Skocz do zawartości
  • 0

Czy to z powst.listopadowego?


bruner0

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem że ta informacja jest w opisie, ale nie ma - sądzę że granat jest polski - rosyjskie są większe, przeważnie tłoczone z blachy mosiężnej, mają innego kształtu płomień.
Gratuluję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
jak już napisałem wcześniej obstawiam zaczep do mocowania w żabce od górnej części pochwy tasaka czy jak tą broń zwą inaczej - półszabli piechoty. Widziałem niedawno takie okucie z odłamanym wihajstrem". Chętnie poznam zdanie innych w tej sprawie:-)
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
pierwszy przedmiot wygląda mi na ołowianą blaszkę w którą wkładano skałkę, sądzę że oznaczenie 8k wskazuje na to, że była elementem wyposażenia żołnierza rosyjskiego. Guziki z cyframi są polskie pułkowe. Guzik mosiężny jest prawdopodobnie rosyjski, z płonącym granatem raczej polski grenadierski. Wszystkie te przedmioty pochodzą prawdopodobnie z okresu powstania. Obrączka też może pochodzić z epoki. Co do bieliźniaków mam wątpliwości.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,
wrzuć jeśli możesz fotki swoich znalezisk na forum www.poszukiwanieskarbow.com - udzielają się tam liczni spece na motory i na piece, więc może powiedzą coś ciekawego. Poza tym warto to dorzucić do wątku Umundurowanie i militaria XVIII - XIX wiek
http://www.poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=33061&postdays=0&postorder=asc&start=0
w podforum Kolekcje.
Aha, przeglądając ponownie ten wątek zauważyłem na jego pierwszej stronie, że jego założyciel Michał Ochnio, słynny spec z Garwolina, młody wiekiem lecz imponujący wiedzą - wkleił zdjęcie granatu takiego jak Twój - identyfikując go jako granat z ładownicy polskiego grenadiera z okresu Powstania Listopadowego.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeton to havir napisał siakieś żetony..."jam nie winny :)

SZZ w opisie napisałem że ta blaszka z 8'K jest cynkowa,
że była elementem wyposażenia żołnierza rosyjskiego.Guzik mosiężny jest prawdopodobnie rosyjski" a czy rosjanie mieli guziki płaskie czy wypukłe?bo ten jest płaski .Szkoda że te litery są mocno wytarte może by to pomogło w ustaleniu do którego wojska należał;i czy skałki to przypadkiem nie były montowane (oprawiane)w ołowiu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie