Skocz do zawartości

saperka polska 1939


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Jak odróżnić saperkę polską z 1939 od powojennej?
Mam taką jak ta wrześniowa na stronie Bolasa http://www.bolas.prv.pl/ , czyli 5 nitów wygląda jak na fotce.
Jednak jak rozpoznać okres kiedy była wyprodukowana?
Żadnego bicia nie znalazłem (gdzie powinno ono być?), trzonek był wymieniony nim ją kupiłem.
Co ciekawe, jak ją kupowałem w sklepie harcerskim, to sprzedawca powiedział, że w tej samej partii były niemieckie 2 wojenne z sygnowaniami.
Napisano
Powojenne, czy też harcerskie są 3 nitowe, bardziej stożkowe i nie mają okucia na trzonku. Polskie przedwojenne mją bicia firmy na metalu.
Pozdrawiam
P.S. Gdzie jest taki sklep z wojennymi gadżetami?
Napisano
Polskie saperki to penego rodzaju tajemnica. Nie wiadomo w ilu miejscach je produkowano więc chyba mogą być i bez bić. Były wzoroane na jakiejś pierwszowojennej sapersce (chyba austryjackiej) więc istnieje szansa, że twoja to piwrwowzór naszej którymógł byc produkowany nawet dłużej niż polskie.
Napisano
Moja była z magazynów wojskowych, nie import. Czyli jest prawdopodobne ze to polska przedwojenna. Co do sklepu jest to harcerski w Gdańsku, ulica Za Murami (na starówce). Niestety od lat już nie maja dostaw takich saperek, chciałem kupic więcej i nic:(, jednak nadal ceny mają dośc niskie.
Napisano
Hehe ... jak powiedział polsmol - polskie saperki to faktcznie tajemniczy temat. Generalnie wygladaja tak jak u mnie na stronie - to przepisowy model. Pieciokątna łopatka o 5 nitach wypukłuch (półkolistych), posiadająca charakterystyczną metalową obejmę wzmaciniającą. Kształ jest niby bardzo charakterystyczny - prblemem jest tylko taka kwestia że sapaerke o identycznym kształcie (pewnie na niej wzorowano naszą) używali zarówno austraicy (a może i niemcy) jak i chyba też rosjanie. I wtedy jest ból - jak sie nie ma łoppatki w ręce to cięzko coś powiedzieć. Różnice są minimalne - mi sie zawsze wydaję że polskie mozna poznać po wygięciu samego ostrza saperki (patrzać z dołu) - są mniej wygięte od austriackich. Druga sprawa - ilość metalu wolnego" nad obejmą i długośc oraż kształt trzonka. To chyba tyle - niestety nie potrafie podać przepisu leszego.

Co do productentów - w mojej opinii było ich m.in 3:

-MARS - te są najładniej bite, i to zarówno na ostrzu jak i na trzonku. np. MARS 1935.

- druga wytwrónia ma chcrakterysztyczny znak - w okręgu jest wbite A i S - nie wiem nic wiecej o tym co to ale mam taką jedną i niczym nie różni się od tej z MARSA.

-inne - widziałem kilka różnych i nie pamietam teraz.

Przy okazji w W.P. uzywano wielu innych wzorów pierwszowojennych - na pewno uzywano także saperek 4 kątnych - to chyba niemieckie 1 w.s.
Napisano
Jeżeli ta samperka była w tym sklepie harcerskim jakieś 13 lat temu to są duże szanse, że to polska przedwojenna saperka z likwidowanych wtedy zapasów nienarószalnych LWP. To by wyjaśniało również niemieckie saperki na sładzie.
Napisano

Witam!
Skoro już zaczeliście temat o saperce to może pomożecie mi z tą saperką. Dla ułatwienia" sprawy dodam tylko że nie znalazłem żadnych sygnatur .
Pozdrawiam
Marek
Rawicz

Napisano
Sprawa nie jest prosta. Konstrukcja polskiej wrześniowej wywodzi się z austryjackiej, były tez używane na Węgrzech i Czechosłowacji (ale czy tez produkowane?) ipotem w czasie ww2 przez Niemców. Dokladnie taką mam jak ta na fotce w www poniżej:
http://members.aol.com/Pzpr/gear.html
Napisano
Saperka z w.w. fotek według moich dotychczasowych obserwacji to wczesne LWP - ale ciekawe jest to że czasem na aukcjach w sieci pojawiają się takie wykopki razem z saperkami oryginalnymi - i jak to wyjaśnić ?
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie