Skocz do zawartości

W trosce o dziedzictwo narodowe


ms

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Zrodlo:
http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/1.html?numer=1079&dok=1079.1.6.2.22.1.0.1.htm


Ochrona zabytków. Obowiązuje od 17 listopada br.

W trosce o dziedzictwo narodowe"


Od dziś zaczynają obowiązywać przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ustawa wprowadza nowe formy ochrony zabytków, reguluje zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach oraz procedury dotyczące wywozu zabytków poza granice naszego kraju. Nowością jest też możliwość wywłaszczenia zabytku.



Inwestorzy, czyli osoby fizyczne i jednostki organizacyjne zamierzające finansować roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru lub objętym ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie mają powodów do zadowolenia. Muszą bowiem pokrywać koszty badań archeologicznych, jeśli ich przeprowadzenie jest niezbędne dla ochrony zabytków. Powody do zmartwień mają również tzw. poszukiwacze skarbów. Poszukiwanie zabytków za pomocą urządzeń elektronicznych wymaga bowiem uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Powinno to zapobiec niszczeniu zabytków archeologicznych.


Kiedy można wywłaszczyć

Poprzednio obowiązująca ustawa, podobnie zresztą jak obecna, przewidywała, że wtedy, gdy zabytek znajduje się w niewłaściwym stanie, wojewódzki konserwator zabytków może nakazać właścicielowi tego zabytku przeprowadzenie niezbędnych prac i robót. Jeśli właściciel nie realizuje nakazu, można przeprowadzić tzw. wykonanie zastępcze. Polega ono na tym, że Skarb Państwa wykłada pieniądze na zrealizowanie prac, a wierzytelność z tytułu zastępczego wykonania prac zabezpiecza hipoteką przymusową na nieruchomości.

Nowością jest możliwość umorzenia w całości lub w części albo rozłożenia na raty wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu wykonania zastępczego. Następuje to w drodze decyzji wydanej przez wojewodę w porozumieniu z generalnym konserwatorem zabytków. Umorzenie lub rozłożenie na raty wchodzi w grę tylko wtedy, gdy zostanie stwierdzona nieściągalność wierzytelności albo gdy jej ściągnięcie mogłoby spowodować znaczny uszczerbek dla sytuacji materialnej osoby lub jednostki, na rzecz której miało miejsce wykonanie zastępcze.


WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, jeśli nie jest możliwe usunięcie zagrożenia, zabytek może zostać wywłaszczony na rzecz Skarbu Państwa lub gminy bez konieczności zapłaty odszkodowania. Ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć przez niemożność usunięcia zagrożenia, a to daje szerokie pole manewru wojewódzkim konserwatorom zabytków.

Ale na tym nie koniec. Poprzednio w przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku można było dokonać tymczasowego zajęcia, a nawet przejęcia zabytku na rzecz państwa. Wiązało się to jednak z koniecznością zapłacenia odszkodowania. Obecnie ustawa również przewiduje możliwość ustanowienia czasowego zajęcia (zarówno zabytku ruchomego, jak i nieruchomego) oraz przejęcia za odszkodowaniem zabytku ruchomego na rzecz Skarbu Państwa. Nowością jest natomiast możliwość wywłaszczenia przez starostę zabytku nieruchomego na wniosek konserwatora zabytków na rzecz Skarbu Państwa lub gminy właściwej ze względu na miejsce położenia tego zabytku. Przepisy nie przewidują w tym przypadku konieczności wypłaty odszkodowania.


Dbajmy o wiejskie kurhany

Osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne jednostki organizacyjne mogą – jeśli są właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadają taki zabytek w trwałym zarządzie – ubiegać się o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku. W ustawie szczegółowo wskazano, na jakie czynności i działania może przysługiwać dotacja.

Znalazły się tam m.in. nakłady konieczne na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac, a więc cegła, cement itp. Oznacza to, że jeśli w naszym posiadaniu znajduje się zabytek, a jego stan wskazuje na konieczność wykonania pilnego remontu, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o dotację. Ustawodawca postanowił, że dotacji będą mogły udzielać również jednostki samorządu terytorialnego (gmina i powiat), w przypadku gdy istnieje potrzeba podjęcia prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy zagrożonym zabytku. Być może zwiększy to zainteresowanie społeczności lokalnych losem i stanem zabytków znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu.

Kwoty dotacji, o jakie można się ubiegać, są niemałe. Dotacja może sięgać nawet 100 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac i robót. Dotyczy to jednak tylko takich zabytków, które posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymagają przeprowadzenia prac złożonych pod względem technologicznym. W pozostałych przypadkach dotacja może zostać udzielona do wysokości 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich. Los polskich zabytków maluje się zatem optymistycznie. Należy tylko mieć nadzieję, że minister kultury – wydając rozporządzenie dotyczące trybu postępowania z wnioskami o udzielanie dotacji – nie ustanowi zbyt skomplikowanego labiryntu administracyjnego, jaki musiałaby pokonać osoba zainteresowana otrzymaniem dotacji, a tym samym nie zniechęci do ubiegania się o jej otrzymanie.


Przez granicę z Kossakiem pod pachą

Wszystko wskazuje na to, że prościej będzie przekraczać granicę wioząc zabytek, np. order będący pamiątką rodzinną po przodku odznaczonym w powstaniu. Ustawodawca przewidział aż cztery formy pozwoleń na wywóz zabytków. Poza stosowanym dotychczas jednorazowym pozwoleniem na czasowy wywóz zabytku za granicę, dopuszczono w uzasadnionych przypadkach możliwość uzyskania wielokrotnego pozwolenia indywidualnego na czasowy wywóz za granicę. Pozwolenie to daje możliwość wielokrotnego wywozu zabytku w ciągu trzech lat. Pozwolenie to może okazać się wybawieniem dla osób i instytucji, które zamierzają wielokrotnie wywozić zbytek za granicę w celach użytkowych.

Muzea i instytucje kultury zamierzające wywozić wielokrotnie za granicę swoje zbiory w celach wystawienniczych mogłyby uzyskać wielokrotne pozwolenie ogólne na wywóz zabytków za granicę. Zmianie uległ też katalog przedmiotów i zabytków niewymagających pozwolenia na wywóz. Obecnie pozwolenie nie będzie potrzebne do wywozu m.in. materiałów bibliotecznych powstałych po 31 grudnia 1948 r., ale tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do czasu ich powstania.

Pamiętajmy, że warto mieć ze sobą pozwolenie. Jego brak przy przekraczaniu granicy skutkuje bowiem odpowiedzialnością karną, a w skrajnych przypadkach koniecznością spędzenia w więzieniu aż 5 lat.


Słowniczek
Zabytek – nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Anna Wojda



Podstawa prawna

• Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. nr 162, poz. 1568).

Napisano
No i teraz wszystko zależy od interesu społecznego, od tego, czy jest duży, czy mały, czy może go nie ma wcale.
Pewnie wszystkie szwabskie rzeczy to złom, bo niech udowodnią, że leży w polskim interesie społecznym konserwacja i dbanie o pozostałości po SS i WH.
Pozdrawiam
Napisano
No i ja ktoś wcześniej zauważył, wartość materialna nie ma tu żadnego znaczenia. Ale to jest miecz obosieczny.
Pozdrawiam
Napisano
Witam,
Hyyyyy, to ja muszę jescze dzisiaj złożyć podanie o dotację na remont moich łusek do pepeszki jakie zaposiadam w wyniku zatroskania się o dobra narodowe niszczejące na podwarszawskich polach ......Oczywiście jak już przeprowadzę remont na właściwym poziomie przy zastosowaniu najwyższej klasy odczynników konserwatorskich i płacąć z dotacji kilkaset tysięcy złotych , to wszystkie te łuski po konserwacji pojadę i przekażę w zamian za dyplom uczciwego polaka Konserwatorowi zabytków , który za łapówę w wysokości 50% wartości moich dotacji wpisze je na listę dóbr kultury i pobierze premię za uratowanie spuścizny narodowej.......

Dodam jeszcze że wszystkie wyżej wymienione łuski posiadam w wyniku działań legalnych jako, że nie miałem ze sobą wykrywacza a tylko szpadel ogrodowy, który mam nadzieje nie jest w świetle ustawy urządzeniam elektronicznym , chociaż Chuj wie co na to ministerstwo , sejm, senat, prezydent , konserwator i dyrektor lasów państwowych ....
No ja pierdolę ....chyba wszystkich posrało .....


PATRON
Napisano
Masz rację PATRON, ci co przegłosowali i zatwierdził tą ustawę mają zamiast głów chyba to co tak dosadnie nazwałeś Chu..". Zresztą nie jest mi tak ciężko bo ja na czerwonych nigdy nie głosowałem, a może Wy też nie, to skąd wzieła się ta większość i ten prezydent.
konserwator
Napisano
czarni czy czerwoni, zolci czy niebiescy to doprawdy w dzisiejszej Polsce absolutnie nie ma znaczenia gdyz takie podzialy juz dawno przestaly miec racje bytu, roznice zatarly sie w sposob widoczny - vide tylko krowa nie zmienia pogladow co mozna odniesc chociazby do Aleksandra Wszystkich Polakow przemawiajacego glosem pewnych grup wyznaniowych....
ot taki kraj gdzies w Europie aspirujacy do miana potegi, tyle ze ta poetga staje sie obsesja z gatunku schozoferenicznych absurdow mlodzienca z pogotowia opiekunczego....
Napisano
do ms. Mi to nie przeszkadza ms że tak myślisz bo Ty pewnie już jesteś młodsze pokolenie, a ja pewnie będę miał do końca odruchy wymiotne jak zobaczę Oleksego albo któregoś z jego partyjnych kolegów.

Bocian usuń to bo nie na temat.
Napisano
A jak myslicie jak odnosi sie ta ustawa do juz posiadanej
kolekcji???

Napisano
Hej słuchajcie , a jak to jest w Europie , a może ta ustawa jest nie zgodna z traktatami europejskimi i może coś się zmieni po wejściu do Unii???

pozdro pol
Napisano
A ustawy by nie było, gdyby Sobotka, Oleksy, albo inny czerwony łapówkarz chodzili w wolnych chwilach z wykrywką, a nie np. na ryby.Myśliwi są barbarzyńcami wg mniei powinni zakazać tego procederu, ale tylu posłów należy do kół łowieckich, że..........
Napisano
zapominacie o tym ze w UE istnieja czesto sfery poczynan ktore regulowane sa oddzielnie, bez ingerencji czy przymusu objecia jednolitym paragrafem przez wszystkie kraje.
Napisano
Nic się nie zmieni. Przepisy unijne nie reguluja tego zagadnienia. W państwach UE, obowiazują różne przeoisy, patrz Anglia , Włochy, Niemcy.
Napisano
Wypowiedź PATRONA trafia w samą 10".
A ja mam pytanie do konserwatora.
Przedstawiciele prawicy np.. PO lub PIS zmienią coś w ustawodawstwie? Ja myślę że nie - bo to ten sam rodzaj zadufanych polityków , nie widzących potrzeb społecznych i liczących na kolejne poparcie mniejszości przy biernej postawie większości w wyborach parlamentarnych.
Zawód- polityk , pensja - z podatków (zresztą naszych).
Czyli ic nowego"........
Napisano
Witam , to może jeszcze raz ja sie wypowiem.Ustawa będzie martwa , dopóki policja , leśnicy i celnicy będą normalnie zarabiać , a nie strajkować , czyli panowie mamy zapewniony spokój na najbliższe kilkanaście , albo i kilkadziesiąt lat:D

pozdro pol
Napisano
ze swojej strony dodam tylko tyle: minęły lata świetności dla konserwatorów zabytków kiedy mozna było kraść legalnie ile wlezie, więc zrobili sobie ustawę. muzealne magazyny okradali bezkarnie, ale zaświecilo tam pustkami, więc teraz nadszedł czas na kolekcje zwykłych ludzi. wystarczy teraz przejąć to i złożyć w magazynie, a w magazynie jak to w magazynie kto sprawdzi czy nic nie brakuje.!!!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie