Skocz do zawartości

Bitwa o Tuchole(Bory Tucholskie)


Najemnik

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam wszelkie opracowania dotyczące Armii Pomorze". Nie wiem, czy w latach 80 nie wyszła na ten temat bardzo gruba księga. Jeśli jest opracowana tak dokładnie, jak np. Armia Kraków" Władysława Steblika, powinna Ci pomóc. Była też książeczka z lat 60 lub 70 z serii BKD - Bitwy Kampanie Dowódcy na temat walk na Pomorzu. Pomimo, że wydana za komuny, to pozbawiona ówczesnej propagandy. Nie ma tam mapek, ale wystarczy czytając wziąć do ręki atlas samochodowy.
Szukaj wszelkich publikacji dotyczących 9 Podlaskiej i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty oraz Pomorskiej Brygady Kawalerii.
A z pamięci - miejscowość Świekatowo przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk, toczyły się tam zacięte walki jednostek GO Czersk" z 3 DPanc z XIX KPanc Guderiana.
Nie mówiąc o Krojantach i szarży 18 pułku ułanów.
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nieba mi spadłeś kolego:) Dzięki wielkie za pomoc, wiele mi pomogła, teraz pozostanie poszukac tej książki i wypracowan:) A niedługo udac się do świekatowa z wykrywką odszukac GO Czersk(jednostka z mojego rodzimego miasta);))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.09.1939r III batalion 34-pulku piechotyotrzymuje rozkaz marszu przez most w Sokole-Kuźnicy na Brdzie i uchwycenie rejonu Pruszcz-Bagienica.W szpicy batalionu posuwał się pluton kolarzy zwiadu.Maszerujący batalion około 11.00 znalazł się na zachodnim skraju lasow na zachód od Brdy.zaraz potem szpica natkneła w rejonie wiaduktu na niemieckie czołgiXIX Korpusu Pancernego.
To skrócone cytaty z książeczki pt: nieznanej przeszłości Białej i Podlasia" niemal godzina po godzinie trasa przemarszu 9DP i 34-pulku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Pamietam bylem w Borach tucholskich nad jeziorem Wdzydze
znajdowala sie tam masa okopow wiele z nich byla nietknieta
czy ktos tam szukal? przypominam sobie rowniesz ze znajdowaly sie tam slabo rozpoznawalne okopy z okresu I WW
przeszukiwalem stare mapy ale nic nie udalo mi sie znalezdz
na temat I WW .Samo jezioro Wdzyckie bylo dosc ciekawym obiektem niestety nic nie udalo mi sie dowiedziec nawet
od tamtejszego gajowego
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Trochę odświeżę wątek. Jeśli chcecie informacji na temat miejsc w Borach to polecam książkę Stanisława Majewskiego Dziewięciu z Nieba". Wydana za komuny, w niektórych fragmentach ostro przegięta w lewą stronę, ale facet co do faktów nie mija się z prawdą. Książka opowiada o grupie operacyjnej Wołga" (grupa desantowa LWP)zrzuconej w Borach (okolice Świecia) w celu prowadzenia działań dywersyjnych przed zbliżającym się frontem radzieckim. Książka oparta na faktach (w miejscowości Kaliska jest nawet ulica Dziewięciu z nieba" i do dzisiaj istnieje szlak PTTK DzN") i można z niej wyłapać wiele ciekawych miejscówek. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam polecam okolice gieldonia warto tam wpasc jest duzo fanto swego czasu znalazlem panzerfausta (jak bylem harcerzem) bez wysilku przywleklismy go do obozu i ktos nas wydal postraszyl policja troche mielismy po gaciach ale skonczylo sie prosto
przyjechal lesniczy i wlozyl do plecaka i se pojechal
sporo okopów polecam tez okolice rezerwat bobrów nad jeziorem niestety nazwy nie pamietam ale latwo trafic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie