Skocz do zawartości

Symbole pogotowia a SS


paulus76

Rekomendowane odpowiedzi

Za Onetem:

Dziennik, ML /06:53
Symbole pogotowia kojarzą im się z SS

Dziennik": Żołnierze AK nie chcą jeździć karetkami pogotowia, ponieważ uważają, że logo polskich ratowników jest podobne do symbolu używanego jako oznaczenie dwóch dywizji SS.
Obie jednostki zostały uznane przez trybunał w Norymberdze za zbrodnicze.

- Nie chcemy być wożeni przez przez karetki z logo nazistowskich jednostek - tłumaczy Andrzej Kostrzewski ze związku Żołnierzy AK - Wąż Eskulapa powinien być na karetkach, bo to starogrecki symbol medycyny. Można go jednak umieścić na równoramiennym krzyżu , a nie na emblematach SS - dodaje. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, któremu podlega ratownictwo medyczne zapowiada, że niezwłocznie zajmie się sprawą: - Chcę porozmawiać o tym z prezesem IPN Januszem Kurtyką, zwróciłem się również z prośbą do szefów europejskich placówek dyplomatycznych, aby pokazali mi jak u nich wygląda logo ratownictwa medycznego.

Dr Antoni Dudek z IPN tłumaczy, że podobieństwo symboli i emblematów jest pojęciem względnym: - Jeśli jednak obydwa symbole są bardzo zbliżone, wówczas logo ratownictwa powinno być zmienione. Żadna inna symbolika nie jest tak potępiona jak nazistowska - dodaje Dudek.

Więcej w Dzienniku".
____________________________
Szukałem w internetowym Dzienniku, ale nie znalazłem. Może ktoś będzie miał więcej szczęścia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie chcą być wożeni przez karetki ze znakiem ratownictwa medycznego, to niech się nimi nie wożą - prosta sprawa.
Głupotą by było, jeśliby ponosząc spore koszty (oszczędzając na pacjentach) przemalowywano wszystkie karetki w kraju z tego powodu, że się komuś znak źle kojarzy.
Swoją drogą, jeśli są żołnierzami Armii Krajowej tak jak np. mój dziadek to powinni pamiętać, że znaczna cześć odznaczeń pułkowych II RP zawierała jako główny element swastykę, co wcale nie znaczyło, że są nazistowskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie