Skocz do zawartości

system łączności optycznej w polskich schronach bojowych.


linz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Co prawda ten temat jest już na innym forum,ale ja chciałbym go zainicjować i tutaj. Sprawa moim zdaniem jest dośc interesująca. Jak w praktyce to wyglądało w polskich schronach. Wiadomo,że były rury do łaczności optycznej,ale jakie stosowano lampy,sygnały i.t.p.Zapraszam do dyskusjii.
  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Proszę nie mylić rur do łącznosci optycznej z rurami do wystrzeliwania ładunków oświetlających.Oczywiście,że musiał istnieć jakiś system sygnalizacji świetlnej ,tylko jak to w praktyce wygłądało? Oto jest pytanie?
Napisano
wogóle jak ty to widzisz swiatlo w otworach inaczej laser;-p albo ap sygn albo latarka poprostu zazwyczaj schrony bojowe sa w sporej odległości ale światło aparaty maiło tez spory zasięg
Napisano
Do Kobieras39. Wspominasz o aparacie na nóżkach. Podobno w Muzeum Śląskim w katowicach jest taki aparat. Tylko,że jest to o ile wiem aparat stosowany w piechocie. Nie za bardzo mi on pasuje do zastosowania s schronach bojowych. Może podyskutujemy na priv?
Napisano
było coś niemieckiego do komunikacji głosowej przy pomocy światła, dwie lampy na trójnogu oraz wzmacniacz...- na forum.
Konstrukcja ciekawa ze względu na okres powstania.
Napisano
I linz i Kobieras39 macie racje.

Łączności optycznej najczęściej używano w schronach pierwszej linii lub na ważnych odcinkach jeżeli tylko warunki terenowe na to pozwalały. Temat ostatnio mocno opisywany na zaprzyjażnionych" forach bunkrowych. Nikt nigdy jeszcze nie widział instrukcji czym dokładnie i w jaki spoób komunikowano się optycznie.

Dla niewtajemiczonych: sygnały błyskowe nadawano i odbierano przez speclane rury (lub otwory w schronie przystosowane do ich późniejszego zamocowania) o średnicy c.a. 13-15 cm (nie posiadam w tej chwili dokładnych wymiarów - fi. raczej z pamięci) umieszczone pionowo jedna nad drugą - rzadziej poziomo (zdarzało się że otwory nie były o identycznej śrdnicy). Prawdopodobnie dolny otwór służył do nadawania górny do odbioru sygnału.

Nie wykluczone, że korzystano z lamp do łączności optycznej - egz. mieszczący sie w Katowickim muzeum. Lub w inny nie znany spoób, może za pomoca latarek.
Nie wiadomo czy posługiwano się morse'em czy stosowano jakieś umówione sekwencje sygnałów które mogły być wogóle niezrozumiałe dla wroga.

Do Kobierasa39 - jak najbardziej światło w rurze - doświadczenia terenowe z dużym powodzeniem przeprowadzano w latach 70-ych, by potwierdzić możliwość takiej komunikacji w polskich schronach.

Otwory bądź ruru od środka zamykano pancerzem - jak potrzeba zdjęcia mogę zamieścić - na niektórych obiektach OWŚ wewnątrz schronu na rury zakładano miedziane nakładki.
Napisano
Jest duże prawdopodobieństwo, że nasi uzywali do łączności optycznej wcześniej wymienionych lamp z uwagi, że w Denkschrifcie opisy, zdjęcia i rysunki tych urządzeń pojawiają się przy opisywaniu polskich schronów.
Napisano
Czyli stary, sprawdzony system łącznosci optycznej jak w fortyfikacjach końca XIX / pocz. XX wieku - z uwagi na prawie identyczne rury do wystrzeliwania flar - najprawdopodobniej wzorowany na CK fortyfikacjach.

Najwazniejsza rzecz to aby tak zgrać system, by nasza rura odbiorcza celowała idealnie w sąsiednią nadawczą.
Napisano
co do niemieckiego aparatu sygnalizacyjno odbiorczo nadawczego to jest to Lichtsprechgerät 80/80 ;-] bardzo sprytna rzecz dzwiek i swiatło;-D nasze to mutacja niemieckiego siemensa ;-] o ile dobrze pamietam wzoru i wojennego niestety tylko światło;-p w razie czego daje maila; raggawarriors@op.pl ;-] pozdr
Napisano
Dla kompletu w WP IIRP w latach 3-tych za typowe uwazano 3 typy aparatow swietlnych: A.S.B. 28 (aparat sygnalizacyjny pulkow broni wzor 1928) uzywany przez plutony lacznosci pulkow i baonow, oraz A.S.S. 31 i 33 (Aparat Sygnalizacji Swietlnej wzor 31 i 33) uzywany przez oddzialy lacznosci wielkich jednostek etc. Potocznie nazywano te aparaty migaczami. Wlasciwosci i zastosowanie sa in extenso opisane w Instrukcji o sprzecie lacznosci, Cz III, Pomocnicze srodki lacznosci (1929) i Regulamin Wojsk Lacznosci, Cz V-B, Sygnalizacyjne srodki lacznosci (1939). Niemiecki odpowiednik to 'Blinkgerat', nagminnie uzywane w roznych rozmiarach do szczebla pocztu dowodcy kompanii wlacznie.

Orientacyjnie, zasieg ASS w dzien do 8 km; w nocy do 15 km. ASB w dzien do 4 km, w nocy do 10 km. Latarki elektrycznej etatowego wyposazenia w nocy do 2 km, latarki patrolowej na olej swietlny, w nocy do 1 km.
Napisano

Nie zgodzę się z Fortecą ze niby rury wyglądały tak samo, by nie powielać tego błędu dalej postaram się wyjaśnic kolegom bliżej zagadnienie tematu.

Powyżej kanał na wkład na rury do komunikacji optycznej zamykany z wewnątrz pancerzem - układ pionowy

Napisano

Tu na schronie z Węgierskiej Górki wyrażnie widać aż dwie pary rur do komunikacji optycznej również w układzie pionowym, -wersja bez wkładu - rury montowane od razu w cyklu producyjnym obiektu

Napisano

Tu wyrzytnia ładunków oswietlających rura o wiele cieńsza na tyle by można w nia było włożyć lufę od rakietnicy, skierowana pod dużym kątemd góry. W dole w tej samem wnece zamykanej pancerzem zrzutnia granatów.

Napisano

Otór pierwszy po prawej od drzwi to wnęka do łączności optycznej - krótka. Oba urządzenia nie są podobne w konstrukcji co sugeruje Forteca co widac na zamieszczonych fotkach.

Napisano
Victor
dot 2007-01-24 09:25:00
jako iezorientowany" - próbowałeś orientować" owe otwory z planem rozmieszczenia pozostałych obiektów i potencjalnych szczelin obserwacyjnych?
Wrażenie z analizy zamieszczonego zdjęcia: 2 pary otworów komunikacyjnych mają sens jeżeli patrzą na różne obiekty.
Czy azymuty otworów pokrywają się z sąsiednimi obiektami i ich otworami komunikacyjnymi? Czy można potwierdzić istnienie systemu komunikacji?
Napisano
Na pewno tak było, nie znam wszystkich obiektów z rejonu Węgierskiej Górki bo w życiu tam nie byłem, niestety. Jaki sens miało by montowanie rur systemu łączności gdyby on nie istniał. Na pewno każda para rur zorientowana była na inny obiekt.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie