Skocz do zawartości

stopnie maskujące SS


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam problem z ustaleniem z czego i jak były wykonywane stopnie do bluz maskujących w Waffen SS.
Czt były wyszywane? jakie miały wielkości? (dokładnie) na jakich tłach?

Łotwor na swoich stronach podaje:
W 1942, w związku z rozpowszechnieniem w armii niemieckiej mundurów maskujących, pojawiły się specjalne oznaczenia stopni do noszenia na rękawach bluz kamuflażowych, lecz - jak się wydaje - jeszcze bardziej skomplikowały rozpoznanie "kto jest kim: np. SS-Brigadeführer, który na plecionym naramienniku nie miał żadnej gwiazdki, na patce kołnierza miał trzy liście dębu, a na rękawie nosił dwa liście dębu i jeden pasek! Ufff, nie zazdroszczę tym, którzy musieli się w tym wszystkim połapać. Od 1942 do końca wojny nie wprowadzano już zmian w oznaczeniach stopni SS. Z zachowanych zdjęć wiemy, że plakietki do naszywania na bluzy kamuflażowe nie przyjęły się. Wszystko na ten temat."


w załączniku zdjecie z ebay'a

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim takie oznaczanie stopni służbowych na mundurach maskujących nie jest charakterystyczne wyłączanie dla Waffen-SS, bo wprowadzono je równolegle również w jednostkach lądowych Wehrmachtu.
Łotwor ma rację – nie były one szeroko stosowane, właśnie ze względu na konieczność opanowania przez żołnierzy kolejnych oznaczeń.
Ja osobiście spotkałem się z wykonywaniem tych oznaczeń dwiema metodami – tkanie zieloną nicią na czarnym podkładzie oraz nadrukiem na materiale. Wymiarów Ci nie podam, bo podejrzewam, że naszywka, którą mam w mojej kolekcji jest niestety powojenną kopią.
Jako ciekawostkę załączam zdjęcie żołnierzy i oficerów ze 130.PanzerLehrDivision – na pierwszym planie Leutnat w drelichowej bluzie bez naramienników z wyraźnie widoczną naszywką stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisywane przez was stopnie służbowe zostały wprowadzone pod koniec 1942 roku ale w WH. WSS przejęło je w 1943 roku.
Wcześniej ale często i później, zamiast pokazywanych przez was listków" do oznaczania stopni oficerskich stosowano białe paski na rękawach lub mankietach. Na bluzach zimowych stosowano paski czarne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie