Skocz do zawartości

Ośrodki Hitler-Jugend w Polsce


bonzo74

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nationalpolitische Erziehungsanstalten (Napola)

Legnickie Pole - Wahlstatt NPEA Wahlstatt Schlesien założona 09.04.1934 Stabila - Państwowa Fundacja Oświatowa

Lubliniec - Loben NPEA Loben (Ost-) Oberschlesien założona 01.04.1941 Sprachheilschule - szkoła ucząca Ślązaków poprawnego języka niemieckiego...

http://de.wikipedia.org/wiki/Nationalpolitische_Erziehungsanstalten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki na odzew sporo tego było,a słyszał ktoś cos o Szklarskiej porębie znajdowacby sie to miało na pograniczu miasta i KPN przy ulicy Kasprowicza,obecnie jest tam teren Bazy Hufca Czerwonak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonzo74, o Szklarskiej Porębie nic nie słyszałem, ale jeśli interesują Cię HJ w górach, to jesienią 1944 r. organizacja Hitlerjugend przejęła schronisko Andrzejówka" (wówczas Andreasbaude") w Górach Kamiennych na Przeł. Trzech Dolin u podnóża Waligóry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osrodek tego typu byl na tzw harcowce,mieszkam blisko i interesuje sie historia tego miasta.Jest to jednak teren dosyc dokladnie przeczepany"i trudno tam znalezc jeszcze jakies pamiatki.Polecam okolice zakretu smierci "tam do dzis sa wyciagane bardzo ciekawe fanty.

Pozdrawiam
kitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę kol. kitka pisze wyraźnie o Szklarskiej Porębie (zakręt śmierci" - jest tylko taki jeden w Polsce :P)

Kitka, skoro interesujesz się historią Szklarskiej, to pewnie wiesz, kiedy w swej historii była wierdzą" (Festung Schreiberhau")?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,interesuje sie historia Szklarskiej i jej okolic ale nic nie wiem na temat by Szklarska kiedykolwiek miala byc twierdza i tu prosze o blizsze info i odp.co masz na mysli.
Leuthen:o ile sie nie myle pisales cos o Szklarskiej na sensacjach XXw jesli tak zajrzyj tam dopisalam cos apropos zakretu i okolic.
bonzo74 napisz do mnie na kitka.c.p@wp.pl to podam Ci gg.
jak bedziesz w okolicy chetnie zabiore Cibie w ciekawe miejsca .
Pozdrawiam
kitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - na Sensacjach pisałem parokrotnie w wątku o okolicach akrętu śmierci". Teraz jednak w Klubie Wołoszański już się nie udzielam.
Co do Twierdzy Szklarska Poręba" - takowa funkcjonowała podczas wojen napoleońskich (kampania 1806/1807 r.). Szczegóły można znaleźć w miesięczniku RGV (Riesengebirgsverein = Towarzystwo Karkonoskie) Der Wanderer im Riesengebirge" (Wędrowiec w Karkonoszach"), który zawiera fenomenalne wprost wiadomości o przeszłości Karkonoszy i ich okolic. Jak coś, to mogę podać dokładniejsze namiary bibliograficzne (rocznik, numer, strony - artykuł był kilkuczęściowy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitka, wrzucam info o artykule (mój meil to leuthen@o2.pl).
W numerze Der Wanderer im Riesengebirge" ze stycznia 1899 r. (nr 195, s. 2-5) ukazał się artykuł dr. H.Rentwiga (z Cieplic) pt. Das befestigte Lager bei Schreiberhau und der Rittmeister Nego". Kontynuacja była w numerze lutowym (s.22-25), część 3. w numerze marcowym (s.40-43), zaś zakończenie w numerze kwietniowym (s.51-53). Owocnej lektury ;-)

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!
Slyszalem, ze jeden z takowych osrodow istnial miedzy Antoninem a Mikstatem (pd od Ostrowa Wlkp). Zabudowania caly czas stoja. Czy moglby ktos potwierdzic ?
Pozdrawiam serdecznie !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luca , potwierdzam Twoje przypuszczenia. Obecnie nie mieszkam w tamtych rejonach, ale w latach 1985-88 często tam bywałem. Ośrodek ten mieścił się po lewej stronie idąc do mijscowości Mikstat [ nie pamietam, od której strony ] Wyedy były tam resztki baraków. Sporo fantów jak zdjęcia, klamry, jakieś porwane dokumenty , kilka sztuk białej broni miał wtedy 19-20 letnic chłopak Witek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Bonzo74 jeżeli Cię to zainteresuje, to w Nowej Rudzie (Neurode do 1945)na Dolnym Śląsku mieścił się ośrodek Hitler-Jugend (- patrz foto).
Obecnie w budynku tym mieści się Szkoła Podstawowa.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W książce Giudo Knoppa, Dzieci Hitlera. Historia pokolenia, które pozbawiono wyboru, Świat Ksiązki, Warszawa 2008, jest rozdział poświęcony NAPOLA (Wychów).
Z pewnym zaskoczeniem przecztałem wzmiankę o NAPOLI w Annabergu czyli Górze św. Anny na Górnym Śląsku. Jej wychowankiem był znany później niemiecki publicysta Hellmuth Karasek (s.152).
Gdzie mogła być ulokowana? Przypuszczam, że w klasztorze ojców Franciszkanów, po ich wysiudaniu przez nazistów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu Międzyrzecza pod Pszczewem był obóz szkoleniowy (strzelanki, kopanie umocnień , życie w namiotach itd) HJ. Wtedy i teraz w lasku nad jeziorem sobie urzędowali , ilość pamiątek jakie po nich zostały przeszła śmiałe oczekiwania.

Pozdrawiam B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie