, bo oba okreslenia sa prawidlowe w zaleznosci od uzytkownika.
wachmistrz Napisano 12 Sierpień 2007 Napisano 12 Sierpień 2007 Jak mawiał nieoceniony Jerzy Miciński, nieżyjący już redaktor naczelny Morza": łódź podwodna to może być tylko w piosence Beatlesów" :)
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.