Jump to content

Mordercy w amerykańskich mundurach"


coe

Recommended Posts

Das Massaker von No Gun Ri (Mordercy w amerykańskich mundurach.)

Własnie oglądam ten wstrząsający dokument na kanale PLANETE.

Na początku wojny w Korei setki skośnookich uchodźców zginęło podczas masakry w pobliżu No Gun Ri z rąk amerykańskich żołnierzy. Amerykanie zawsze mówili, że był to błąd. Teraz, po 50 latach, odkryto dokumenty, które udowadniają, że żołnierze otrzymali rozkaz strzelania do nieuzbrojonych cywili.
25 lipca 1950 roku Amerykanie ewakuowali ludność dwóch koreańskich wiosek. Setki uchodźców ruszyło w drogę wzdłuż linii kolejowych. Nagle żołnierze znikli, amerykański samolot zniżył lot i rozpoczęła się strzelanina. Wielu cywilów schroniło się w tunelu pod mostem kolejowym przy No Gun Ri. Lecz nie byli tam bezpieczni. Amerykanie ustawili się po obu stronach tunelu i strzelali do cywili przez trzy dni i trzy noce. Świadkowie koreańscy mówią o blisko 400 zmarłych, wśród których byli głównie starcy, kobiety i dzieci.
Masakra przy No Gun Ri była drugim w XX wieku, po My Lai w Wietnamie, pod względem liczby ofiar, mordem ludności cywilnej przez armię amerykańską. Po raz pierwszy ocaleni Koreańczycy i amerykańscy żołnierze zdają relację z wydarzeń tamtych dni i malują przerażający obraz tragedii, która nigdy nie powinna była mieć miejsca."

następna emisje: 15.06 piątek, godz. 00.10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information