Skocz do zawartości

Kalendarzyk 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam. Czy ktoś z kolegów jest wstanie powiedzieć mi na podstawie tych miejscowości jakich wojsk jest to szlak z wrzesnia 1939? Z góry dziękuje.
Pozdrawiam

Napisano
Nazwy niektórych miejscowości trochę zniekształcone, ale raczej wszystko pasuje. Proszę zwrócić uwagę na daty , 4 i 5 pażdziernika ,więc nie jest to szlak oddziału wojskowego .
Napisano

Fakt sa dwie daty ze szczegółowo wymienionymi miejscowościami. Jednak wpisy w samym kalendarzyku zaczynaja sie 31 sierpnia - Mobilizacja a kocza się 5 października.

Napisano
jednak reszta miejscowosci tzn te z kalendarza nie z notatek to pasują do lubelskiego województwa;-/ hmmm ciezko stwierdzic moze ktoś powojnie coś notował z tyłu a do 8 pazdziernika biła sie SGO Polesie
Napisano
Niestety nie dysponuje teraz tą mapą, ale ta trasa po części zgadza mi się ze szlakiem 20 Pułku Piechoty Ziemii Krakowskiej lub innego oddziału 6 DP. Jednostka ta wchodziła w skład Armii Kraków.

Pasują następujące daty i miejscowości:

4.09. Krzeszowice - w tym czasie pułk wycofywał się po bitwie pod Pszczyną w stronę Krakowa po częściowym rozproszeniu, możliwe, że żołnierz jako rozbitek przechodził przez tą miejscowość (25 km na zachód od Krakowa)

5.09.-6.09 - koło Krakowa" (?)- mundurowanie i mymarsz" (?) - w tych dniach pułk reorganizowano w okolicach Krakowa, wcielono i mundurowano nowych żołnierzy.

7.09. - Rozbicie (?) - bitwa pod Biskupicami Radłowskimi - przeprawa przez Dunajec - pułk poniósł bardzo ciężkie straty.

9.09 - Szczucin, 11.09 Nisko, 12.09 Janów, 13.09 - Biłgoraj - idealne pokrycie z trasą 20 PPZK

Pozostałych miejscowości nie mogę zidentyfikować z trasą (jak juz pisałem nie mam tu mapy Polski, a internetowa nie chce działać). Pułk kapitulował 20 września w okolicach Werchraty na Zomojszczyźnie. Być może dalsze zapiski obrazują przedarcie się żołnierza z okrążenia.

Mam pytanie - czy właściciel kalendarzyka jeszcze żyje ? Byłbym BARDZO zainteresowany kontaktem z nim.

O 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej mozna poczytac tutaj:

http://wrzesien39.pl/20pp_walka.htm
Napisano
Dziękuje kolegom za odpowiedzi, jeżeli coś jeszcze komuś przychodzi do głowy to poproszę o informacje. Czy właściciel kalendarzyka jeszcze żyje? nie mam pojęcia. Kalendarzyk trafił do mnie wiele lat temu ale teraz jakoś dopiero się nim zainteresowałem. W kalendarzyku sa ze trzy adresy i jeden prawdopodobnie należy do właściciela.

Pozdrawiam
Napisano

Jeszcze jeden skan. Proszę nie sugerować się datą ale czy nie jest tam napisane Wielka Bitwa? Może miejscowość coś mówi?

Napisano
Ja też mam kalendarzyk na 1939 rok, niestety cały wrzesień jest wydarty, ale trochę fajnych zapisków ocalało. Damski.
Pozdrawiam
Napisano
Witam oczywiście miejscowość wiele mówi: wieś Grześniki? góra Kotlice? powiat Tomaszów Lubelski wielka bitwa. Rzeczywiście jak już ktoś napisał wiele wskazuje na 20 pułk,lub inną jednostkę 6 DP. Do pewnego momentu zgadzało by się. Rozpoznałem miejscowości leżące w moich okolicach tzn. od 10-tego Mielec, Nisko, St.Wola, Rozwadów,ale dla czego Janów?? potem Biłgoraj i Turobin? czyżby jakiś mały oderwany oddział aż tak blądził? Nie moge odczytać zapisku z 13, jakos pod nic nie mogę podciągnąć. Wstępnie wygląda mi to na jakiąś zabłakaną grupę, oderwaną podczas bitwy pod Biskupicami. Tak jak by w Rozwadowie dołaączyła do oddziałów GO Śląsk- to by się nawet zgadzało,Janów,potem Biłgoraj, ale potem Turobin do którego trzeba bylo by sie cofnąć ok 40 km?Bardzo ciekawy zapis z 23 świadczący o tym że walka nadal trwa tzn. przydział do cyklistów", więc jednostka przebiła sie pod Tomaszowem
Napisano
Moim zdaniem na ostatnim skanie stron z kalendarzyka jest następująca notatka: Muryń Aleksy wieś Cześniki g. (gmina) Kotlice p. (powiat) Tomaszów Lubelski wielka bitwa. Właściciel kalendarzyka pod datą 21 września pisał o Cześnikach.
Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie