Skocz do zawartości

Maszyny liczące w III Rzeszy


salasz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Jakiś czas temu było trochę szumu wokół ksiązki IBM i Holocaust". Niezależnie od drugiego członu tytułu interesujące jest sam fakt użycia maszyn liczących w machinie wojennej. Spis powszechny, który się odbył w Niemczech, (ale i w przyszłych terenach okupowanych) miał olbrzymi wpływ na udogodnienia w prowadzeniu państwa (wojska, infrastruktury,…). Wystarczy wspomnieć robienie wszelkiego rodzaju list ludności, jak chociażby wyszukiwanie wszystkich murarzy w wieku 21-30 lat pochodzenia polskiego zamieszkałego w okupowanej Polsce, czy zarządzanie transportami kolejowymi w całej europie.
Maszyny liczące (IBM czy Powers-a) odegrały niedoceniona przez historię rolę. Nie udało mi się nigdzie jednak dostrzec choćby cienia tej roli w filmach, czy książkach związanych z II Wojna Światową (poza wspomnianą książką). Czy ktoś z forumowiczów miał może jakiś kontakt z tego typu wiedzą?
Napisano
maszyny Konrada Zuse-a nie miały żadnego wpływu na gospodarkę III Rzeszy. To były tylko prototypy. Mnie interesuja maszyny poprzedniej generacji", które powstały duzo wczesniej (koniec XIX wieku) i jakościowo zmieniły gospodarkę

http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_licz%C4%85co-analityczna
Napisano
W porównaniu do maszyn liczących Hollerith-a miała raczej niewielki wpływ. Jak to prototypowe rozwiązania. Chodzi mi o masowe wykorzystanie w gospodarce. A taki wpływ miały maszyny oparte o karty peforowane od końca XIX wieku.
Napisano
ciekawe... Z tego co udało mi sie znaleść (http://febcm.club.fr/english/bull_sales.htm) to ulotka może dotyczyć firmy Exacta Continental (wcześniej Exacta Büromaschinen GmbH) przedsawiciela firmy Bull, konkurenta Dehomag-u.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie