Skocz do zawartości

Próba ucieczki samolotem radzieckim z Izbicka w 1945 roku


osman

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam zapomniałem

Arłamowski Włodzimierz, ps. Ryś" (25 V 1923 - 30 X 1945), ułan AK, słuchacz Politechniki we Lwowie. Zginął tragicznie na lotnisku w Izbicku w czasie próby ucieczki samolotem radzieckim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dorzucę coś nie na temat do postu kolegi aegirssona:
To był ten sam Henryk Cybulski, który potem został komendantem polskiej samoobrony w Przebrażu. Bohater. W ucieczce z łagru pomogło mu to, że wczesniej trenował biegi na długich dystansach... Warto przeczytać ,,Czerwone noce'', jego książkę. Niestety, trzeba jej szukać po bibliotekach, bo nie zapowiadają się nowe wydania... chyba rzecz cokolwiek niepoprawna politycznie...
Sorki za nie na temat;-)
Pozdrawiam,
cartman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Z Gliwic.

Otrzymałem wiadomość iż Ryś" zginął od celnego strzału w głowę oddanym przez rosyjskiego wartownika. Siedział już w uruchomionym samolocie Jak-9.Nie był to pierwszy przypadek ucieczki, udała się już jednemu pilotowi ucieczka do Austrii. Samolot wraz z pilotem tamtejszy rząd zwrócił do Polski. Po pilocie ślad zaginął...

Przy okazji znalazłem inny przypadek nieudanej ucieczki tym razem Pociakiem" Po-2

Kilkadziesiąt metrów powyżej, po lewej stronie Drogi Sudeckiej, idąc od Borowic, ok. 600 metrów od drogi asfaltowej na Odrodzenie, ukryty w lesie jest grób dwóch braci pilotów – Alfreda i Rudolfa Szymańskich, którzy rozbili się tam 26.11.1946 roku. Byli w towarzystwie jeszcze dwóch osób – według jednej wersji – kolegów, według innej – Niemek. Wokół widoczne są ślady katastrofy, leżą resztki samolotu. Mieszkający w tym czasie Jeleniogórzanie mówią, że ukradli oni ten samolot i chcieli uciec na zachód.

http://www.borowice.pl/de/01.html

Nie chce mi się wierzyć że leżą tam jeszcze resztki samolotu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie