Jump to content

prawo a poszukiwania


janrun

Recommended Posts

Jak to jest z legalnoscia chodzenia z wykrywka , nie bylo mnie okolo 10 lat w kraju , czy naprawde jest az tak zle.
Czy jest mozliwosc legalnych poszukiwan , jesli tak to jak
to powinno sie odbywac gdy mam ochote zabrac XLT i wyskoczyc do lasku lub pobiegac po polach ? Za wszelkie informacje bede wdzieczny.
Link to comment
Share on other sites

Aby poszukiwania były legalne podobno potrzebna jest zgoda Wojwódzkiego Konserwtora Zabytków i właściela terenu.
Ale WKZ oczywiście zgody ci nie da.
Straż Lesna może cie ganiać za kopanie dołków - niszczenie ściólki w lesie. Policja za znalezione naboje, zardzewiałą broni pochodzącą z okresu po 1850 r.
Ale sie nie przejmuj tym wszystkim bo to psuje tylko przyjemność z poszukiwań.
Sytacja jest troche tak jak z pijanymi kierwcami w Polsce, mogą sobie uchwalać rożne ustawy, zabierać samochody a ludzie i tak będą jeździć nawaleni..
Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z ustawą wszystko , co znajduje się pod powieżchnią ziemi , jest własnością Skarbu Państwa . W ten sposób zarówno średniowieczny miecz jak i łyżeczka znalezione na polu są zabytkiem . Ich odnalezienie powinno być zgłoszone odpowiednim służbom . Na poszukiwania z wykrywaczem potrzebne są dwie zgody : właściciela terenu , na kturym chcemy szukać i konserwatora zabytków .

Ale tak naprawde kogo to obchodzi ... pozd
Link to comment
Share on other sites

JEszcze kilka artukułów z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

Art. 3. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

Art. 36. 1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
(...)
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

(...)
Art. 111. 1. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec:
1) przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia;
3) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody.
Link to comment
Share on other sites

To po prostu super , komuna gora , bylo nie za dobrze jest tragicznie , ale gdy bylibysmy osobami ktore moga sie wykupic za 300 tys zl,oraz podobnymi do nich jestem pewien ze nikt by sie zbytnio tym nie przejmowal i robilby to na co ma ochote . Nie wazne czy to zgodne z prawem , od czego sa pieniazki i prawnicy. Prawda jest napewno fakt iz do tego przyczyniaja sie osoby olewajace wszystko , lecz w ten sposob w naszym panstwie normalne zycie to wielka pomylka . Po prostu trzeba jawnie krasc handlowac narkotykami za wielka kase i miec wszystkich gleboko w d.... za to na maksa wylapie sie niewiele , a przy dobrych ukladach wyjdzie za 3latka , bo np. za gozik moze nas czekac przepadek mienia ,ktore nawet nie jest nasza wlasnoscia , to jest chore .
Po prostu ci troszke wyzej czuja sie jak piesek ogrodnika ,
nasza narodowa cecha zazdroscic , wredota , czy kiedys to sie zmieni? Wielka szkoda ze tak popularne hobby na swiecie w naszym kraju to przstepstwo .Czy bedzie kiedys tak ze wszyscy razem zbierzemy sie i damy znac ze cos powinno sie zmienic , czy po prostu patrzymy sie na innych moze oni cos
zrobia bez naszego udzialu , a my siedzimy nawet nie jak szczury bo one sa odwazne ale jak myszy , czekajac na okruchy i zgaszone swiatlo. Wowczas wychodza i szukaja co spadlo ze stolu panow.Przepraszam jesli kogos urazilem ale chyba mieszkalem zbyt dlugo w normalnym kraju,ktory nie nazyea sie Polska.
Link to comment
Share on other sites

No kolego widać,że dawno Cię tu nie było.
W tym kraju nigdy nie było normalnie i nie bedzie.
Ale co tam,nic nie dadzą jęki!
Polacy zawsze dobrzy byli w partyzantce!!
Pokazujcie wiecej znalezionych fantów!!
Będą strzelać do wszystkich z wykrywką.
Tam już są ci od pędzelków i sinieją!!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information