Skocz do zawartości

Czołg z Westerplatte - niedługo odjedzie" (...)


misio3

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mam dla was smutną wiadomość.
Decyzja podjęta i jak poinformował mnie jeden z tzw. działaczy była czysto polityczna.
Czołg I Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte zostanie szybko zdemontowany.
Podziękujcie PiS-owi przy wyborach a Wiedzy waszemu Konserwatorowi.
Dla waszej wiadomości nastepne maja być IS2 z Lęborka i T34 z Wejherowa

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=769&w=68052176&v=2&s=0
ps. Podziękujcie też waszym " kolegom z ... bedziecie wiedzieć o kogo chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czoł należał do I Brygady i mamy na to dokumentację. Nie jest naszą jedyną ideą uzywanie tego czołgu na rekonstrukcjach - główna jest ( czy było ) zachowanie go w regionie Pomorza.

Cóż mogę powiedzieć ! nie mieści mi się w głowie - jak można tak fałszować - czy zacierać historię ! - i Kto to robi i dla czego ?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio skąd u was bierze dziennikarzy którzy składają się takiej ilości wazeliny .
Artykuł w Wyborczej jest tak mało profesjonalny że nie wiadomo o co tu biega .
Gość przytacza te same bzdury o pochodzeniu czołgu że mdli .
Pisany wyraźnie pod dyktando Konserwatora.
pozdrawiam tych co mieli i mają Honor bronić I Brygady
Poldek
ps.
PiS wprowadził poprawki do Historii Pomorza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam reprint artykułu - opublikowanyego niecałe 3 tygodnie temu, na łamach czasopiśma Do Broni" nr 2/2007 : http://www.tgrh.org/index1.php?akcja=show_mundury&art=18
Nadmieniam, że informacyjnie - w formie surowej" został on przesłany ( przed publikacją ) do władz Województwa Pomorskiego....... .
Jutro mam spotkanie z jednym z kombatantów I Brygady - przedstawie relację na dniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla was smutną wiadomość.
Decyzja podjęta i jak poinformował mnie jeden z tzw. działaczy była czysto polityczna.
Czołg I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zostanie szybko zdemontowany.
Podziękujcie PiS-owi przy wyborach a Wiedzy waszemu Konserwatorowi.
Dla Waszej wiadomości następne maja być IS-2 z Lęborka i T-34 z Wejherowa."

Ciekawe... Ciekawe, gdzie trafią? :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!
Sprawa ciągle ma swój ciąg dalszy- polecam szczególnie zapoznanie się z listem otwartym z jakim członkowie TGRH wystąpili do decydentów polecam- niezwykle ciekawa lektura!!!!
więcej w artykule: http://www.tgrh.org/index1.php?akcja=wiecej&art=71
pozdr!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że kol. Wachmistrz nabrał wody w usta i milczy. Jak dobrze pamiętam, to na początku roku na forum TGRH pisał coś o konkursie itd.
Ale czego się spodziewać po człowieku, który pisze o załatwianiu sprawy po cichu"?
Czy strach przed konsekwencjami prawnymi odwiedzie Panów konserwatora i pełnomocnika od ich wizji?
Pożyjemy zobaczymy.
Szczerze zniesmaczony
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czeka nas kilka gorących dni .Może spotkają się na Westerplatte jak PiS będzie sobie urządzał igrzyska na polu bitwy. Wszak kampania ruszyła i trzeba Pomorzu zarzucić nie tylko pro niemieckie sympatie ale pewnie i rusofilstwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie jest jak najbardziej wskazane ! – jednakże apeluje z tego miejsca - o zebranie się w ciszy i spokoju !. Nie róbmy wiecu czy manifestacji ! – spotykamy się w ciszy i w dyskusji – to wszystko !.

Pamiętajmy :

1. Chcemy – chcieliśmy apelować o pozostawienie tego czołgu na Pomorzu - niezależnie od jego tożsamości ( co jest argumentem decydentów )
2. Chcieliśmy i jesteśmy w stanie go odnowić i uruchomić – ku uciesze Pomorzan , Polaków i ku zdziwieniu Europy. ( o czołgu w Lesanach jest głośno ! ).
3. Mieliśmy nadzieje, że jesteśmy w jakimś stopniu godnymi współpracy – o czym medialnie apelują urzędy „ (...) jesteśmy otwarci na inicjatywy społeczne (...)” !.
4. Chcemy –czy już - chcieliśmy zawrzeć umowę dogodną dla Gminy – czy Województwa – na Ich warunkach a na naszych propozycjach !.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeszcze raz gwoli wyjaśnienia: po cichu" jak to niektórzy mi wytykają, to znaczy, że zamiast na początku robić hucpę na forach internetowych i w mediach, to należało cierpliwie pochodzić, podreptać od drzwi do drzwi, porozmawiać z urzędnikami od najniższego do najwyższego szczebla i zbierać sobie plusy. Pewnie by to trwało miesiącami, ale na pewno by się opłaciło. Tak też robiliśmy w wielu sprawach dotyczących zabytków na Westerplatte.
Trochę za sprawą czołgu dla TGRH też się nachodziłem, poustawiałem klimat", bo też mogłem sie powoływać na działania Stowarzyszenia w sprawie zabezpieczania czołgu przed wandalami: m.in. zgłaszaliśmy ciągłe uszkodzenia pokrywy silnika, przez które ciekawscy wchodzili do środka itp. drobne sprawy.
Ale panowie z TGRH nie byli nawet łaskawi do mnie zadzwonić, mimo że prosiłem o telefon w konkretnych dniach i konkretnych godzinach. Telefonu się nie doczekałem. Lepiej było pluć na forach. Myślę, że sprawa byłaby pozytywnie rozpatrzona u właściwych urzędników, ale jak się wpierw robi Pancerną Rospudę w internecie i mediach, tupie głośno na zasadzie: czołg się nam należy i już (bo tak to zostało odebrane niestety), a dopiero później chodzi po urzędach, to urzędników do takiej poważnej, bardzo odpowiedzialnej i trudnej decyzji się nie przekona. Tyle mojego. Pozdrawiam.


PS. Z tego co wiem to czołgiem z Westerplatte Konserwator usiłował dłuższy czas zainteresować Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ale bez skutku. Gdyby był w Gdyni to może wtedy byłoby łatwiej czołg uruchomić - nie stał by w polu", tylko miał identyfikowalnego właściciela z którym łatwiej się porozumieć, tak sądzę. Więc może trzeba wpłynąć na MMW, żeby jednak przejęli czołg?
Ja osobiście liczyłem kiedyś na to, że może na przedpolu Westerplatte, gdzieś między Wisłoujściem a Westerplatte, będzie w przyszłości ekspozycja sprzętu wojskowego 1939-1945, że ten czołg będzie stał gdzieś w trawie tak jakby tylko na chwilę się zatrzymał i szukał celu, ale przy mizerocie zabytków z tego okresu w Polsce taki plan to wizja nie do zrealizowania. Te kiedyś" to było oczywiście wtedy, kiedy nawet nie myślałem, że dojdzie do realizacji planu rewitalizacji Westerplatte i planów powołania Muzeum Westerplatte :)
Winę za aferę" ponosi w dużej mierze artykuł w Dzienniku Bałtyckim" z jesieni, gdzie panienka dziennikarka" po konferencji u Konserwatora, która trwała chyba z 2 godziny i dotyczyła rewitalizacji W-tte, to zanotowała jedynie, i taki też wysmarowała artykuł, że chcą usunąć czołg i stoiska z pamiątkami na Wtte" i zdaje się że to bez szerszych wyjaśnień. Niezorientowani mogli to odebrać, że jak usunąć" to pewnikiem usunąć na złom, bo gdzieżby indziej. Albo oczywiście do Kęszyckich :)
Natomiast co do historii konkretnie tego czołgu to ciekawe skąd autorytet w tej materii p. Robert Michulec miał informacje, że czołg z Westerplatte nie miał nic wspólnego z I BP, opisując jego niemal cały życiorys" m.in. przez remonty w sowieckiej 264. Rembazie (bo wg Michulca był to czołg należący do sowieckiej jednostki pancernej), następnie przekazanie go do polskiej Ofic. Szkoły Wojsk Pancernych, służbie liniowej w polskiej jednostce, a następnie w jednostce koncentrującej przestarzały sprzęt pancerny, skąd czołgi trafiały na cokoły we wsiach i miastach? Polecam jeszcze raz uwadze zainteresowanym jego artykuł: Tajemniczy T-34" [w:] Wojna. Magazyn broni, munduru i wojska, nr 3-2003-1/2004, s. 19-24.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli postanowiono wywieźć czołg bo zrobiliśmy hucpę – to tym bardziej to świadczy o całej sprawie ..... .

Co do kontaktu z Mariuszem Wójtowiczem – obecnie pełnomocnikiem Wojewody ds. rewitalizacji Westreplatte – nie widzimy potrzeby prowadzenia rozmów mając na uwadze niejasność ( zakrawającą na matactwa ) oraz obraźliwy i arogancki ton Jego wypowiedzi w dotychczasowych korespondencjach ( publicznych ) a także wskazywaną właściwość miejscową kierowanych przez nas pytań. Nie jest On również adresatem naszego apelu oraz nie jest On dla nas wiarygodną wykładnią w przedmiotowym temacie.

Apel i nasze działania związane z pozostawieniem czołgu na Pomorzu ( tak jak słusznie powierzono w prywatną opiekę bezcenne znaleziska - Hetzera czy podwozie od Sdkfz – też nie są Brygadowe :o) ) nie są – powtarzam – adresowane do Niego lub jak wolisz – do Ciebie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów. Misio Stopczyk Wierzbicki TGRH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze Westerplatte straci czołg bo ktoś na kogoś strzelił focha?Panowie bez jaj ale nawet teraz zamiast myślec i kombinowac jak czołg zatrzymac nadal obrzucacie się błotem.Rozumiem z tego ze macie każdy z Was przynajmniej po jednym czołgu z Brygady w zapasie i zastapicie to sowieckie ścierwo własnie tymi.Jeszcze można powalczyc.Wystarczą dobre checi.Zgoda buduje.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zabytek związany jest z Pomorzem to zgodnie z zasadami konserwacji i ochrony zabytków, które kiedyś obiły mi się o uszy, powinien zostać na miejscu.Może jeszcedałoby się przekonać jakieś miejscowe muzeum (jeśli nie MMW to nawet regionalne - przykład Grodzisk Wlkp. też ma swoje małą ekspozycje wojskową). W Drzonowie jest ładna kolekcja, ale stoi pod chmurką, na uboczu szlaków turystycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam popadać w jakiś dziwny obłęd bo po rozmowie z kolegą okazało się ze po kilku miesiącach WKZ zmienił zdanie że czołg zgodnie z posiadaną przez nich wiedzą jest I Brygady. A Pan Wachmistrz swoje. Oksio bo o nim pisze Jaca proponuje spotkanie w duchu zadumy i szacunku dla poległych i nie ma zamiaru robić hucpy. Ale delikatnie daje do zrozumienia że Westerplatte to nie miejsce na przedwyborcze igrzyska .
I jeszcze trochę posmucą oprócz Muzeum MW są inne na Pomorzu które były zainteresowane ale z jednym Pan Wachmistrz jest skłócony MHM Gdańska.
Czołg chciało też Helskie Muzeum Obrony Wybrzeża ,innym zaś opowiadano bajkę o jego sowieckiej historii i tyle
A kwerendę jak Panu wiadomo robi się w wielu źródłach .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie