Skocz do zawartości

Batalion ON Żnin


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy ktoś z szanownych forowiczów wie coś o tej jednostce?
Interesuje mnie głównie uzbrojenie i szlak bojowy, ale ucieszy mnie każda imformacja na temat w/w. jednostki.

Pozdro Klucha 72
Napisano
Batalion ON Żnin został sformowany z żołnierzy rezerwy systemem terytorialnym przez Dowództwo Okregu Korpusu VII Toruń. Podobnie jak inne bataliony ON był uzbrojony w broń nienajnowszą, różnorodną i wycofaną z jednostek pierszoliniowych. Prawdopodobnie nie posiadał broni przeciwpancernej. We wrześniu 1939 roku wchodził w skład Armii Poznań". Z racji tego, że był to batalion typu fortecznego, został przeznaczony do obsadzenia odcinka umocnionego (zasieki z drutu kolczastego, rowy przeciwczołgowe, schrony bojowe) od Władysławowa nad Notecią wzdłuż łańcucha Jezior Znińskich do Jeziora Wiecanowskiego. 05 września batalion wycofał się bez walk na linię Jezior Barcińskich i w rejon Inowrocławia.
Napisano
Ale co się z nim sie działo po 5 września, czy walczył nad Bzura itd.
Co do uzbrojenia to wiem że było to Batalion ON typu S i uzbrojony był mniej więcej tak:186 kb,264 karabinków
18 ckm,2 moździerze,10 rakietnic.
Interesuje mnie jakiego typu była to broń np: jakich uzywali ckm, kb rkmów.

I jeszce jedno czy kotos wie po co schrony mające bronic linii jezior żnińskich w 1939 mają otwory stzrelnicze na ckm skierowane w kierunku jezior( a stoją nad brzegiem)?

Pozdro Klucha 72
Napisano
Batalion ON „Żnin” sformowano na wiosnę 1939r. na bazie 3 kompani ON „Żnin” wchodzącej w skład batalionu ON „Kcynia”. Dowódcą był mjr Stanisław Wultański. Dowództwo i 1 kompania (dow. por. Soleżyński) stacjonowało w Żninie. 2 kompania (dow. por Czesław Pluciński) w Rogowie a 3 kompania (dow. kpt Jan Mikołajczak) w Janowcu. Batalion, jako jeden z nielicznych (lub jedyny) posiadał pluton z 3 armatami ppanc Boforsa.
W nocy z 5 na 6 września, wraz z pododdziałami 26DP, opuścił stanowiska obronne. W rejonie Barcina stoczył walki z patrolami nieprzyjaciela. Wycofywał się przez Jadowniki – Janikowo – Kruszwicę. 8 września batalion wszedł w skład zgrupowania płk Siudy. Wraz z batalionami ON „Kcynia”, „Wągrowiec” i 6bs wchodził w skład pułku dowodzonego przez mjr Mariana Kwiatkowskiego. Pułk ten, wzmocniony 67dal (bez jednej baterii) od 9 września zajmował pozycję, jako odwód Zgrupowania batalionów ON płk Siudy, w rejonie Kłodawy. Wieczorem 13 wrześnie wyruszył w rejon Muchnic (na północ od Kutna). Nocą z 15 na 16 września wycofał się w rejon Żychlina. Pozycje obronne zajęły bataliony „Żnin” i Wągrowiec”, ten ostatnie został rozbity w trakcie walk. Batalion „Żnin” wycofywał się w kierunku Bzury. W rejonie Bud Starych został rozbity, większość żołnierzy dostała się do niewoli. Nielicznym udało przebić się do Warszawy.
Napisano
Żniński Batalion ON, jako jeden z trzech batalionów typu S" miał następującą strukturę:
1. Dowództwo batalionu w składzie:
- dowódca batalionu;
- poczet dowódcy batalionu;
- drużyna gospodarcza;
- oddział łączności;
- lekarz batalionu wraz z sekcją sanitarną.
2. Drużyna pionierów.
3. Pluton przeciwpancerny.
4. Pluton broni towarzyszącej.
5. Trzy kompanie karabinów maszynowych, każda w składzie:
- dowódca kompanii;
- poczet dowódcy kompanii;
- drużyna gospodarcza;
- dwa plutony karabinów maszynowych;
- dwa plutony strzeleckie.
Batalion ON typu S" liczył etatowo 4 oficerów zawodowych, 16 oficerów rezerwy, 9 podoficerów zawodowych, 129 podoficerów rezerwy, 386 szeregowców oraz 1 niższego funkcjonariusza państwowego. Łącznie więc w skład batalionu wchodziło 544 żołnierzy i 1 pracownik wojska.
  • 4 years later...
Napisano
Witam serdecznie,

W mojej obecnej sytuacji zmuszony jestem prosić Was o pomoc, otóż...

Poszukuję wszelkich informacji o rozmieszczeniu i walkach Armii Poznań w okolicach trójkąta Żnin, Wągrowiec, Kłecko w czasie września 1939.
Szczególnie interesują mnie losy i wszelkie kwestie związane z Batalionem ON 'Żnin'.

Również zaznaczę, iż szukam kontaktu z kolegami eksploratorami z tych okolic.
Pozdrawiam!
  • 2 months later...
Napisano
Witam Serdecznie
Jestem nowy na forum .Dopiero teraz odkryłem ten temat.
Mój dziadek(niestety ś.p.) brał udział 17.06.1939r w ćwiczeniach rezerwy w Żninie.Na zdjęciu,które posiadam z tyłu napisał Na pamiątkę z ćwiczeń rezerwy 26 p.a.l. im.Króla Władysława IV Antoni Biernacki plut.III bat. 17.IV.1939 Żnin Poznańskie".Z opowiadań dziadka pamiętam że brał udział w walkach nad Bzurą, niestety nie wiem czy był wcielony do batalionu ON Żnin czy walczył przy 26 p.a.l-u.Na zdjęciu nie pasuje mi tylko jeden szczegół mój dziadek ma przypiętą odznakę chyba pułkową,ale to nie jest napewno odznaka 26 p.a.l.-u.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie